Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Axpo Polska ma umowę PPA z Grupą R.Power na zakup energii z farm PV

Axpo Polska ma umowę PPA z Grupą R.Power na zakup energii z farm PV

Warszawa, 19.01.2022 (ISBnews) – Axpo Polska podpisało umowę PPA z Grupą R.Power na zakup energii z farm fotowoltaicznych o mocy około 300 MWp, podały spółki.

"Kontrakt obejmuje odbiór energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej blisko 300 MWp, które obecnie budowane są w całej Polsce. Szacowana moc poszczególnych elektrowni wynosi od 0,3 MWp do 30 MWp. Ich uruchamianie będzie następowało stopniowo i potrwa do połowy 2023 roku. Operatorem O&M będzie spółka Nomad Electric Services, która zadba o produktywność farm, utrzymanie ruchu i serwis" – czytamy w komunikacie.

Axpo Polska odkupi 100% energii wytworzonej przez elektrownie fotowoltaiczne w latach 2022-2026 i będzie pełnić funkcję podmiotu bilansującego. R.Power skorzysta również z instrumentów zabezpieczających ceny, co gwarantuje możliwość otrzymania finansowania bankowego dla tych projektów.

"Umowa podpisana pomiędzy Axpo i R.Power jest jedną z największych umów PPA zawartych na polskim rynku energii słonecznej i pokazuje, że Axpo utrzymuje rolę wiodącego partnera biznesowego dla sektora OZE w kraju. Będziemy kontynuować współpracę z Grupą R.Power przy innych projektach fotowoltaicznych, które przyspieszą polską transformację energetyczną" – skomentował członek zarządu Axpo Polska Paweł Wierzbicki, cytowany w komunikacie.

"Doceniamy elastyczność i proaktywne podejście Axpo. Budowanie silnych relacji z wiarygodnymi partnerami, którzy są obecni na arenie międzynarodowej, takimi jak Axpo, jest naszym priorytetem. Pozwoli to na zwiększenie skali działalności Grupy R.Power oraz zapewnieni komercjalizację i bankowalność naszym nowym projektom fotowoltaicznym zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdyż nasze portfolio na europejskich rynkach się powiększa" – dodał członek zarządu R.Power Tomasz Sęk.

Axpo jest obecne na polskim rynku od 20 lat. Grupa Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Poza Polską, R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych.

(ISBnews)