Należący do Grupy Tauron blok węglowy o mocy 910 w Jaworznie przeszedł proces synchronizacji z siecią, produkuje energię i jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), podała spółka.
"Blok o mocy 910 MW został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Ponownie produkuje energię elektryczną i jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych" – napisała spółka w komunikacie.
"Wszystkie zadania, mające na celu przygotowanie jednostki do synchronizacji, zostały zrealizowane" – powiedział prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.
Blok znajduje się w okresie przejściowym – fazie strojeń, testów i optymalizacji, których pozytywne zakończenie jest kluczowe dla przyszłej pracy jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością, wskazano w informacji.
Naprawa leja kotła bloku 910 MW w Jaworznie została zakończona 28 sierpnia. Urząd Dozoru Technicznego potwierdził, że prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią i w odpowiednim zakresie, podano także.
Blok o mocy 910 MW to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym. Sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30%. Pracując z pełną mocą, blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 TWh energii rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37%, wskazano też w materiale.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)