Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Uzależnieni od prądu. Recenzja „Blackoutu” Marca Elsberga

Uzależnieni od prądu. Recenzja „Blackoutu” Marca Elsberga

Na ogromnych obszarach Europy dochodzi do wyłączeń zasilania w energię. Awaria pozbawia dostaw setki milionów osób i trwa dłużej, niż jakikolwiek scenariusz kryzysowy przewidywał. To efekt ataku na infrastrukturę energetyczną, na którym opiera się fabuła powieści "Blackout". Książka Marca Elsberga właśnie ukazała się w Polsce pod patronatem portalu WysokieNapiecie.pl.

blackout elsberg

Na ogromnych obszarach Europy dochodzi do wyłączeń zasilania w energię. Awaria pozbawia dostaw setki milionów osób i trwa dłużej, niż jakikolwiek scenariusz kryzysowy przewidywał. To efekt ataku na infrastrukturę energetyczną, na którym opiera się fabuła powieści „Blackout”. Książka Marca Elsberga właśnie ukazała się w Polsce pod patronatem portalu WysokieNapiecie.pl.

Wyłączenia energii najpierw dotykają Włochy i Szwecję. Dwa kraje, które na masową skalę wdrożyły już inteligentne liczniki energii. Jednak szybko rozprzestrzenia się na niemal cały obszar Europy Zachodniej i Środkowej. Jeszcze tego samego, zimnego lutowego dnia, od dostaw prądu odcięci zostaną także odbiorcy w Polsce. To dopiero początek, bo kilka dni później sytuacja wymknie się spod kontroli także poza Europą.

Elsberg znakomicie tłumaczy funkcjonowanie systemu energetycznego. jednocześnie obnażając kilka jego słabości

Marc Elsberg, a właściwie Marcus Rafelsberger, w powieści wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B., w znakomity sposób tłumaczy sposób funkcjonowania systemu energetycznego. Jednocześnie obnaża kilka jego słabości i pokazuje jak zorganizowana grupa może doprowadzić do długotrwałych wyłączeń o  katastrofalnych skutkach dla współczesnej cywilizacji. Bo chociaż na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze życie już dawno uzależniło się od nieprzerwanych dostaw prądu.

blackout elsbergBrak światła, który zwykle kojarzymy z blackoutem, to jedynie niewinny początek katastrofy, którą Elsberg ukazuje z okrutnymi detalami. Bez prądu do domów nie dociera woda, nie odpływają ścieki. Nie działa sygnalizacja na ulicach. Stają windy i niemal cały transport szynowy. Nie działają stacje benzynowe. Zamykane są sklepy, szkoły, fabryki. Po krótkim czasie odbiorcy (o ile jeszcze nie rozładowały im się komórki i laptopy) nie są wstanie się nigdzie dodzwonić, a korzystanie z Internetu staje się trudne. Najgorsze chwile czekają szpitale, w których zapasy ropy do agregatów szybko się kończą, stawiając lekarzy przed ekstremalnie trudnymi decyzjami.

Włoski haker Piero Manzano, jako pierwszy odkrywa manipulacje przy inteligentnych licznikach, które doprowadziły do wyłączenia prawie wszystkich odbiorców w jego ojczyźnie. Drążąc temat i współpracując z Europolem, staje na drodze zamachowcom, a jednocześnie w świetle podejrzeń zdesperowanych śledczych. Im bliżej jest odkrycia przyczyn blackoutu, tym bardziej obie pętle zaciskają się na jego szyi.

Coraz szybszej akcji towarzyszą obrazy kruszejącego systemu społecznego. Rozpad więzi społecznych w obliczu głodu, braku informacji i ogromnego stresu to druga ważna warstwa „Blackoutu”. Jak w posłowie tłumaczy sam autor, to obraz inspirowany opowieściami jego dziadków i rodziców, którzy doświadczyli wielkiego głodu po drugiej wojnie światowej.

W powieści Elsberga jak w lustrze odbija się jeszcze jeden demon rodzimej Austrii – strach przed energetyką atomową. Awaria nieodległej elektrowni w czeskim Temelinie i podobne awarie we Francji mają uzmysłowić czytelnikowi, że to niebezpieczne źródło energii.

Dziwić może fakt, że pisząc zaangażowaną społecznie powieść, Elsberg nie wykorzystał okazji do wypromowania idei rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Te, mimo ataków na sieci energetyczne i elektrownie, nadal dostarczałyby energię zdecydowanie większej liczbie odbiorców (zwłaszcza w Niemczech i Włoszech), niż zdawkowo zaznacza to Elsberg.

Powieść austriackiego pisarza jest nierówna. Fabuła zawiązuje się powoli, co z jednej strony pozwala czytelnikowi dobrze poznać problemy systemów energetycznych i zobrazować ogrom katastrofy, a z drugiej może delikatnie nużyć wielbicieli wartkiej akcji. Jednak druga połowa powieści wynagrodzi im wytrwałość z nawiązką.

Mocną stroną tego thrillera katastroficznego jest twarde osadzenie w realiach, oparte na doświadczeniach blackoutów, które miały już miejsce w Europie i USA oraz raporcie niemieckiej komisji, analizującym skutki długotrwałego i wielkopowierzchniowego wyłączenia prądu. Wpisana w nie wartka akcja z pewnością zyskuje dzięki temu na atrakcyjności.

Zresztą ponad milion sprzedanych egzemplarzy powieści w Europie mówi samo za siebie.

Jedno mogę obiecać czytelnikowi. Zamykając „Blackout” zastanowisz się, czy nie zrobić zapasów żywności, paliwa i gotówki na wypadek, gdyby taki scenariusz miał się pewnego dnia wydarzyć naprawdę.

O tym czy scenariusz opisany przez Marca Elsberga jest rzeczywiście realny piszemy tutaj: (Nie)bezpieczne systemy energetyczne

Znamy coraz więcej szczegółów połączenia PGE z Energą i Taurona z Eneą. I już na pierwszy rzut oka widać, że będą problemy z konsolidacją. Zanosi się na starcie polityki z biznesem.

cztery grupy integracja
Rynek energii rozwija:

Dziennik Metro powołuje się na informacje portalu WysokieNapiecie.pl o losach tzw. poprawki prosumenckiej, którą zajmuje się Senat.

Artykuł dziennikarzy WysokieNapiecie.pl otwiera najnowsze wydanie Bloomberg Businessweek Polska.

We wtorek 27.01 zaczną się trudne rozmowy z Brukselą  o planie ratowania górnictwa. Zdaniem UOKiK rząd nie ma wyboru: kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać zamknięte.  

kopacz porozumienie