Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ogrzewanie z elektrociepłowni będzie droższe?

Ogrzewanie z elektrociepłowni będzie droższe?

Ceny ciepła z sieci w wielu miastach mogą wzrosnąć przez urzędniczą opieszałość. Do tego rząd wystawia do wiatru firmy, które mogłyby zagospodarować w Polsce gaz łupkowy.

cieplo

Ceny ciepła z sieci w wielu miastach mogą wzrosnąć przez urzędniczą opieszałość. Do tego rząd wystawia do wiatru firmy, które mogłyby zagospodarować w Polsce gaz łupkowy.

Ceny ciepła z sieci w wielu miastach mogą wzrosnąć przez urzędniczą opieszałość. Do tego rząd wystawia do wiatru firmy, które mogłyby zagospodarować w Polsce gaz łupkowy.

Wielu mieszkańców Krakowa od lat choruje z powodu duszącego dymu unoszącego się nad miastem. To efekt tysięcy kominów, z których każdy oznacza czyjeś mieszkanie z indywidualnym ogrzewaniem. Chociaż stolica Małopolski to skrajny przypadek, to niewiele lepsza sytuacja panuje w wielu mniejszych miastach Polski. Niedawno w Rybniku stężenie różnych szkodliwych substancji przekroczyło dopuszczalne normy.

W takiej sytuacji rząd powinien robić co może, aby zachęcić do inwestowania i korzystania z miejskiego ogrzewania sieciowego. Najlepiej, jeżeli ciepło byłoby wytwarzane łącznie z prądem, czyli w tzw. kogeneracji. Wówczas udaje się wykorzystać nawet 90 proc. energii tkwiącej w spalanym węglu, czy gazie, zamiast 40-60 proc. przy osobnej produkcji prądu i ciepła. Dzięki temu zużywa się mniej paliwa i ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

Tyle tylko, że kogeneracja oznacza inwestycje w droższe urządzenia i wymaga wsparcia, aby się rozwijać. Potrzebują go zwłaszcza elektrociepłownie małe (są relatywnie kosztowne) oraz opalane gazem ziemnym – paliwem czystszym, ale znacznie droższym od węgla.

Dlatego do końca 2012 roku taka łączna produkcja prądu i ciepła była wspierana specjalnym mechanizmem zwanym „żółtymi certyfikatami”. Przenosił on koszty ciepła w tych miejscowościach, które zdecydowały się na nowoczesne elektrociepłownie, na nas wszystkich, w rachunkach za prąd. System wsparcia był wart 400 mln zł, ale z początkiem roku system wygasł.

Ministerstwo Gospodarki od dłuższego czasu obiecywało, że mechanizm pomocy będzie kontynuowany, jednak do dzisiaj nie weszły w życie przepisy, które by go przedłużały.

Elektrociepłownie na stratach

Największa w kraju elektrociepłownia opalana gazem, w Zielonej Górze, w ciągu roku może stracić ponad 60 mln zł. Bez systemu wsparcia produkcja w niej jest na granicy opłacalności. Nie znalazła się głęboko „pod kreską” tylko dlatego, że korzysta z wydobywanego niedaleko gazu, o gorszych parametrach niż rosyjski, ale za to dużo tańszego. W podobnej sytuacji jest także, należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Jednak inne, małe elektrociepłownie, zwłaszcza te nie należące do wielkich grup energetycznych, są w zdecydowanie gorszej sytuacji. Ich produkcja bez systemu pomocy jest nieopłacalna, a to oznacza, że powinny wystąpić do Urzędu Regulacji Energetyki o podwyższenie cen ciepła sprzedawanego odbiorcom. W konsekwencji rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę powinny wzrosnąć.

Rząd: nic się nie stało

Zdaniem urzędników ministerstwa gospodarki, które odpowiada za przygotowanie ustawy przedłużającej pomoc elektrociepłowniom, nic poważnego się nie dzieje, ponieważ pierwotnie wsparcie miało zakończyć się w ubiegłym roku i tak się stało. Inwestorzy są jednak przeciwnego zdania.

– To kwestia uczciwości. Skoro od dyrektorów w ministerstwie od miesięcy słyszałem, że system wsparcia zostanie przedłużony na czas, to nie miałem powodu im nie wierzyć – mówi menadżer jednej z firm ciepłowniczych. – Teraz, gdy wygasł, sytuacja elektrociepłowni opalanych gazem jest tragiczna – dodaje.

Ustawa, która powinna była wejść w życie już w ubiegłym roku, jest dopiero na etapie uzgadniania pomocy publicznej z Komisją Europejską. Dopiero po jej decyzji i uchwaleniu przepisów przez parlament system wsparcia ponownie zacznie obowiązywać.

Istniejące firmy ciepłownicze zapewne przetrwają jeden sezon grzewczy bez wsparcia. Jednak w sytuacji, gdy rząd liczy na wydobycie gazu łupkowego i chciałby go zagospodarować np. w elektrociepłowniach, takie lekceważenie przedsiębiorców przez rząd nie wróży dobrze przyszłym inwestycjom.

Rynek energii rozwija:

Niemcy rozwijają ekologiczną energetykę, obciążając jej kosztami głównie małych odbiorców prądu. Podobne przepisy mają zostać przyjęte też w Polsce. Takie podejście nie podoba się Komisji Europejskiej.

Energochlonni
Rynek energii rozwija:

To nie awaria w Fukushimie okazała się  największym problemem energetyki jądrowej w Europie i USA lecz błyskawicznie zmieniające się warunki rynkowe

Atom-Europa-new-450
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:

Wyrok unijnego sądu I instancji, który zapadł w czwartek 7 marca zadał cios nie tylko polskiemu przemysłowi, lecz także planom polskiego rządu.

Rynek energii rozwija: