Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. III Forum Przemysłowe – miejsce dyskusji o kluczowych problemach przemysłu europejskiego

III Forum Przemysłowe – miejsce dyskusji o kluczowych problemach przemysłu europejskiego

Kierunki odbudowy i rozwoju przemysłu w Europie – pod takim hasłem trwać będzie od 8 do 10 grudnia III Forum Przemysłowe w Karpaczu. Najważniejsi przedstawicieli polskiego i europejskiego przemysłu wezmą udział w kilkudziesięciu debatach, sesjach plenarnych, prezentacjach raportów i blokach tematycznych.

karpacz 2017 1

karpacz%202017%201

Kierunki odbudowy i rozwoju przemysłu w Europie – pod takim hasłem trwać będzie od 8 do 10 grudnia III Forum Przemysłowe w Karpaczu. Najważniejsi przedstawicieli polskiego i europejskiego przemysłu wezmą udział w kilkudziesięciu debatach, sesjach plenarnych, prezentacjach raportów i blokach tematycznych.

 

Forum w Karpaczu będzie okazją do szerokiej debaty o kluczowych problemach przemysłu europejskiego, takich jak: bezpieczeństwo energetyczne, nowoczesne i tradycyjne gałęzie przemysłu, gospodarka cyfrowa, rewolucja elektryczna w motoryzacji, polityka klimatyczna, ale również wszystkiego, co dotyczy szeroko pojętego przemysłu czasu wolnego, a więc m.in. turystyki, kultury, rozrywki.

 

 

karpacz%202017%202

W jaki sposób wprowadzać w życie ambitne plany europejskiej polityki klimatycznej i energetycznej? W jaki sposób wzmocnić konkurencyjność europejskiego przemysłu? Jak wspierać rodzimy kapitał i rodzinne firmy? Jakimi rozwiązaniami wspierać wdrażanie innowacji w przemyśle? Jak najlepiej wykorzystać potencjał intelektualny Europy, w szczególności państw tzw. Nowej Europy? Odpowiedzi na te i wiele innych ważnych dla gospodarki pytań poszukiwać będzie ponad 700 gości Forum, a wśród nich przedstawiciele największych koncernów przemysłowych, parlamentarzyści, eksperci i ekonomiści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Eksperci debatować będą w ramach kilku grup tematycznych, m.in. Gospodarka, Innowacje, Społeczeństwo.

Pod względem potencjału Polska jest szóstym krajem Unii Europejskiej, ale struktura gospodarki czyni ją zależną od obcego kapitału – ponad połowę polskiego eksportu wypracowują spółki z kapitałem zagranicznym. Ale to nie tylko problem Polski. W Europie Zachodniej rosną w siłę partie narodowe, wzywające do protekcjonizmu gospodarczego. Jakich zmian należy się spodziewać? Dyskutować o tym będą eksperci panelu „Kapitał ma narodowość. Czy czeka nas deglobalizacja?”.

Natomiast podczas debaty „Bezpieczeństwo energetyczne jako wyzwanie dla przemysłu europejskiego” poruszony zostanie temat dostępu do energii jako warunku koniecznego dla rozwoju przemysłu. Czy TANAP, TAP oraz Baltic Pipe są w stanie zagwarantować ciągłe dostawy gazu? Jakie wyzwania stoją przed firmami, które realizują projekty z zakresu połączeń gazowych, naftowych i energetycznych?

Nowoczesna i dynamicznie zmieniająca się gospodarka stawia nowe wyzwania energetyce. Postępująca rewolucja w dziedzinie elektromobilności sprawi, że ropa naftowa, czy gaz ziemny jako nośnik energii mogą stracić na znaczeniu na rzecz energii elektrycznej. Te zagadnienia zostaną przedyskutowane podczas panelu „Miks energetyczny przyszłości – czyli jak odpowiedzieć na potrzeby nowej gospodarki”.

W Karpaczu nie zabraknie też tematów związanych z innowacjami w ochronie środowiska. Analizy naukowe wykazują, że największe rezerwy energii tkwią w zasobach słonecznych. Jak przezwyciężyć dominację konwencjonalnych źródeł energii, uporać się z dwustopniową regulacją rynku energetycznego i umocnić na nim pozycję energetyki solarnej, mimo jej sezonowości i kosztowności instalacji systemów fotowoltaicznych?  Na ten temat dyskutować w Karpaczu będą uczestnicy panelu „Czeka nas słoneczna przyszłość? Perspektywy rozwoju rynku energii solarnej”.

To już trzeci raz, kiedy Forum Przemysłowe organizowane jest w Karpaczu. W 2016 roku wzięło w nim udział blisko 600 gości – przedstawicieli firm z branż: energetyki, budownictwa, górnictwa i sektora wydobywczego, motoryzacji, transportu, IT, chemii, FMCG, farmacji, ochrony środowiska, turystyki, a także przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, instytutów badawczych i think-thanków oraz ekspertów, a także dziennikarzy z Polski i z zagranicy.

Gościem Specjalnym II Forum Przemysłowego był wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów. – Takie spotkania są niezwykle cenne, ponieważ służą szukaniu najlepszego modelu rozwoju gospodarczego w Polsce – mówił Morawiecki rok temu w Karpaczu.

Organizatorem Forum Przemysłowego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Miastem Gospodarzem jest Karpacz, a Partnerem – Województwo Dolnośląskie.

Zarejestrować się na III Forum Przemysłowe można poprzez stronę www.forum-ekonomiczne.pl

 

 

 

 

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl został uhonorowany za analizę pokazującą rolę górnictwa węgla kamiennego w gospodarce Śląska.

derski klimat 2017

O tym czy i jak może wyglądać polska gospodarka i energetyka bez węgla dyskutowali były wicepremier dr Janusz Steinhoff, dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Bogusława Matuszewska, b. wiceprezes PGE i Jarosław Wajer, partner EY. Partnerem medialnym debaty był portal WysokieNapiecie.pl.

wegiel dyrektor

Z proponowanych przez Ministerstwo Energii zmian mogłoby dziś skorzystać niecałe 5 proc. gospodarstw domowych. Zmiany będą miały prawdopodobnie również przeciwników, pośród których można spodziewać się przede wszystkim Prezesa URE.

zarowka
Zielone technologie rozwijają:

Wciąż nie wiadomo, jaką rolę w Niemczech będzie odgrywał węgiel po wyłączeniu elektrowni jądrowych. Niemal wszyscy chcieliby go odesłać do rezerwy, ale spór toczy się o tempo w jakim to nastąpi.

Niemcy energy mix