Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Forum Zielona Energia

Forum Zielona Energia

Forum Zielona Energia wychodzi naprzeciw aktualnym problemom gospodarczym, energetycznym oraz klimatycznym na całym świecie. Zasada zrównoważonego rozwoju, która towarzyszy prawu międzynarodowemu już od prawie 50 lat nakazuje, aby rozwój gospodarczy szedł w parze z troską o dobrostan obecnych i przyszłych pokoleń.
Grafika – Forum Zielona Energia

Wydarzenie wskaże, jaką rolę w procesie energetycznych i klimatycznych zmian pełni świat prawa oraz biznesu. W trakcie forum, we współpracy z akademikami i praktykami prawa oraz biznesu, chcemy stworzyć unikalną przestrzeń dla adeptów prawa, praktyków, czy przedsiębiorców, do aktywnego poznawania wyłaniającego się europejskiego prawa klimatycznego oraz niekonwencjonalnego, jurydycznego spojrzenia na najaktualniejsze problemy stojące przed Nami.

Forum Prawa Energetycznego i Klimatycznego „Zielona Energia” odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku stacjonarnie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie podzielone będzie na trzy panele, podczas których przedstawiciele poszczególnych ośrodków akademickich objaśnią zagadnienia dotyczące:

  • Bezpieczeństwa energetycznego – prawne aspekty kryzysu energetycznego a transformacja energetyczna;
  • Klastrów energii i wspólnot energetycznych;
  • Ochrony konkurencji i konsumentów na rynku energii.

Każdy z trzech paneli składać się będzie z dwóch prelekcji, zwieńczonych dyskusją specjalistów, praktyków.

Zależnych od pogody źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przybywa, a jednocześnie spada moc w jednostkach dyspozycyjnych. Bez dużych magazynów energii Polska sobie nie poradzi. Jak wyglądają przygotowania do inwestycji w tego typu obiekty?
bateryjny magazyn energii przy fw bystra
Magazyn energii przy farmie wiatrowej Bystra. Fot. Energa
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Czy w 2035 r. nastąpi koniec nowych samochodów spalinowych; Prosumentów jest już 1,2 mln; Orlen i Synthos chcą finansować SMR-y; Kryzys gazowy jeszcze się nie skończył.
ev emisje strefa benzyna paliwa transport auta
Elektromobilność napędza:
Nie da się podłączyć do sieci morskich wiatraków, elektrowni atomowej i dodatkowo 4-6 GW lądowych wiatraków na północy kraju. Dlatego szybką budowę tych ostatnich powstrzymano
Zasada 700 m celowo blokuje rozwój wiatraków. Oto powód
Zielone technologie rozwijają: