Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Na świecie z powodzeniem działają od lat. W Polsce spółdzielnie energetyczne są nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo. Muszą się mierzyć z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi. Już 2 czerwca br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której działacze, politycy i eksperci opowiedzą o funkcjonowaniu wspólnot energetycznych.
1200×630-2

Konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć pt. „Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” odbędzie się 2 czerwca 2022 r., w godz. 9.30 – 16.00, w Centrum Prasowym Newserii przy ulicy Chmielnej 73 w Warszawie. Chęć udziału w konferencji wyraził Pan Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce oraz Pani Marzena Guz-Vetter, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród potwierdzonych gości jest również m.in. była wicepremier Jadwiga Emilewicz z PiS oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Spodziewamy się także obecności posłanek Beaty Maciejewskiej z Lewicy i Urszuli Zielińskiej z Partii Zieloni, Macieja Żywno – wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Polska 2050, senatora Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej

Rejestracja uczestnictwa w konferencji >> TUTAJ

Pierwsza część konferencji poświęcona będzie perspektywom rozwoju demokracji energetycznej w Polsce. W dyskusji wezmą udział politycy zaangażowani w ochronę klimatu i bezpieczeństwa. W drugiej odsłonie konferencji swoimi doświadczeniami na temat wspólnot energetycznych podzielą się spółdzielcy z krajów Europy Zachodniej:  Christina Vraka – Członkini Zarządu spółdzielni energetycznej WEnCoop Energy Cooperative z Grecji,  Sara Capuzzo – Prezeska  spółdzielni energetycznej ÈNostra Società Cooperativa z Włoch. W trzeciej części zajmiemy się bowiem aktualną sytuacją wspólnot energetycznych w Polsce, w tym regulacjami i istniejącymi barierami prawnymi. Głos zabiorą zaangażowani w tworzenie wspólnot energetycznych samorządowcy – Jakub Szymański z Serocka, oraz Komisji Europejskiej – Izabela Zygmunt oraz przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

1200×630 2

Czerwcowa konferencja to wydarzenie cykliczne i zagości w Warszawie już po raz czwarty. Jej organizatorem jest Polska Zielona Sieć, w ramach kampanii „Więcej niż Energia”. Konferencję wspierają European Climate Foundation oraz Open Society Foundations.

Po trzech miesiącach wojny rosyjski gaz wciąż płynie do Europy szerokim strumieniem. Duża w tym zasługa dziurawych sankcji i mglistych wytycznych Komisji Europejskiej odnośnie płatności dla Gazpromu. Mimo tego zachodnioeuropejski przemysł - zwłaszcza niemiecki - i tak nie śpi spokojnie.
huta
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Tydzień Energetyka: Kto płaci, kto nie płaci w rublach; Nowy pakiet Komisji Europejskiej; Koniec importu rosyjskiego prądu; Niemcy szykują nacjonalizację rafinerii w Schwedt.
Coraz więcej chętnych do płacenia za gaz w rublach
Materiał Partnera
Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.
BayWa re Photoshoot 10Sep20 Tuebingen-143
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera: