Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. URE przeprowadzi nabór na premię kogeneracyjną od 21 do 23 marca 2023 r.

URE przeprowadzi nabór na premię kogeneracyjną od 21 do 23 marca 2023 r.

nbsp;Urząd Regulacji Energetyki (URE) przeprowadzi pierwszą w przyszłym roku aukcję na premię kogeneracyjną w dniach 21-23 marca 2023 r., podał Urząd. Wartość premii w marcowym naborze może wynieść maksymalnie 17,28 mld zł. Premią może zostać objęte 72 TWh energii elektrycznej.

"Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosi: 72 000 000 MWh, w tym w odniesieniu do wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosi: 3 600 000 MWh. Maksymalna wartość premii kogeneracyjnej indywidualnej wynikająca z ilości energii elektrycznej […], wynosi: 17 279 698 265 zł, w tym w odniesieniu do wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej maksymalna wartość premii kogeneracyjnej indywidualnej wynikająca z maksymalnej ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przeznaczonej dla tych wytwórców wynosi: 863 984 913,25 zł" – czytamy w ogłoszeniu.

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80% podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30% wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

(ISBnews)