Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Wodór
  6. >
  7. Państwowe spółki szukają węgla

Państwowe spółki szukają węgla

Tydzień Energetyka: Skąd wziąć 4,5 mln ton węgla; Gazowe manewry rządu; Czy Nord Stream będzie działał?; UE daje 5 mld euro na wodorowy projekt - gigant.
wegiel (6)
Rhondda Heritage Park, Wales - September 2017: Coal in an old tram with the pithead and winding gear of the former Lewis Merthyr colliery in the background

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył zadania – Węglokoks ma znaleźć za granicą 2 mln ton, PGE Paliwa – 4,5 mln ton. Obie spółki potwierdziły, że polecenie do nich dotarło i że podjęły odpowiednie działania, choć w rzeczywistości zachęta premiera nie była potrzebna – szukają węgla od dawna.

Jakie są szanse, że państwowe spółki znajdą za granicą węgiel, który zastąpi ten, sprowadzany dotychczas z Rosji? Polecenie jest absolutnie niewykonalne – usłyszeliśmy z kręgów kierowniczych jednej z nich. 

Premier obiecał ostatnio, że w obliczu węglowego deficytu krajowe kopalnie zwiększą wydobycie. Na razie zwiększą swoje koszty, bo związkowcy z PGG i Taurona wywalczyli sobie „dodatki inflacyjne”. W PGG będzie to jednorazowo od 4 do 6,4 tys. zł brutto, co ma kosztować spółkę 200 mln zł. W Tauronie, który też ma kopalnie, pracownicy dostaną po 7 tys. brutto w dwóch transzach. 

Obie kontrolowane przez państwo spółki twierdzą oczywiście, że te bonusy dla załóg nie wpłyną negatywnie na ich kondycję.

Rząd dokręca śrubę na rynku gazu 

Rząd błyskawicznie przyjął projekt ustawy, który – jak to określono – wzmacnia bezpieczeństwo gazowe państwa. Projekt, który trafił już do Sejmu zakłada przedłużenie do kończ 2027 roku taryfowania gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców, którzy mają dziś prawo do taryf. 

Minister klimatu będzie mógł wprowadzać na czas określony stan kryzysowy, a projekt przewiduje, że w czasie takiego stanu mogą być wprowadzane ograniczenia dla odbiorców. Kto się do nich nie zastosuje, zapłaci karę w wysokości wskazanej w proponowanej regulacji. 

Dodatkowo minister będzie mógł w tym i przyszłym roku obniżyć poziom giełdowego obliga dla gazu, a w razie wprowadzenia stanu kryzysowego – nawet je zawiesić. Obecnie wynosi ono 55% i dotyczy w praktyce wyłącznie PGNiG. 

Natomiast małe spółki obrotu gazem będą musiały zdobyć koncesję na tą działalności, zniknąć ma bowiem zwolnienie z obowiązku koncesyjnego gdy roczny obrót nie przekracza 100 tys. €.

Nord Stream 1 stoi i nie wiadomo czy ruszy

Gazociąg Nord Stream 1 planowo został zatrzymany na doroczne prace serwisowe. Mają potrwać 10 dni, ale w Niemczech i w całej Europie nie brak obaw, że Gazprom dostaw nie wznowi. Gazprom już przed przerwą serwisową zredukował dostawy, twierdząc, że bez turbiny nie może tłoczyć więcej, zwłaszcza, że z powodu sankcji musiał wyłączyć inną turbinę. To w sumie 2 z 6 turbin, napędzających sprężarki gazu w tłoczni Portowa, więc opowieści o drastycznym spadku możliwości przesyłu można włożyć miedzy bajki. 

Tymczasem Kanada zdecydowała się pozbyć gorącego kartofla w postaci turbiny, zwracając ją nie Gazpromowi – czego zakazują sankcje, ale Niemcom. I to niemiecki rząd będzie musiał zdecydować, czy złamać unijne sankcje. 

Rosjanie celowo podgrzewają atmosferę i potęgują niepewność, wysyłając sygnały, że nic nie wiedzą o zwrocie turbiny, a w ogóle to nie mogą zagwarantować „bezpiecznej eksploatacji” Nord Stream 1 po przerwie.

KE zgadza się na miliardy dla wodoru

Komisja Europejska dała zgodę na status IPCEI  (Important Projects of Common European Interest) dla wodorowej inicjatywy Hy2Tech – skupiającej 35 firm and 41 różnych projektów z 15 państw UE, w tym i Polski. Dla dywersyfikacji źródeł energii i dla szybkiej zielonej transformacji potrzeba wielu technologii, ale wodór jest  ich niezbędnym komponentem – oceniła KE. Potrzebne dofinansowanie dla projektów w IPCEI ocenia się na ponad 14 mld €. Cała inicjatywa podzielona jest na 4 obszary technologii: wytwarzania zielonego wodoru, wodorowych ogniw paliwowych, przechowywania, transportu i dystrybucji wodoru, oraz sposobów wykorzystywania tego paliwa przez odbiorców końcowych, na przykład do napędu pojazdów czy statków.

Zgoda jest obwarowana licznymi warunkami dla uczestniczących w Hy2Tech firm, np. unijna pomoc może trafić wyłącznie na technologie uznawane za przełomowe, i musi prowadzić do uruchomienia danego rozwiązania.

Zielone technologie rozwijają:
Volkswagen postawił na system planowania trasy samochodów elektrycznych rozwijany na oprogramowaniu szwedzkiego start-upu ABRP – ustaliło WysokieNapiecie.pl. Oferuje też własne usługi ładowania. Z kolei Volvo i Polestar sięgnęły po oprogramowanie Google i usługi ładowania zewnętrznej firmy − Plugsurfing. Które podejście jest lepsze? Porównaliśmy oba na Volkswagenie ID.5 i Volvo C40 Recharge. Ale jest i trzecia droga – wybór oprogramowania na jakim będzie jeździć auto.
volvo c40 volkswagen id5
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Drugi nabór unijnego Funduszu Innowacyjnego dla wielkoskalowych projektów okazał się szczęśliwy dla inwestycji w Polsce. Wśród 17 przedsięwzięć wstępnie wybranych do przyznania dotacji znajdują się instalacja wychwytu CO2 (CCS) dla Lafarge w Cementowni Kujawy i produkcja komponentów do baterii koncernu Northvolt w Gdańsku i Tczewie.
Fundusz Innowacyjny drugi nabór
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Walka ze smogiem w Polsce słabnie wraz z rosnącym kryzysem energetycznym. Rząd zawiesił z końcem czerwca na 60 dni normy jakości sprzedawanego węgla i już szykuje nowe rozporządzenie, które dopuści na cały sezon grzewczy sprzedaż gospodarstwom domowym zakazanego od dwóch lat miału węglowego.
smog-Polska
Partner działu Klimat:
W ciągu roku moc fotowoltaiki w Polsce podwoiła się i na koniec maja przekroczyła 10,2 GW. Udział paneli fotowoltaicznych w dostawach energii już w maju przekroczył 7% – wynika z danych przeanalizowanych przez WysokieNapiecie.pl. Uchwalona przez rząd przed rokiem Polityka energetyczna Polski zakładała, że taką moc osiągniemy… za 20 lat.
fotowoltaika moc produkcja 10 gw 2020 maj

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!