Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Globalne ocieplenie w rękach Chińczyków

Globalne ocieplenie w rękach Chińczyków

Chiny pierwszy raz od początku wieku zmniejszyły emisje gazów cieplarnianych. Są największym na świecie inwestorem w energetyce odnawialnej. Mają też mieć największy wkład w walce z globalnym ociepleniem. Czy Pekin będzie już tylko bardziej "zielony"?

co2 redukcja potrzebna do celu 2stc

Chiny pierwszy raz od początku wieku zmniejszyły emisje gazów cieplarnianych. Są największym na świecie inwestorem w energetyce odnawialnej. Mają też mieć największy wkład w walce z globalnym ociepleniem. Czy Pekin będzie już tylko bardziej „zielony”?

co2 wzrost emisjiW tym roku światowa emisja dwutlenku węgla wyniesie ok. 36 mld ton i aby osiągnąć cel wyznaczony przez klimatologów (maksymalny wzrost globalnej temperatury o 2 st. C) roku powinna już tylko maleć. Przynajmniej do 14 mld ton w 2050 roku. To niewiele więcej, niż obecnie emitują same Chiny.

Chiny redukują emisję CO2…

W 2014 roku państwo środka, głównie za sprawą rosnącej na potęgę energetyki węglowej i zapotrzebowaniu przemysłu, wyemitowało blisko 10 mld ton CO2. To po raz pierwszy od kilkunastu lat mniej rok do roku. W ostatnich miesiącach kontynuuje spadki – wg. danych Energydesk Greenpeace od stycznia do kwietnia o 5,2%, w stosunku do {norelated}analogicznego okresu 2014 roku.

Jednak na ogłaszanie Pekinu „zieloną” stolicą globu jeszcze za wcześnie. Spadki emisji to efekt słabnącej koniunktury gospodarczej.

Chińczycy inwestują co prawda miliardy dolarów w energetykę odnawialną i ograniczenie zanieczyszczeń w miastach, ale bynajmniej nie kończą z rozwojem energetyki węglowej i wzrostem konsumpcji ropy. Stawiają na urozmaicony miks, który pomoże im ograniczyć koszty zdrowotne i zmniejszy import paliw.

… powoli

W zawartym niedawno porozumieniu z USA, Chiny zobowiązały się, że najpóźniej do 2030 roku osiągną szczyt swoich emisji CO2. To gest dobrej woli przed jesiennym szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu.

co2 redukcja potrzebna do celu 2stcJednak to zdecydowanie za mało, aby osiągnąć globalny cel klimatyczny na 2050 rok. Z prognoz Międzynarodowej Agencji Energii wynika, że Pekin powinien zacząć trwale redukować swoje emisje nie za piętnaście, ale już za pięć lat. Do 2050 roku powinien zmniejszyć emisję CO2 do 4 mld ton.

Ma to być największy jednostkowy wkład w ograniczanie emisji i jedna trzecia światowych redukcji. Następne w kolejności USA mają w tym czasie ograniczyć emisję o ok. 5 mld ton CO2/rok, a cała Unia Europejska o 3 mld ton CO2/rok.

Czy to realny scenariusz? Chińska transformacja energetyczna już jest określana jako ambitna. Tymczasem podejmowane przez Pekin wysiłki wg. prognoz MAE oznaczać będą „zaledwie” utrzymanie się do 2050 roku obecnych emisji (ok. 11 mld ton CO2/rok), zamiast 16 mld ton, które Chiny emitowałyby bez wdrażanych już zmian.

Cel 4 mld ton CO2/rok wydaje się jednak odległy, a deklaracja o dalszym wzroście emisji do 2030 roku nie przybliża Pekinu do jego osiągnięcia. Wiele wskazuje na to, że Chińczycy nie będą łatwymi negocjatorami na szczycie w Paryżu.

Rynek energii rozwija:

Grupy zakupowe w ostatnich latach zyskały w Polsce na znaczeniu i są postrzegane jako najlepszy sposób na to, by zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej. Praktyka pokazuje jednak, że duży nie zawsze może więcej.  

grupy zakupowe wykres
Rynek energii rozwija:


Mamy dla naszych Czytelników pięć jeszcze gorących egzemplarzy książki "Ratownicy. Pasja zwycięstwa" autorstwa Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Tomasza Jodłowskiego. Oficjalna premiera książki 12 czerwca, u nas konkurs rusza już dziś. 

ratownicy pasja zwyciestwa

Bój idzie już nie tylko o to jak będziemy produkować energię, ale kto na tym zarobi. Ile trzeba mieć aby zainwestować w lokalną elektrownię?

oze kisielice
Rynek energii rozwija: