Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG, Tauron: ECSW zapłaci Abener Energia 92,77 mln euro w ramach rozliczeń

PGNiG, Tauron: ECSW zapłaci Abener Energia 92,77 mln euro w ramach rozliczeń

Warszawa, 03.01.2022 (ISBnews) – Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) – spółka, w której po 50% udziałów mają grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) i Tauronu – podpisała 31 grudnia 2021 ugodę z Abener Energia dotyczącą wzajemnych rozliczeń, w ramach których ECSW zobowiązuje się zapłacić na rzecz Abener Energia kwotę 92,77 mln euro brutto, podały PGNiG i Tauron.

"ECSW zobowiązuje się zapłacić na rzecz Abener Energia kwotę 92 768 963,7 euro brutto na podstawie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2019 r. i innych rozliczeń. Wraz z wejściem w życie warunków przewidzianych w ugodzie strony zobowiązują się umorzyć wszelkie trwające między nimi postępowania sądowe oraz arbitrażowe i potwierdzają brak jakichkolwiek dalszych lub przyszłych roszczeń wynikających z kontraktu" – czytamy w komunikacie.

Abener Energia jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów umożliwiających wykonanie Ugody w terminie do 28 lutego 2022 r. , podano także.

ECSW – spółka, w której Tauron oraz PGNiG mają po 50% akcji – wybudowała w Stalowej Woli blok gazowo-parowy o mocy ok. 450 MWe.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

(ISBnews)