Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Ruszyły przygotowania do kolejnej rzeszowskiej konferencji energetycznej.

Ruszyły przygotowania do kolejnej rzeszowskiej konferencji energetycznej.

IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się w dniach 9 i 10 września czyli – tradycyjnie - w poniedziałek i wtorek w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Po raz kolejny do Rzeszowa przyjadą przedstawiciele firm energetycznych, administracji publicznej, uczelni i instytutów naukowych, think tanków oraz branżowych mediów.
FIPR 2024 BANERY WWW 4.cdr01 800×480

Rzeszowska konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” przez kilka lat wyrobiła sobie markę miejsca merytorycznych dyskusji i prezentacji różnych poglądów na kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego. Udział w niej biorą przedstawiciele firm prywatnych i państwowych, z sektorów zarówno tradycyjnych, jak i innowacyjnych. Są też samorządowcy, członkowie rządu, parlamentarzyści i wysocy urzędnicy państwowi. Licznie przybywają naukowcy i eksperci z różnych ośrodków, w ostatnim czasie także z zagranicy (np. Stany Zjednoczone, Niemcy, Ukraina). Co roku obecni są także przedstawiciele NATO oraz organizacji branżowych działających na poziomie krajowym i europejskim.

Jakie będą najważniejsze tematy zbliżającej się IX edycji Konferencji, zaplanowanej na dni
9 i 10 września 2024?

– Cały czas istotna jest kwestia kierunku, w którym pójdzie transformacja energetyczna – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Z tą sprawą wiążą się liczne zagadnienia. Przede wszystkim ile w ramach transformacji energetycznej Polski będzie miejsca dla państwa, a ile będzie miejsca dla rynku? Jak będzie wyglądało partnerstwo publiczno-prywatne? Myślę, że to też będzie okazją do omówienia albo podsumowania działań nowego rządu na polu transformacji energetycznej.

Od paru lat tematem konferencji jest rola paktu NATO w zapewnieniu swoim członkom bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Nie inaczej będzie podczas IX edycji. Ponadto, z tematów związanych ze stosunkami międzynarodowymi, dochodzą nowe kwestie, przede wszystkim czynniki geopolityczne, przedłużająca się wojna rosyjsko-ukraińska i wojna Izraela z Hamasem w Gazie.

W roku 2024 organizatorzy rzeszowskiej konferencji będą chcieli szerzej niż do tej pory poruszyć tematykę zarządzania energetyką. Ważny będzie też model architektury finansowania projektów energetycznych w kontekście konieczności modernizacji energetyki. A modernizacja to sprawa paląca, chociażby z uwagi na wiek jednostek wytwórczych, ale też sieci przesyłowych, gazociągów czy rurociągów. Z tym też wiąże się także kwestia serwisowanie energetyki, również serwisowania OZE – o czym również będzie mowa.

– Podczas naszej konferencji nie może zabraknąć kwestii atomu – zapowiada dr hab. Mariusz Ruszel. – Gdzie będzie ulokowana pierwsza polska elektrownia jądrowa? Kto dostarczy technologię? Jaka będzie rola energetyki jądrowej w polskim miksie energetycznym? No i wreszcie czy będzie to „mały atom” czy „duży atom”?

Ważnym tematem będzie także zastosowanie wodoru w energetyce. Politechnika Rzeszowska prowadzi w tej dziedzinie obiecujące badania naukowe, a podkarpackie firmy wdrażają ciekawe rynkowe produkty związane w wodorem. O ich efektach tych działań warto będzie powiedzieć.

W tym roku projekt dofinansowany jest z budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka”.

Podpisy pod zdjęcia

Fot. 1. Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji

Fot. 2. Wśród uczestników ubiegłorocznej konferencji był m.in. Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska

Fot. 3. Uczestnicy jednego z panelu. Od lewej Małgorzata Jarosińska-Jedynak (wtedy wiceminister funduszy i polityki regionalnej), Mieczysław Kasprzak (były wiceminister gospodarki) i dr hab. Paweł Kowal (były wiceminister spraw zagranicznych, obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych).

Autorzy zdjęć: Beata Motyka, Arkadiusz Surowiec

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona: instytupe.pl

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.

Strona: www.prz.edu.pl

Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Energy5 wprowadził do oferty opatentowane rozwiązania zespołów klem końcowych i środkowych do montażu paneli fotowoltaicznych, które są dokręcane od spodu konstrukcji naziemnych. To innowacyjne podejście pozwala na montaż klem i śrub bez konieczności przytrzymywania ich od góry, eliminując potrzebę wspierania się i stąpania przez monterów po powierzchni modułów.
IMG 7617
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Wprowadzone jesienią 2023 r. narzędzie wsparcia dla inwestycji w produkcję zielonych technologii mocno rozczarowało krajowych wytwórców. Nic nie zapowiada, aby w tej kwestii nowy rząd doprowadził do zmian.
Industrial worker indoors in factory. Young technician with orange hard hat
Pomoc może być udzielana do końca 2025 r., czyli zgodnie z terminem obowiązywania zasad zapisanych w Tymczasowych Ramach Kryzysowych. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
W deklaracji programowej koalicji (przed sformowaniem rządu) mówiono o 65% OZE w 2030 r. Co z tego zostanie? Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 278894278 XL
Partner działu Klimat:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: