Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Efektywność energetyczna
  6. >
  7. Mniej światełek na święta

Mniej światełek na święta

Sektor publiczny jest zobligowany do oszczędzania energii. Sieci handlowe też patrzą na rachunki, jednak świąteczne oświetlenie to nie tylko ozdoba, ale też wabik na klientów. Będzie mniej światełek na święta?
Światło święta

Światełka na święta

Okres świąteczny to czas największych zakupów w galeriach handlowych. Dekoracje przyciągają klientów, wprowadzają w miły nastrój, ale też podbijają rachunki za prąd, a kupujący zwracają w tym roku też uwagę na marnowanie energii. Centra handlowe wprowadzają więc oszczędności, by z jednej strony za energię słono nie zapłacić i nie zrazić klientów zbytnim przepychem, a z drugiej – przyciągnąć świąteczną atmosferą.

– Okres świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie wyczekiwany i uwielbiany przez naszych klientów, a dla najemców stanowi kluczowy okres sprzedażowy. Dekoracje stanowią jeden z elementów, które nadają centrom handlowym specjalnej atmosfery w tym wyjątkowym czasie. Zastanawialiśmy się, jak odpowiedzialnie zarządzać energią, zachowując przy tym świąteczny wygląd naszych obiektów. Nie mogliśmy pozostać przecież obojętnymi wobec sytuacji na rynku energetycznym oraz rosnących kosztów prądu – opowiada Tomasz Skuza, Head of Retail Property Management w firmie EPP, która jest największym zarządca centrów handlowych w Polsce. – Aby pogodzić oba aspekty zdecydowaliśmy się na świąteczne dekoracje, lecz w energooszczędnym wydaniu. Skrócimy również godziny, w których będą podłączane do zasilania oraz zdemontujemy je zaraz po sylwestrze. Co więcej stawiamy duży nacisk na ozdoby, które nie są zasilane energią – dodaje Skuza.

Świąteczne dekoracje to atrakcja, która przyciąga mieszkańców. Mimo wojny za wschodnia granicą i świadomości tego, że trzeba oszczędzać energię Polacy nie są skłonni do znacznych wyrzeczeń i oczekują świątecznych iluminacji. Zarządcy centrów handlowych nie rezygnują więc z dekoracji i oświetlenia, za to inwestują w energooszczędne rozwiązania.

– Z myślą o tegorocznych Świętach przygotowaliśmy wiele atrakcji dla klientów odwiedzających centrum handlowe Westfield Arkadia, w tym dekoracje i iluminacje świetlne. Co ważne są to najnowocześniejsze, energooszczędne LEDy, a czas ich pracy jest ograniczony do godzin otwarcia centrum – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor warszawskiego centrum handlowego Westfield Arkadia, jednego z najbardziej obleganych w stolicy.

Lodowisko bez prądu, fotowoltaika na dachu

Po godzinach pracy centrów oświetlenie zewnętrzne jest wyłączane i działa w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapewnienia bezpieczeństwa. Optymalizacja czasu świecenia dekoracji przynosi realne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z ubiegłymi latami.

– Wygasiliśmy oświetlenie dekoracyjne, np. podświetlenia gzymsów, co również bilansuje zużycie energii elektrycznej przez dekoracje świąteczne – dodaje Brzozowicz.

Przed Arkadią stanęło lodowisko syntetyczne, do którego przygotowania nie są potrzebne ani prąd, ani woda, a z paneli, z których jest wykonane, można korzystać przez wiele lat, w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od temperatury – zauważa dyrektor centrum.

Relacja kosztów zużycia energii do przychodów
Relacja kosztów zużycia energii do przychodów

Zarządzanie nieruchomościami to branża o najwyższej relacji kosztów zużycia energii do osiąganych przychodów. EPP podjęło już wcześniej energooszczędne działania w 16 zarządzanych obiektach handlowych. – Stanowią one ważną część deklaracji poczynionej w ramach naszej strategii ESG, w której zobowiązujemy się do zmniejszenia emisyjności zarządzanych przez nas obiektów. Rezultatem tych starań już teraz jest oszczędność w zużyciu energii elektrycznej na poziomie średnio około 15 procent w porównaniu do 2019 roku – mówi Tomasz Skuza.

W pierwszej kolejności EPP skupiło się na obszarach, które generują największe zużycie energii, czyli systemach klimatyzacji i ogrzewania oraz oświetleniu. EPP korzysta ze zmodernizowanych systemów BMS z czujnikami CO2, dzięki czemu optymalizują one pracę systemów wentylacji. – Dodatkowo inwestujemy w odnawialne źródła energii. Pierwsze instalacje fotowoltaiczne pojawiły się w kaliskiej Galerii Amber, a do końca roku uruchomimy kolejną w kieleckiej Galerii Echo – dodaje Tomasz Skuza.

Podobnie Unibail-Rodamco-Westfield (URW), zarządzające centrami handlowymi Westfield Arkadia, Westfield Mokotów, Wroclavia i Galeria Wileńska, wdrożyło kompleksową strategię redukcję zużycia energii i emisji CO2. Dzięki podjętym do tej pory działaniom takim jak: optymalizacja pracy systemu wentylacji i klimatyzacji, oświetlenia oraz pracy wind i schodów ruchomych, w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 roku, w porównaniu z 2019 rokiem, firma zużyła o ponad 20 proc. mniej energii w swoich polskich obiektach. Centra handlowe URW nabywają wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Na dachach budynków Westfield Arkadia i Westfield Mokotów zamontowano instalacje fotowoltaiczne, a podobna instalacja planowana jest w Galerii Wileńskiej.

Ciemniej w sklepie

W całej Europie centra handlowe oszczędzają energię, ale tak, by klienci nie odczuli ponurej atmosfery. Drożyzna zniechęca do wydawania zbyt wiele na święta, sklepy muszą więc przyciągać klientów. Wdrożone działania polegają na wymianie oświetlenia ale tez na przykręceniu temperatury. Właściciele sklepów robią nierzadko tylko symboliczne oszczędności, by pokazać, że kryzys nie jest im obojętny.

– Warto podkreślić, że wdrożone działania, choć pozwalają na redukcję zużycia energii elektrycznej, nie wpływają na komfort robienia zakupów przez klientów, a pozwalają odpowiedzialniej korzystać z dostępnych zasobów. Wszyscy powinniśmy dbać o to, by ich nie zabrakło.

Natomiast w supermarketach oszczędności są widoczne gołym okiem i to już od kilku miesięcy, kiedy sklepy zaczęły przygaszać oświetlenie. O tym, jak wysokie płaca rachunki może świadczyć niedawna informacja Polenegii, która ma spór z Biedronką o rachunek za prąd w maju tego roku na kwotę ok. 40 mln zł.

Obowiązkowe oszczędzanie energii

Polski rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obowiązku ograniczenia zużycia energii. Cel zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. od 1 grudnia do końca 2023 r. został natomiast nałożony na kierowników jednostek sektora finansów publicznych. To dotyczy instytucji rządowych i samorządowych, w tym ZUS, NFZ, uczelni publicznych, natomiast nie wlicza się infrastruktury krytycznej i urządzeń informatycznych jednostek sektora finansów publicznych.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zaleca ograniczenie oświetlenia zewnętrznego oraz wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków. Wśród wymienionych działań w ustawie jest też dążenie do zapewnienia temperatury ograniczenia ogrzewania budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Do broni obywatele! Oszczędzać energię!

Zalecane inwestycje to modernizację lub wymianę oświetlenia, zastosowanie systemów zarządzania energią oraz wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania. Najprostsze jest wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów.

Wiele samorządów wprowadziło już ograniczenia. Za niewywiązanie się z obowiązku ustawa przewiduje kary nakładane przez Urząd Regulacji Energetyki, nie wyższe niż 20 tys. zł. Jak się okazuje, największy problem z wywiązaniem się z tego obowiązku będą miały te podmioty, które wcześniej poczyniły inwestycje w efektywność energetyczną.

Mija rok od uruchomienia dopłat do leasingu samochodów elektrycznych. BOŚ Bank zaakceptował ponad 4,6 tys. wniosków. Zapytaliśmy lidera pozyskiwania dotacji z programu „Mój Elektryk”, PKO Leasing, kto i w jakiej cenie najczęściej wybiera elektryki. Wiemy też, dlaczego ich średnia cena wychodzi poniżej aut spalinowych, a także co może się zmienić w programie.
Polska, choć najwolniej w UE obniża emisje gazów cieplarnianych w energetyce, to hojnie wspiera inne państwa UE w dekarbonizacyjnych wysiłkach. W tym roku tzw. luka ETS, a więc pieniądze jakie wydamy na import praw do emisji CO2 wyniesie – bagatela − 33 mld zł. To niewiele mniej niż roczny rachunek za import samochodów do naszego kraju.
ceny co2 euets 2010-2022
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Nie do wyobrażenia jest rynek gazu bez silnej giełdy, i bez wszystkich zalet jakie daje rynek giełdowy i izba rozliczeniowa. Na efekty ostatnich interwencji w rynek w związku z kryzysem trzeba poczekać, zanim zaplanujemy kolejne ingerencje - takie były główne przesłania dyskusji z okazji 10. rocznicy uruchomienia rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii.
TGE
Rynek energii rozwija:
Polska staje się zagłębiem produkcji komponentów do samochodów elektrycznych i stacji ładowania aut elektrycznych. O tym jak zbudowana jest szybka stacja ładowania, jak działa i jak powinna chronić auto, rozmawiamy z przedstawicielem Phoenix Contact, który właśnie przeniósł do Polski produkcję kluczowego komponentu, dzięki któremu naładujemy m.in. Tesle, Volkswageny i BMW.
stacja ładowania aut elektrycznych

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!