Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. APS Energia: Produkcja magazynów energii z WB Electronics możliwa w II poł. roku

APS Energia: Produkcja magazynów energii z WB Electronics możliwa w II poł. roku

Warszawa, 05.02.2021 (ISBnews) – Podpisanie umów w sprawie wspólnego przedsięwzięcia z WB Electronics możliwe jest na przełomie I/ II kw. br., a rozpoczęcie produkcji magazynów energii w ramach tego projektu – w II połowie roku, poinformował ISBnews prezes APS Energia Piotr Szewczyk.

"Jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, to uwzględniając czas na proces due diligence spółki ENAP oraz negocjacje cenowe, sądzę, że podpisanie umów inwestycyjnych może nastąpić na przełomie I i II kw. tego roku" – powiedział Piotr Szewczyk w rozmowie z ISBnews.

Prezes APS Energii wyjaśnił, że projekt w sensie prawnym jest akwizycją, natomiast realnie łączy on dwa organizmy i ich kompetencje.

WB Electronics ma technologię pakietowania ogniw litowo-jonowych, zbliżoną do technologii Tesli. Natomiast APS Energia posiada technologię przetwarzania energii na różnych poziomach mocy, w tym tych dużych, w sytuacjach, w których magazyny energii byłyby stosowane w energetyce zawodowej czy zakładach przemysłowych. Chodzi o duże systemy kontenerowe, w których zabudowana jest bateria i systemy przetwarzania energii.

"Doświadczenie w tej dziedzinie też mamy, kilka instalacji magazynów energii w Polsce i za granicą już wykonaliśmy" – podkreślił prezes.

Produkcja we współpracy z WB Electronics może rozpocząć się w II połowie tego roku.

"Wytwarzanie magazynów energii będzie się odbywać w ramach ENAP-u. Chcemy je sprzedawać przede wszystkim w Polsce, ale też w krajach, w których mamy spółki zależne i bardzo dobrą pozycję rynkową. Już teraz mamy dużo zapytań. Wiele obiecujemy sobie po Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, w tym po Egipcie – gdzie, gdyby nie pandemia, mielibyśmy już funkcjonującą spółkę" – wskazał Szewczyk.

Dodał, że kolejnym zastosowaniem magazynów energii jest ich użycie w małych generatorach atomowych, tj. 10-100 MW, które nie mogą pracować jałowo. Spółka ma już zapytania z firm, które produkują lub zamierzają produkować takie generatory.

Realizacja wspólnego przedsięwzięcia będzie się wiązała z nakładami inwestycyjnymi APS Energia, m.in. na gniazda produkcyjne. Większe inwestycje zaplanowano na kolejne lata.

"Na początku nie będą potrzebne bardzo duże nakłady. Mamy halę w ENAP-ie, która jest do wykorzystania i ona wystarczy na rok-półtora, później będziemy chcieli zbudować kolejne pomieszczenia produkcyjne na posiadanej działce w Kozienicach. W perspektywie mamy plan pięciokrotnego powiększenia powierzchni produkcyjnej w ENAP-ie" – powiedział prezes.

Zarówno APS Energia, jak i WB Electronics są przekonane, że rynek magazynów energii będzie się rozwijał.

"Perspektywy rynku magazynów energii wyglądają bardzo dobrze. Muszą one iść w parze z rozwojem odnawialnych źródeł energii, a regulacje pojawiające się w Polsce od początku tego roku ewidentnie o tym świadczą" – podsumował Szewczyk.

APS Energia podała wcześniej, że podpisała z WB Electronics list intencyjny w sprawie możliwej sprzedaży większościowego pakietu akcji ENAP (50% + 1 akcja) oraz nawiązania współpracy biznesowej i kapitałowej w obszarze produkcji systemów do magazynowania energii.

APS Energia jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów zasilania awaryjnego. Głównymi klientami APS są spółki z sektora energetycznego oraz nafty i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 134,76 mln zł w 2019 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)