Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Pompy ciepła
  6. >
  7. Zaczyna brakować pieniędzy na bardzo popularny program wsparcia

Zaczyna brakować pieniędzy na bardzo popularny program wsparcia

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej brakuje funduszy, czyli kasa jest pusta. Najgorsza sytuacja dotyczy programu Czyste Powietrze, do którego najwięcej wniosków wpływa od osób ubogich.
Depositphotos 29140789 XL

Po podwyżce kwot dofinansowania do termomodernizacji domu i wymiany „kopciucha” wartość wnioskowanej pomocy w rok podwoiła się i program pochłonął praktycznie wszystkie pieniądze, jakimi dysponował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wstrzymując tym samym inne programy finansowane dotychczas z funduszy krajowych.

Wartość wniosków złożonych w Czystym Powietrzu przekracza 22 mld zł, podpisane umowy – zbliżają się do 18 mld zł, a wypłaty wyniosły niespełna 9 mld zł.

– Każdego tygodnia do NFOŚiGW wpływa ok. 4 tys. wniosków, po ok. 40 tys. zł każdy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

W rządzie trwają ustalenia, jak przesunąć fundusze, by sztandarowy program walki ze smogiem nie stanął. Wiadomo, że zatrzymanie przyjmowania wniosków nie wchodzi w grę. Pieniądze jednak się znajdą. NFOŚiGW dostał 200 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy, a konkretnie z 5 mld euro (ok. 22 mld zł) zaliczki, jaką Bruksela wypłaciła Polsce po dodaniu do KPO rozdziału RePower EU. Teraz na Czyste Powietrze ma pójść kolejne 398 mln zł. Ale to i tak kropla w morzu potrzeb,

Z powodu niespełnienia przez Polskę kryteriów wymaganych do uruchomienia funduszy unijnych, żadna faktura nie może zostać z Funduszu Spójności zapłacona. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie Karty Praw Podstawowych.

– Te osoby, które składają wnioski raczej nie powinny obawiać się, że nie dostaną pieniędzy, rząd musi w jakiś sposób założyć te pieniądze, aby później je odzyskać ze środków UE – komentuje B.Derski z WysokieNapiecie.pl.

Nowy zarząd NFOŚiGW będzie musiał zmierzyć się nie tylko z zapewnieniem finansowania Czystego Powietrza, ale też ze sprawną realizacją programów Funduszu Modernizacyjnego, FEnIKS a potem – Funduszu Transformacji, do którego wpływać będą środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Teraz te pieniądze idą prosto do budżetu.

Czytaj także: W NFOŚiGW trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy i prezesów

Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Karuzela kadrowa w spółkach energetycznych już ruszyła, nazwiska na prezesowskiej giełdzie krążą, ale pomysłów na odpolitycznienie zarządów nie widać. Co można by zrobić aby doprowadzić polskie spółki skarbu państwa do standardów już nawet nie skandynawskich, ale chociaż włoskich lub francuskich?
Zrzut ekranu 2024-02-02 084942
Do końca 2023 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych musieli wypełnić pierwszy kamień milowy instalacji liczników zdalnego odczytu. Natomiast w sierpniu 2024 r. na rynek energii wkroczą taryfy dynamiczne, z których potencjalnie będą mogli korzystać posiadacze tzw. inteligentnych liczników.
Inteligentne liczniki 2024
Liczniki zdalnego odczytu - stan na koniec 2023 roku.
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
W 2023 roku branża paliwowa była świadkiem znaczących zmian, skupiając się głównie na trzech kluczowych obszarach, takich jak: wodór, biometan oraz poszukiwanie alternatyw dla ropy. Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu, podsumowuje ubiegły rok w branży oraz przedstawia prognozy na kolejny.
Endress+Hauser digitalization 1
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija: