Partnerstwo Czystego Wodoru to projekt realizowany w ramach REPowerEU – planu Komisji Europejskiej polegającego na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r. w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Budowa gospodarki wodorowej w ciągu najbliższych lat ma w tym geostrategicznym planie kluczowe znaczenie. A rozwój Dolin Wodorowych da solidne podstawy biznesowe do realizacji ambitnych założeń tego przedsięwzięcia.
Doliny rozpoczną teraz negocjacje w sprawie umów o dofinansowanie, które mają zostać zakończone wiosną tego roku. Projekty koncentrują się na produkcji czystego wodoru i dotyczą różnych zastosowań w sektorach energii, transportu i przemysłu. Oczekuje się, że projekty będą w stanie zmobilizować inwestycje w wysokości co najmniej 5-krotności finansowania unijnego lub powyżej 0,5 mld euro.
Czym są Doliny Wodorowe?
To regionalne przedsięwzięcia polityczno-społeczno-gospodarcze, które łączą różnych interesariuszy: administrację rządową, administrację lokalną, naukę, biznes oraz organizacje NGO.
Głównym zadaniem Dolin jest tworzenie podstaw dla rozwoju nowych gałęzi gospodarki, dzięki wzmacnianiu gospodarki wodorowej i koordynacji zmian regulacyjnych, w tym przekazywanie praktycznych wskazówek dla ustawodawcy i regulatora np. w kwestiach bezpieczeństwa, standardów i norm, itp.
Doliny Wodorowe przyczyniają się do realizacji celów REPowerEU poprzez zwiększenie produkcji i dostaw zielonego wodoru, a co za tym idzie, zaspokojenie rosnącego popytu ze strony przemysłu, transportu i innych sektorów. Komisja Europejska przydzieliła Partnerstwu na rzecz Czystego Wodoru dodatkowe 200 mln euro, aby do 2025 r. podwoić liczbę dolin wodorowych w Europie.
Warto podkreślić, że Clean Hydrogen Partnership przygotował dotacje dla 2 sztandarowych Dolin Wodorowych (projekty o skali znacznie większej niż dotychczas wspierane – tj. produkujące co najmniej 5000 ton H2/rok, z powiązaniami z innymi miejscami produkcji wodoru lub zużyciem poza granicami projektu). Pierwszy z nich obejmie obszar północnego Adriatyku (obejmujący Chorwację, Region Autonomiczny Friuli-Wenecja Julijska we Włoszech i Słowenię), a drugi ma na celu budowę korytarza wodorowego przez kraje nadbałtyckie, w tym Estonię i południową Finlandię.
– Rządy Republiki Chorwacji, Republiki Słowenii i Regionu Autonomicznego z Friuli Venezia Giulia we Włoszech wraz z wiodącym partnerem HSE i Partnerstwem przyjęły bardzo ciepło wybór projektu Doliny Wodorowej Północnego Adriatyku, flagowej inicjatywy w Europie Środkowo-Południowej, która ułatwi przejście do zintegrowanego ekosystemu z udziałem sektorów przemysłu, energii i transportu oraz zacieśnienie współpracy w zakresie badań i innowacji w celu rozwoju łańcucha dostaw wodoru – powiedział Stephen Taylor, Dyrektor ds. Badań i Innowacji w Area Science Park i Koordynator połączonych grup roboczych ds. Doliny Wodorowej Północnego Adriatyku .
Projekt koordynowany przez głównego słoweńskiego producenta energii elektrycznej, HSE, wspierany przez ECUBES, obejmuje 34 organizacje rządowe, badawcze i przemysłowe i obejmuje cały łańcuch wartości, od produkcji, poprzez magazynowanie i dystrybucję, aż po końcowe wykorzystanie wodoru jako kluczowego nośnika energii do wielu sektorów. Kwota dofinansowania to 25 mln euro.
Druga ponadnarodowa Dolina Wodorowa skupia 44 organizacje z regionów wokół Morza Bałtyckiego. Kwota finansowania, o którą wnioskowano w ramach partnerstwa na rzecz czystego wodoru, wynosi 25 mln EUR.
Ponadto Partnerstwo Czystego Wodoru rozpoczęło przygotowania do dotacji dla 7 projektów Dolin Wodorowych na mniejszą skalę (co najmniej 500 ton H2 rocznie), koncentrując się na obszarach Europy, w których nie ma dolin H2 lub są one ograniczone. Każda z nich zostanie dofinansowana kwotą 8 mln EUR.
Wszystkie działania podejmowane w ramach Partnerstwa Czystego Wodoru to silny impuls również dla polskiego biznesu z sektora zielonej energii. Firmy szykują się na wodorową rewolucję, a te zaangażowane w rozwiązania dla motoryzacji i transportu publicznego na płynne przejście z emobilności na wodoromobilność.
Impact CleanPowerTechnology, lider na rynku tradycyjnych systemów bateryjnych dla sektora transportowego już teraz wspólnie z partnerami Toshibą oraz ITOCHU wdraża stacjonarne wodorowe ogniwo paliwowe, służące do produkcji energii i ciepła, dedykowane użytkownikom zarówno z domeny publicznej, jak też prywatnej. Nadwyżki produkowanego w Dolinach wodoru z powodzeniem będą służyć szpitalom, obiektom użytku publicznego oraz celom przemysłowym i rolnictwu. Stanie się to, gdy powstanie w Polsce efektywny ekosystem wodorowy.
Dlatego tak ważny jest dynamiczny rozwój Dolin Wodorowych w Polsce. Ich powodzenie to pewniejsza komercjalizacja polskich technologii wodorowych takich jak ogniwo paliwowe IMPACT, poprawa konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz łączenie producentów wodoru z odbiorcami – off-takerami. Nowe modele biznesowe oparte o czysty wodór i technologie wodorowe powstałe w Dolinach obniżą ryzyka dla inwestorów, a poprzez wpisanie się w europejski ekosystem wodorowy przyspieszą komercjalizację projektów ułatwiając dostęp do rynkowego finansowania kredytowego.
—
Krzysztof Dresler
Dyrektor Projektów Wodorowych ICPT
Przewodniczący Komitetu Wodorowego PSPA