Najlepszy portal o energetyce w Polsce
DLA ABONENTÓW 1 Czy azjatycki węgiel może trafiać do Polski przez rosyjskie porty Embargo na rosyjski węgiel spowodowało zwiększony popyt na węgiel z Kazachstanu,Kirgistanu i Mongolii. Jednak najkrótsza droga transportu wiedzie przez rosyjskie porty. Czy to legalne? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów.
Bez magazynów energii transformacja nie wyjdzie. Pomogą samochody? Popyt na baterie wykonane w technologii litowo-jonowej rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie i wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek rynkowego trendu. Bez magazynowania energii nie uda się stworzyć nowoczesnego, rozproszonego systemu energetycznego.
WysokieNapiecie.pl TV Więcej
OLE: Obserwator Legislacji Energetycznej
Czy azjatycki węgiel może trafiać do Polski przez rosyjskie porty Embargo na rosyjski węgiel spowodowało zwiększony popyt na węgiel z Kazachstanu,Kirgistanu i Mongolii. Jednak najkrótsza droga transportu wiedzie przez rosyjskie porty. Czy to legalne? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów.
Kluczowe dla przemysłu przepisy wyparowały z ustawy Były określane jako pilne, ale kilka miesięcy później usunięto je z projektu nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o OZE. O przepisy umożliwiające budowę linii bezpośrednich od dawna apeluje przemysł energochłonny, który w rosnących cenach energii widzi zagrożenie dla swojej przyszłości.
Charakterystyka energetyczna budynków ma być szczelniejsza Po ponad roku od rozpoczęcia prac legislacyjnych rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów, dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.
PGE chce wybudować cementownię. Popioły na wagę złota? Grupa chce wybudować cementownię, dzięki której stanie się znaczącym graczem na tym rynku. Wśród swoich atutów PGE posiada szeroki dostęp do popiołów lotnych ze spalania węgla. O ich dostępność w przyszłości obawiają się natomiast prywatne cementownie, więc chcą sięgnąć po zasoby zdeponowane na starych hałdach.
Poznaj OLE
Informacje o pracach nad przepisami regulującymi sektor paliwowo-energetyczny.- Informacje o ustawach, które właśnie weszły w życie i tych, nad którymi trwają prace.
- Dostęp jednorazowy, miesięczny lub roczny.
- Rzetelne opracowania, zaufani autorzy.
- Dla specjalistów z zakresu energetyki. Dowiedz się jako pierwszy!
1 Ulga termomodernizacyjna pobiła rekord w rozliczeniu PIT Polacy odpisali ponad 10 mld zł od swoich dochodów w zeznaniach podatkowych za ubiegły rok. To efekt między innymi wymiany pieców i popularności fotowoltaiki.
Materiał Partnera Inspekcja instalacji fotowoltaicznej przy pomocy drona?
10 Jedyna taka fabryka w Polsce w końcu trafi do Taurona? Piąte podejście do sprzedaży ST3 Offshore, upadłego producenta fundamentów dla morskich wiatraków, skończyło się niepowodzeniem, choć wydawało się, że po fabrykę w Szczecinie w końcu sięgnie Tauron. To jednak wciąż nie przesądza takiego scenariusza, ale droga do jego realizacji najpewniej będzie inna.
10 Ceny prądu na 2023 rok pobiły kolejne rekordy. Dokłada się susza We wtorek dostawy energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na wielu europejskich giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,6 tys. zł, a w Polsce 1,6 tys. zł/MWh. Do efektów wojny handlowej z Rosją dołożyła się susza, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych w Skandynawii, atomowych we Francji i węglowych w Niemczech.
Materiał Partnera Zielony prąd przyszłości. Skąd go będziemy mieć?
10 Przemysł boi się chaosu jeśli zabraknie gazu Polski przemysł energochłonny coraz głośniej apeluje o przygotowanie planu na wypadek trudności z dostępem do gazu. Rząd problemu nie dostrzega i uspokaja, że koncentruje się na „mitygacji materializacji ryzyk”. Skończy się podobnie jak z węglem?
24 Elektrykiem z Warszawy nad Balaton w 9 godzin Wyskoczyliśmy elektrycznym Porsche Taycan na krótki urlop z Warszawy nad Balaton i do Budapesztu. Pokonanie 870 km zajęło nam dokładnie 9 godzin i wymagało dwóch przystanków. Wyszło taniej i… szybciej niż autem spalinowym. Na koniec usłyszałem od rodziny, że więcej tak nie chcą już jeździć. Powód jest prosty.
Materiał Partnera 9 CSIRE, czyli największe wyzwanie rynku energetycznego okiem eksperta Sektor energetyczny stoi obecnie przed jednym z największych wyzwań ostatnich czasów: koniecznością przygotowania się do procesu integracji z Centralnym Systemem Informacji o Rynku Energii (CSIRE). Zmiany prawne, jakie miały miejsce w ostatnich latach spowodowały, że dystrybutorzy i sprzedawcy energii elektrycznej znajdują się w obliczu złożonych procesów rozwojowych – do 2024 roku wszyscy uczestnicy rynku energii muszą być gotowi na obsługę masowej wymiany danych w ramach systemu CSIRE.