Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

O tym, jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej dla samorządów i jak można osiągnąć ten cel w najbliższym czasie będą dyskutować uczestnicy konferencji Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin, która już 21-22 marca odbędzie się w Netto Arenie.
EMS 800xx480

Szczecin jest liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. W 2023 roku dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii oraz własnej produkcji energii miasto zaoszczędziło 16 mln złotych. Prawie 8 mln złotych oszczędności udało się wypracować dzięki produkcji energii elektrycznej w procesie spalania śmieci, pozostała kwota to oszczędności z tytułu niezakupionego prądu, a wyprodukowanego przez OZE.

W działania zmierzające do zwiększenia wykorzystania własnych źródeł energii, a docelowo uzyskanie samodzielności energetycznej doskonale wpisuje się polityka energetyczna Szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Spółka produkuje energię z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz  biogazu. Całość prądu wyprodukowanego w ZWiK-u  w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. W 2022 roku było to  8197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Szczeciński |Zakład Wodociągów i Kanalizacji produkuje prąd ze słońca, wody i ścieków. Wyprodukowana energia wykorzystywana jest do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Obecnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

Sukcesem energetycznym jest także działalność Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o. o. – EcoGeneratora, z którego wyprodukowana w procesie spalania śmieci energia w 2023 roku po raz pierwszy zasiliła miejskie jednostki Szczecina. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego,

Rok 2024 zapowiada się równie dobrze, wg szacunkowych wyliczeń korzystając z prądu wytworzonego przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uda się zaoszczędzić blisko 6,2 mln zł netto. W roku 2024 planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora przekroczy 25 tys. MWh i poza oświetleniem ulicznym, sygnalizacją świetlną i SPNT prąd z odpadów komunalnych napędzać będzie szczecińskie tramwaje i autobusy elektryczne oraz zasili oczyszczalnię ścieków na Międzyodrzu.

Trzecim merytorycznym partnerem Konferencji jest Szczecińska Energetyka Cieplna, która zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła systemowego, energii elektrycznej, a także świadczy usługi energetyczne na terenie Szczecina oraz jako Grupa SEC w czterech województwach na terenie Polski. Doświadczenie na rynku energetycznym zdobywa od 1962 roku, a od blisko 20 lat jest częścią jednego z największych koncernów energetycznych – E.ON. Drugim kluczowym udziałowcem SEC po E.ON jest Gmina Miasto Szczecin.

To tylko kilka z przykładów tego, jak Szczecin dąży do samodzielności i uniezależnienia energetycznego od zewnętrznych czynników. Konsekwentne wdrażanie nowych rozwiązań i inwestycje w odnawialne źródła energii zapewnią Miastu bezpieczeństwo dostaw i pewność, że energii w Szczecinie nie zabraknie, a w przypadku odnawialnych źródłach energii – dbałość o środowisko. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem Szczecin podzieli się z innymi samorządami w trakcie konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”. Na którą już dzisiaj zapraszamy. Wydarzenie odbędzie się Netto Arenie w dniach 21-22 marca.

Na przykładzie największych spółek komunalnych – szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który jest liderem wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, zaprezentowane zostaną korzyści z produkcji energii z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz  biogazu. W spotkaniu wezmą także udział specjaliści z EcoGeneratora, z którego wyprodukowana energia zaspakaja nie tylko własne potrzeby, ale także pokrywa znaczną część zapotrzebowania miasta. Do udziału zaproszono także przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych oraz przedstawicieli firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów. O rozwiązaniach dla samorządów opowiedzą też przedstawiciele Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, którzy bazując na własnych doświadczeniach zaprezentują nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina. Jednym z większych wyzwań branży ciepłowniczej jest przekształcenie tradycyjnych modeli energetycznych miast w zrównoważone rozwiązania energetyczne.

Konferencja będzie także okazją do wizyt studyjnych w naszych dwóch największych spółkach komunalnych – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów oraz Szczecińskich Wodociągach.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie www.energiamiasta.szczecin.eu

Program konferencji:

21.03.2024 (czwartek)

9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników i powitalna kawa

I PANEL 10:00 – 12:00

10:00 – 10:30
Otwarcie konferencji: Energia Miasta Szczecin – założenia projektu samowystarczalności energetycznej miasta, kierunki rozwoju
Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin

10:30 – 11:00
Zarządzanie energią na poziomie gminy – jak to działa?
Rafał Księżopolski, Kierownik Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Szczecin

11:00 – 11:30
Zaspokajanie potrzeb energetycznych własną energią w spółce komunalnej na przykładzie ZWiK Szczecin

11:30 – 12:00
Samowystarczalność energetyczna – produkcja – przesył – odbiorcy – praktyka na podstawie doświadczenia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Ecogenerator
Tomasz Lachowicz, Prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów

12:00 – 13:00
Przerwa na lunch

II PANEL 13:00 – 16:00

13:00 – 13:30
SEC w Wielkim Mieście, czyli nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina
Beata Kurdelska, Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej

13:30 – 14:00
Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych
Przedstawiciel Ambasady Królestwa Danii

14:00 – 15:00
Prezentacje firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów

15:00 – 16:00
Podsumowanie – sesja pytań z udziałem prelegentów

16:00
Zakończenie I dnia konferencji

19:00
Kolacja dla uczestników

22.03.2024 (piątek)

Do wyboru trzy możliwości:

10:00 – 11:30
I wizyta studyjna w EcoGeneratorze

10:00 – 11:30
II wizyta studyjna w ZWiK Szczecin

10:00 – 14:00
Wizyta na konferencji OZE i zwiedzanie targów Bud-Gryf & Home 2024

W lutym ruszy drugi nabór do aktualnego programu pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie ogłoszony nowy program wsparcia na 2024 r., ale wykorzystanie dotychczasowych budżetów pomocowych pozostaje mniejsze od oczekiwań.
Industrial steel factory, iron works. Metallurgical plant. steel
Operatorem programu jest NFOŚGW, a jego twórcą i dysponentem środków Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na zdjęciu huta ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Koniec prac nad reformą europejską rynkiem energii. Rynek mocy dla polskich węglówek przedłużony do 2028 r. pod wieloma warunkami. Nasz kraj dostał koło ratunkowe, ale musi przyspieszyć budowę nowych elektrowni niskoemisyjnych
Energetyka unia
Materiał Partnera
Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę, magazyny energii, wiata parkingowa z fotowoltaiką – to część z rozwiązań, które mogą służyć redukcji kosztów, zwiększeniu oszczędności i przyczynić się do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych w obszarze zielonej energii.
Targi ENEX
Technologie wspiera: