Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. SAP Utilities Day 2022: od digitalizacji do dekarbonizacji

SAP Utilities Day 2022: od digitalizacji do dekarbonizacji

Według raportu European Electricity Review 2022, w 2021 roku Polska była liderem pod względem wzrostu wykorzystania węgla w produkcji energii w stosunku do roku 2019. Polska jest też jednym z trzech państw UE najbardziej uzależnionych od surowców kopalnych wykorzystywanych do produkcji elektryczności, obok Malty i Cypru. Podczas SAP Utilities Day 2022, eksperci pokażą jak digitalizacja sektora energetycznego może wspierać dekarbonizację.
1200×628 SOCIAL LI (1)

Dekarbonizacja, czyli proces odchodzenia od wydobycia i przetwarzania węgla w produkcji energii, dzieje się tu i teraz. Zaawansowane prace nad powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), unijna strategia Fit for 55 oraz rosnące zainteresowaniem wykorzystaniem małych reaktorów atomowych (SMR) przez przemysł to potwierdzenie, że proces odchodzenia od węgla już się zaczął. Wsparciem dla nadchodzących zmian są technologie cyfrowe.

Jak wynika z badań zleconych przez SAP, do 2025 roku koszt produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, wiatrowa) i magazynowania energii będzie konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych technologii wytwarzania energii w większości regionów geograficznych świata. Z drugiej strony, ruch w kierunku zrównoważonej energii i dekarbonizacji wymaga od firm opracowywania inteligentnych rozwiązań w zakresie wytwarzania i magazynowania energii, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami, przy jednoczesnym dążeniu do efektywności energetycznej we własnej działalności. Przez procesy transformacyjne przechodzi wiele gałęzi i odnóg sektora energetycznego, co wymaga podejmowania trafnych decyzji, opartych o odpowiednio zebrane i przetworzone dane.

Według badań SAP, wykorzystanie odpowiednich narzędzi cyfrowych może przynieść firmom energetycznym 8-10% redukcję kosztów produkcji i magazynowania energii. Jak jeszcze rozwiązania transformacji cyfrowej mogą wspierać proces dekarbonizacji?

SAP Utilities Day 2022 to następca konferencji SAP Power Storm, która w ostatnich latach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem sektora energetycznego i utilities. Tegoroczna konferencja skupi się na tematach zrównoważonego rozwoju, budowania inteligentnych przedsiębiorstw oraz transformacji cyfrowej.

To wydarzenie to okazja do zapoznania się z rozwiązaniami SAP Cloud for Sustainable Enterprise oraz innymi narzędziami wspierającymi zrównoważony rozwój, zgodny ze standardami ESG.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się również jakie korzyści płyną z wdrożenia w spółce AquaNet rozwiązań SAP do zarządzania majątkiem technicznym oraz jak włoska firma RetiPiù predykcyjnie zarządza majątkiem technicznym.

PSG podzieli się doświadczeniem w obsłudze klientów infolinii z wykorzystanie, czatbota, a prywatna spółka ciepłownicza opowie o realizacji największej w Polsce transformacji cyfrowej w branży, opartej o chmurę prywatną w modelu RISE with SAP oraz infrastrukturę Google Cloud.

Partnerzy SAP wskażą, jak zrealizować wymogi CSIRRE dzięki rozwiązaniom SAP oraz zaprezentują dedykowany, prekonfigurowany, kompleksowy system dla małych firmy z branży utilities oparty o chmurowe rozwiązania SAP w chmurze Google.

Wien Energy opowie, jak zarządzają projektami i planuje portfel projektów przy pomocy rozwiązań SAP. Poruszone zostaną także takie bieżące tematy jak raportowanie ESG oraz integracje z krajowym systemem efaktury. To również okazaja do lepszego poznania SAP Signavio, SAP Data Warhouse Cloud i SAP Business Technology Platform.

SAP Utilities Day 2022 odbędzie się 25 kwietnia w Poznaniu oraz online. Partnerami wydarzenia są: A2CC, Google Cloud, Plaut, S&T oraz Comtrust. Więcej informacji oraz rejestracja: events.sap.com/pl/2022-sap-utilities-day/


Kontakt dla mediów:

Justyna Kędzierska

Market Unit Lead for Communication

SAP CEE

E: [email protected]

T: +48 22 541 68 15

M: +48 608 67 56 25

Monika Sadowska

Senior Consultant

Linkleaders

E: [email protected]

M: +48 502 243 620

Francuska giełda energii doszła do ściany. Do wyczerpana wszystkich ofert sprzedaży energii zabrakło raptem 3 MW. Ostatnie oferty, które zamknęły rozliczenia, opiewały na niemal maksymalną stawkę, wynoszącą 3000 euro/MWh. Sytuację ratował import i… prośba operatora o ograniczenie zużycia.
Prąd we Francji
Prąd we Francji
Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą wrzucić inwestycyjny piąty bieg. Nie będzie to jednak szybki i efektowny sprint, tylko długi bieg maratoński z przeszkodami. Już na starcie największą z nich wydaje się potencjał rynku budowlanego, targanego jednocześnie przez pandemiczne oraz wojenne wstrząsy.
Sieć przesyłowa linia energetyczna Fot. Depositphotos
Tydzień Energetyka: Jak płacić rublem za gaz; Czy Polska przestanie importować rosyjskie surowce; Zmiany w PEP 2040; Kto na prezesa Taurona i Enei
gaz gazociag
Zielone technologie rozwijają: