Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Zielona energia dla biznesu – Konferencja RE-Source Poland Hub.

Zielona energia dla biznesu – Konferencja RE-Source Poland Hub.

Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię? O tym i o wielu innych aspektach związanych z funkcjonowaniem polskiego oraz europejskiego rynku cPPA będziemy rozmawiać w trakcie konferencji „Zielona Energia dla Biznesu” Re-Source Poland Hub, która odbędzie się 24-25 kwietnia 2024 r. w MCK w Katowicach.
cPPA RE-Source2024

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r.  Jak na tym tle prezentuje się Polska?

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie wśród odbiorców biznesowych na zieloną energię. Kontrakty cPPA zaspokajają tę potrzebę i od kilku lat przeżywają dynamiczny rozwój. Z danych zebranych przez RE-Source Poland Hub wynika, że w okresie od początku 2018 do października 2023 r. w Polsce podpisano ok. 63 umów cPPA. Zwiększa się również całkowity wolumen energii w zawieranych umowach – wynosi on już ok 5,2 TWh/rok. Stanowi to kilka procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

Umowy cPPA są coraz częściej wybierane przez firmy prowadzące działalność produkcyjną na terenie Polski. W trakcie konferencji zostaną omówione kluczowe trendy europejskie oraz wyzwania, jakie stoją na drodze do zawierania kontraktów cPPA. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele firm, które podpisały już umowę cPPA, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w zawieraniu umowy oraz jak cPPA wpisują się w strategię biznesową ich firm. Uczestnicy konferencji poznają kulisy negocjacji takiej umowy na linii odbiorca – wytwórca energii z OZE.

 – Zapraszamy na doroczną konferencję RE-Source Poland Hub, która tym razem odbędzie się w nowym miejscu oraz w zupełnie nowej formule. Zmieniamy lokalizację wydarzenia i przenosimy się do Katowic do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dlaczego Katowice? Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski z ogromnym potencjałem biznesowo-inwestycyjnym. Polski przemysł potrzebuje energii z odnawialnych źródeł energii, a wytwórcy energii z OZE chcą rozmawiać z przedsiębiorstwami, które już korzystają albo maja zamiar korzystać z zielonej energii. Chcemy by Katowice stały się w tym okresie platformą współpracy i wymiany myśli dotyczących kierunków wykorzystania zielonej energii przez polskich przedsiębiorcówmówi Szymon Kowalski, Wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Potencjał umów cPPA został zauważony nie tylko przez sektor prywatny ale również instytucje UE i wykorzystany w reformie rynku Electricity Market Design (EMD). W nowej wizji rynku umowy cPPA stanowią jeden z najistotniejszych instrumentów o długoterminowym charakterze, który ma chronić odbiorców energii elektrycznej przed wahaniami cen na rynkach krótkoterminowych.

Jak co roku uczestnicy konferencji mogą liczyć na duża dawkę merytorycznej wiedzy w zakresie umów na zakup zielonej energii (corporate power purchase agreement) oraz polskiego sektora OZE prezentowanej w formie eksperckich paneli oraz praktycznych warsztatów. W tym roku poszerzamy formułę konferencji i możecie spodziewać się tematów związanych m. in. z ESG, linią bezpośrednią, zazielenianiem łańcucha dostaw, prawem UE, finansowaniem projektów OZE, dekarbonizacją przemysłu, gospodarką obiegu zamkniętego oraz wiele innych.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji formuła zostanie poszerzona o dyskusję na temat procesu odbudowy Ukrainy i tego jak polski sektor OZE może się zaangażować w ten proces, a także przyjrzeć się możliwościom inwestycyjnym na rynku czeskim oraz słowackim. Kolejną nowością będą warsztaty dedykowane samorządom pokazujące jak JST mogą zawierać umowy cPPA.

Podobnie jak w poprzednich edycjach również i tym razem uczestnicy mogą liczyć na bezpośredni kontakt z ekspertami z sektora prywatnego, instytucji rządowych oraz władz samorządowych, a także możliwość nawiązania relacji biznesowych z polskimi oraz zagranicznymi firmami.

Wydarzenie jest bezpłatne dla odbiorców energii elektrycznej – wystarczy rejestracja, aby poznać najnowsze trendy branży OZE i nawiązać perspektywiczne kontakty biznesowe w trakcie networkingu oraz spotkań B2B. Odbiorcy będą mogli również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prezentujących w jaki sposób wybrać model biznesowy kontraktowania zielonej energii przy uwzględnieniu profilu zużycia własnej firmy. W tym zakresie chętni przedsiębiorcy będą mogli bezpłatnie uzyskać szczegółową analizę dostosowaną do potrzeb konkretnej firmy.      

Zarejestruj się już teraz! https://konferencjaresource.pl/

Materiał Partnera
Energy5 wprowadził do oferty opatentowane rozwiązania zespołów klem końcowych i środkowych do montażu paneli fotowoltaicznych, które są dokręcane od spodu konstrukcji naziemnych. To innowacyjne podejście pozwala na montaż klem i śrub bez konieczności przytrzymywania ich od góry, eliminując potrzebę wspierania się i stąpania przez monterów po powierzchni modułów.
IMG 7617
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Wprowadzone jesienią 2023 r. narzędzie wsparcia dla inwestycji w produkcję zielonych technologii mocno rozczarowało krajowych wytwórców. Nic nie zapowiada, aby w tej kwestii nowy rząd doprowadził do zmian.
Industrial worker indoors in factory. Young technician with orange hard hat
Pomoc może być udzielana do końca 2025 r., czyli zgodnie z terminem obowiązywania zasad zapisanych w Tymczasowych Ramach Kryzysowych. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
W deklaracji programowej koalicji (przed sformowaniem rządu) mówiono o 65% OZE w 2030 r. Co z tego zostanie? Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 278894278 XL
Partner działu Klimat:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Metan wycieka z klimatycznych statystyk; Pożar w imperium Warrena Buffetta; Unijne cło węglowe niepokoi ukraińskie huty; Dlaczego nikiel i amerykański gaz tanieją?
sieci slup slonce energia prad
W przedsiębiorstwa energetyczne coraz mocniej uderzają skutki zmian klimatycznych. Fot Depositphotos