Spis treści
Innym źródłem kosztów, które możemy zmniejszyć, jest opłata mocowa. Jej redukcja może przynieść nawet kilkaset tysięcy złotych oszczędności w skali roku.
Jak działa DSR?
Demand Side Response (DSR), czyli Odpowiedź Strony Popytowej to usługa polegająca na czasowym obniżeniu (lub przesunięciu w czasie) poboru mocy na wezwanie Operatora Sieci Elektroenergetycznej w zamian za wynagrodzenie. Jest ono wypłacane niezależnie od tego, czy wezwanie do redukcji nastąpiło, czy nie. Dodatkowo, przystąpienie do DSR nie wiąże się z żadnymi inwestycjami, nie potrzebne są żadne opłaty na start, a pieniądze wolne są od wszelkiego ryzyka. Nie sposób nie zauważyć, że oprócz zmniejszenia zużycia energii, które samo w sobie generuje oszczędności, zyskuje się całkiem duże pieniądze, które de facto są odzyskaniem części zapłaconej w rachunkach opłaty mocowej (Rynek Mocy finansowany jest z tej opłaty, a wynagrodzenie wypłacane jest z jego funduszy).
DSR dostępny jest dla tych przedsiębiorstw, które mają potencjał redukcji mocy (w tym własne źródła wytwórcze).
– Przyłączenie elektrowni do sieci elektrycznej przedsiębiorstwa następuje za licznikiem. Unikamy dzięki temu opłat dystrybucyjnych, w tym opłaty mocowej – mówi Marcin Sajkiewicz, ekspert Lerty ds. efektywności energetycznej w przemyśle – W modelu tym można realizować zarówno elektrownie fotowoltaiczne, jak i jednostki kogeneracyjne. Dodatkowo, włączenie ich w Wirtualną Elektrownię Lerta pozwala na wygenerowanie dodatkowego przychodu z programu DSR. Nie dość, że obniżamy swoje zobowiązanie z tytułu opłaty mocowej, to jeszcze jej część wraca do przedsiębiorstwa w formie płatności z DSR – dodaje.
Dowiedz się więcej o DSR z Lertą
Podpisanie umowy o świadczenie usług DSR ma oprócz aspektu finansowego szereg innych zalet, takie jak zapewnienie stabilnych dostaw energii niezależnie od bieżącego zapotrzebowania rynkowego, brak odpowiedzialności za nieudane redukcje czy zbyt późne zgłoszenie niedyspozycyjności oraz korzyści wizerunkowe. Przystępując do programu zyskuje się bowiem prawo do używania godła „Wspieram bezpieczeństwo energetyczne Polski”.
Uczestnicy DSR agregowani w ramach Wirtualnej Elektrowni Lerta szczególnie cenią sobie bezpłatny dostęp do narzędzia Opłata mocowa i do możliwości redukcji tej opłaty nawet o 83%.
Jak działa moduł Opłata mocowa?
Najprostszym sposobem jest ustalenie takiego harmonogramu korzystania z energii, by zmieścić się w limitach ulg określonych przez ustawodawcę, czyli:
– 83% ulgi jest przewidziane dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach pozaszczytowych nie więcej niż 5% energii w porównaniu do godzin szczytu.
– 50% ulgi dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach pozaszczytowych 5-10% energii więcej niż w porównaniu do godzin szczytu.
– 17% ulgi dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach szczytu 10-15% energii więcej niż w porównaniu do godzin szczytu.
Opłata mocowa naliczana jest dla każdego punktu poboru energii w ujęciu miesięcznym, co oznacza, że w styczniu możemy zapłacić zupełnie inną stawkę iż np. w czerwcu. Skąd jednak firmy mają wiedzieć, do której kategorii się zaliczają i czy w danym miesiącu (ulgi naliczane są co miesiąc) kwalifikują się do kategorii K1, czy K4? Poza tym bieżące śledzenie zużycia i wykonywanie symulacji może być kłopotliwe i czasochłonne.
Więcej o module Opłata Mocowa i systemie Lerta Energy Intelligence
Wyręczy nas w tym narzędzie oferowane przez firmę Lerta, czyli moduł autorskiego systemu zarządzania energią o nazwie Opłata mocowa. Oferuje on zaawansowane pomiary zużycia energii wraz z raportami pokazującymi czy i na jaką ulgę może liczyć firma przy utrzymaniu bieżącej struktury konsumpcji energii, co pokazuje poniższa ilustracja.
Moduł prezentuje dzienny stosunek energii zużytej w godzinach szczytu (7-22 = 15 godz.) i poza tymi godzinami (22 -7 = 9 godz.). Im niższy słupek – tym większa ulga w opłacie mocowej. Czerwona krzywa to skumulowany stosunek zużycia energii w szczycie i poza nim. Jeśli w danym dniu słupek będzie poniżej poziomu kategorii K3, K2 lub K1 – warto przeanalizować co takiego działo się w tym dniu, że udało się „wpaść” w daną kategorię ulgi w opłacie mocowej. Śledzenie tych danych jest podstawą do wypracowania ewentualnych zmian w harmonogramie produkcji, aby uzyskać jak największą ulgę.
Ile pozwala zaoszczędzić moduł Opłata mocowa?
Rozpatrzmy to na przykładzie producenta branży rolniczej. Firma zużywa średnio miesięcznie około 634 MWh. Przed instalacją modułu, nie kwalifikowała się do ulgi w żadnej kategorii i płaciła przeciętnie 35,5 tys. złotych miesięcznie opłaty mocowej. Wykorzystując wskazania modułu do kontroli zużycia energii w czasie rzeczywistym, które pozwalają na odpowiednie modyfikacje harmonogramu produkcji celem przesunięcia energochłonnych procesów na inne godziny, przedsiębiorstwo uzyskało najwyższą kategorię ulgi w marcu 2022 r. i redukcję opłaty mocowej do 6 tys. zł w tym miesiącu. W kolejnych miesiącach również uzyskiwano najwyższą ulgę. W skali roku oszczędności w rachunkach za energię wyniosły ok. 350 tys. zł
Piotr Michalak