Polska Grupa Górnicza (PGG) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) przystąpiły do międzynarodowej inicjatywy zagospodarowania metanu w ramach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM), podała PGG.
"Jako spółka będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Pierwsza motywacja dotyczy bezpieczeństwa pracy kopalń i jest kluczowa. Druga jest czysto ekonomiczna: szkoda pieniędzy, które uciekają do atmosfery, a które w krótkim czasie można przekształcić w energię. Wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami pod czujnym okiem naukowców to droga do tego, żeby proces zagospodarowania metanu z kopalń węgla był jak najbardziej efektywny, tani i zostawiał w spółkach jak najwięcej zaoszczędzonych pieniędzy" – powiedział prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany w komunikacie.
Centrum prowadzi prace eksperckie w zakresie inżynierii i technologii nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo górników, chronić środowisko, podnosić wydajność kopalń i pomóc w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Instytucja powstała przed kilku laty z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, PGNiG, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Instytutu Nafty i Gazu. W przedsięwzięciu aktywnie uczestniczy m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa oraz naukowi partnerzy zagraniczni z Rumunii i Hiszpanii. Patronat sprawuje Europejska Komisja Gospodarcza ONZ, podano także.
PGG jest największą firmą górniczą zatrudniającą 38,7 tys. pracowników. W 2020 roku spółka wydobyła ok. 24 mln ton węgla kamiennego i zanotowała ok. 2 mld zł straty netto.
(ISBnews)