Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o imporcie energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych

O tym czy rozbudowa połączeń energetycznych z sąsiadami pomogłaby Polsce przetrwać niedobory energii mówiła w rozmowie z Polskim Radiem red. Justyna Piszczatowska.

O tym czy rozbudowa połączeń energetycznych z sąsiadami pomogłaby Polsce przetrwać niedobory energii mówiła w rozmowie z Polskim Radiem red. Justyna Piszczatowska.

–  Mosty energetyczne w teorii powinny stabilizować system energetyczny Europy. Dzięki temu, że energia płynęłaby z tych miejsc, gdzie jest jej najwięcej i gdzie jest najtańsza, do tych miejsc, gdzie pojawiają się ewentualne deficyty. Problem w tym, że wszyscy chcieliby wykorzystać te przepływy z jak największą korzyścią dla siebie. Czyli Polska chciałaby, aby Niemcy dostarczały energię wtedy, kiedy my tego potrzebujemy. Niekoniecznie jednak chcielibyśmy uzależnić się od dostaw z Niemiec. Dzisiaj do nas trafia całkiem sporo energii od zachodnich sąsiadów. Ale de facto jesteśmy tylko krajem tranzytowym, ponieważ płynie ona dalej na Południe, a potem często trafia z powrotem do Niemiec i Austrii – komentuje problem Justyna Piszczatowskaz portalu WysokieNapięcie.pl.

Cały materiał i nagrania wypowiedzi na stronie Polskiego Radia

Partnerzy portalu

Justyna Piszczatowska w wypowiedzi, przywoływanej przez niemal wszystkie największe media gospodarcze w Polsce, tłumaczy powody wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii.

Partnerzy portalu

PSE od 10 sierpnia rano zarządziły 20, najwyższy poziom zasilania. To oznacza, że ryzyko awarii systemu elektroenergetycznego rośnie. Takiej sytuacji w Polsce nie mieliśmy od lat 80-tych XX wieku. Zwołano sztab antykryzysowy w tej sprawie.

Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

Konflikt między resortem skarbu a zarządami spółek energetycznych coraz bardziej zmienia się w spór personalny i ambicjonalny. Jeśli emocje wezmą górę, to na dłuższą metę nikt nie wygra. Prezesi mają do stracenia „tylko“ posady, skarb ryzykuje, że cały plan ratowania górnictwa zakończy się spektakularnym fiaskiem.

Partnerzy portalu

Wprowadzenie zmian w składzie zarządu Taurona okazało się dla Skarbu Państwa nadspodziewanie trudne. Wygląda jednak na to, że koniec końców przeciąganie liny między spółką a ministerstwem skarbu zakończy się odwołaniami w zarządzie. Na razie rada jest szczuplejsza o dwóch członków.

Partnerzy portalu