Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Patronaty
 4. >
 5. Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

V. edycja Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, 21 października 2022
OZE22 banner 800x480

Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? To pytania, które zostaną postawione podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, odbywającej się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów.

O zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce dyskutować będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Podczas październikowego wydarzenia odbędą się dwa panele: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich oraz Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

W panelu wezmą udział:

 • Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialny za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich
 • Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
 • Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
 • Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
 • Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s

Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich

Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.

Dyskutować o tym będą zaproszeni goście:

 • Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
 • Krzysztof Dziaduszyński – członek zarządu PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o.
 • Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
 • Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
 • Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Kryzys gospodarczy, wyrażający się m.in. szalejącymi cenami gazu i energii elektrycznej, wymusza poszukiwanie skutecznych rozwiązać łagodzących jego skutki. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem są odnawialne źródła energii, o których będziemy dyskutować podczas konferencji. Jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnych, a także zwiększenie efektywności energetycznej na terenach miejskich i wiejskich to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ostatnich latach widoczny jest dynamiczny rozwój zielonej energetyki na terenach wiejskich, ale nie brakuje też ograniczeń i wyzwań związanych z rozwojem branży OZE. Czy jesteśmy w stanie zintensyfikować rozwój OZE na obszarach wiejskich, a jednocześnie przezwyciężyć istniejące bariery? Czy OZE są jedyną drogą do osiągniecia samowystarczalności energetycznej? Tym między innymi rozważaniom poświęcona będzie tegoroczna konferencja w Międzyzdrojach– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://www.forum-grodno.pl/agenda/.

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

Konferencja odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych technologią odnawialnych źródeł energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do rejestracji poprzez stronę: https://www.forum-grodno.pl/.

***

Już od ponad 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

Konferencje „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” organizowane są przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Dodatkowych informacji udziela:

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP

kom.: (+48) 600 410 014

e-mail: [email protected]

Materiał Partnera
Jeszcze kilka lat temu nie budziły większych emocji dane dotyczące struktury pozyskania energii pierwotnej w Polsce i w Unii Europejskiej, wskazujące, że znacząco więcej energii wytwarzano w Polsce z paliw kopalnych niż w UE.
dom ogrzewanie biomasa emisja smog drewno
Rynek energii rozwija:
Rząd wyznaczy limity cen za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, instytucji, oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Chce też ograniczyć przychody firm energetycznych, ale projektu ustawy póki co nie ma
ceny pradu
ceny prądu
Rynek energii rozwija:
Polska ma wkrótce wybrać atomowego partnera i znaleźć sposób sfinansowania budowy pierwszej elektrowni, której koszt sięgnie 60 mld zł. A jak to robią inne państwa?
Atom
Technologie wspiera:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza przychylić się do propozycji z konsultacji społecznych i rozszerzyć listę przedsięwzięć, na które pójdą pieniądze z Funduszu Transformacji Energetyki. Do FTE trafić ma około 100 mld zł pozyskanych ze sprzedaży 40 proc. uprawnień do emisji CO2.
CO2
Elektrownia