ME chce wprowadzenia 100% obliga giełdowego dla energii elektrycznej

Warszawa, 31.07.2018 (ISBnews) - Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100% obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych, podał resort.

"Minister energii zwróci się do marszałka Sejmu, aby ten projekt mógł być rozpatrzony już na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP we wrześniu br. Zmiany te mają na celu uspokojenie rynku energii elektrycznej w wyniku zwiększenia jej obliga giełdowego" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się do przedsiębiorstw energetycznych, aby od 1 sierpnia 2018 r. obrót energią prowadziły wyłącznie na najbardziej konkurencyjnych i transparentnych zasadach, czyli w oparciu o rynek giełdowy.

"Ceny dla gospodarstw domowych w tym roku nie ulegną zmianie, gdyż na ich wysokość wpływ ma średnioroczna wartość z ubiegłego roku, nie zaś jej chwilowe skoki na giełdzie. Mam nadzieję, że zwiększenie obliga giełdowego ustabilizuje ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz zapobiegnie nieuzasadnionym ich wzrostom w 2019 roku" - powiedział Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Od 1 stycznia 2018 r. obligo giełdowe dla energii elektrycznej wynosi 30% wobec 15% w 2017 r.

(ISBnews)

 

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE