„Człowiek z desku” naprawi śląskie kopalnie?

„Człowiek z desku” naprawi śląskie kopalnie?

Wojciech Kowalczyk został pełnomocnikiem rządu odpowiedzialnym za restrukturyzację górnictwa. Doświadczony finansista z polskich i międzynarodowych instytucji będzie musiał na początek wyczarować pieniądze na załatanie dziury w kasie Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Sposób się znalazł -  sprzedaż zwałów…

Kowalczyk zastąpi Jerzego Pietrewicza, który był dotychczas szefem międzyresortowego zespołu ds. górnictwa.

W ten sposób górnictwo zyska wreszcie pełnomocnika, który poświęci całą swą energię wyłącznie tej branży – Pietrewicz formalnie odpowiadał głównie za energetykę odnawialną,  oprócz górnictwa zajmuje się trudną i absorbującą ustawą o OZE. Za górnictwo teoretycznie odpowiedzialny był Tomasz Tomczykiewicz, polityk PO ze Śląska, ale ma kłopoty zdrowotne.

Czasem można było odnieść wrażenie, że w sprawie górnictwa rząd przysypia, potem dostaje  legislacyjnego ataku ADHD (jak w sprawie powstrzymania importu z Rosji), po czym znów popada w stupor.

Nominacja Kowalczyka, który dotychczas był wiceministrem w resorcie skarbu odpowiedzialnym z rynki finansowe, jest pewną niespodzianką. Wcześniej pracował m.in w Banku Handlowym i Merril Lynch, a trzy lata temu został wiceprezesem BGK.

{related}– To człowiek, który siedział na  desku i zasuwał (desk to tzw. dealingroom - miejsce w bankach gdzie handluje się walutami).  Jest twardy i bardziej „zerojedynkowy“ niż Pietrewicz. Docenicie różnicę - powiedziała nam osoba dobrze znająca nowego pełnomocnika.

- Twardy może jest, ale będzie musiał się wszystkiego nauczyć - ripostuje ekspert górniczy. - A branża widziała już wielu twardych...

Jak zaliczyć zwały?

Na początek nowy pełnomocnik musi się postarać o krótkoterminowe finansowanie dla firmy, ponieważ próba emisji euroobligacji zakończyła się fiaskiem.

Patrz: Chwila prawdy dla śląskiego górnictwa

Według naszych informacji sposobem na zebranie pieniędzy dla Kompanii Węglowej będzie sprzedaż zwałów.

Spoczywa tam blisko 6 mln ton węgla. Kompania liczy, że za sprzedaż części z nich dostanie 600 mln zł, które pozwolą przetrwać najbliższe dwa miesiące.

Zwały są wprawdzie objęte zastawem na rzecz banków, ale w najbliższych dniach zastawy mają być zdjęte, a zamiast tego banki zabezpieczą się na najlepszych kopalniach Kompanii.

Węgiel ma kupić energetyka, ale nikt z nią tego jeszcze nie konsultował

Węgiel ze zwałów ma kupić państwowa energetyka, która właśnie kończy negocjacje z kopalniami w sprawie cen węgla na przyszły rok. Szczegółów nikt z nią na razie nie konsultował.

Uszczęśliwiane na siłę firmy energetyczne mogą przekonywać wprawdzie, że place przy elektrowniach są pełne i nic się na nich nie zmieści, ale przecież kupiony przez nie ze zwałów węgiel może zostać nadal przy kopalniach i być odbierany w miarę potrzeb.

Czy państwowe spółki energetyczne zgodzą się na taki deal? A jeśli będą protestować, to czy rząd je do tego przymusi?

Zaś w przyszłym roku Kompania ma dostać 2,5 mld zł od Węglokoksu, sprzeda mu za tę kwotę kilka kopalń. Wg związkowców chodzi o "Bobrek-Centrum", "Piekary", "Chwałowice" oraz "Jankowice". Z kolei kopalnia "Sośnica-Makoszowy" może zostać zamknięta.

We wtorek 18.11 Węglokoks został dokapitalizowany akcjami spółki PSK - Rzeszów wartymi ponad 3 mln zł. Ale to nijak nie rozwiąże problemu sfinansowania przyszłorocznej transakcji.

Pani premier nie podsypie?

We wtorek 18.11 Ewa Kopacz spotkała się z górniczymi związkowcami.  - Całościowa naprawa polskiego górnictwa nie odbędzie się bez inwestycji, ale to nie będzie polegać na dosypywaniu pieniędzy - stwierdziła po zakończeniu rozmów.

Podczas spotkania po raz kolejny powtórzono dziwaczną praktykę z poprzednich narad, jeszcze z Donaldem Tuskiem - zaproszono związkowców, ale nie zarządy spółek, które są przecież odpowiedzialne za restrukturyzację firm.

W ten sposób związkowcy mogą wylewać swoje gorzkie żale premierom, nie narażając się na riposty ludzi znających branżę.

Według naszych informacji zarząd Kompanii ma  przedstawić w ciągu najbliższych dwóch - trzech tygodni plan restrukturyzacji firmy. Czy będzie w nim wreszcie propozycja zamknięcia nierentownych kopalń i czy zgodzi się na nią rząd?

W Kompanii są kopalnie, które od chwili powstania firmy nigdy nie przyniosły ani grosza zysku, a mimo to istnieją czy też raczej wegetują, bo związki nie zgadzają się na ich zamknięcie, a zarządom i rządowi brakuje siły, żeby zrobić coś wbrew związkom.  

Zapewne Wojciech Kowalczyk jest w stanie wspólnie z zarządami firm wypracować sensowny plan restrukturyzacji.

Ale czy politycy pozwolą go realizować? Czy związki zawodowe wreszcie zrozumieją, że spółki górnicze nie mogą istnieć w tej formie? A jeśli nie zrozumieją, to czy rząd wreszcie przestanie traktować je jak święte krowy?

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “„Człowiek z desku” naprawi śląskie kopalnie?”

 1. Czyli na chwilę reanimujemy nieuleczalnie chore górnictwo kosztem dobicia energetyki. Zaczynam sie już na poważnie bac.

  • Wytłumaczę koledze – to taka, której koszty wydobycia przekraczają cenę hurtową węgla. Jak kolega przeszedłby się po Ślunsku to parę by zobaczył

 2. To, że jest „zerojedynkowy” oznacza, że nie jest negocjatorem, nie jest skłonny do kompromisów, uznaje tylko własne racje. Związkowcy go zadepczą.Nie takich „twardzieli” już zadeptali.

  Sorki, że to powiem ale polskiemu górnictwu jest potrzebna taka Thatcher choć metody które stosowała (otwarte bitwy górników z policją czy pacyfikacje kopalń) są nie do zastosowania w polskich realiach. Chyba, że chcemy Dudę prezydenta i Kaczynskiego premiera. Wtedy wszytko pójdzie gładko tylko w odwrotną stronę.

 3. Pytam uprzejmie: Co ten dżentelmen wie o ‚realiach’ panujących w górnictwie i kto go w tej materii ‚oświeci’? (‚układy-układziki’, ceny z księżyca dla ‚swoich spółek’,itp., etc… – tukej na Ślonsku to tajemnica niejakiego Poliszynela, zaznaczam że go osobiście nie znam)

 4. Bujaj się Górniczku. Może jeszcze jakieś dodatek się należy? Co jeszcze dla Górnika? Przecież pracuje ciężko (nie zjeżdżając na „przodek”)!!!!
  Tak zgadzam się praca prawdziwego górnika jest bardzo ciężka i niebezpieczna, ale tylko tych którzy naprawdę jeżdżą co dzień na dół i „fedrują”. Reszta co przylepy i leserzy.
  Dlaczego nie dać pielęgniarce, pracownikowi w firmie takich samych przywilejów? Pracują równie ciężko jak nieroby w kopalniach (poza prawdziwymi górnikami. Prywatyzacja to jedyne wyjście z tej sytuacji. Wtedy dowiesz się co znaczy PRACA.
  Z wyrazami szacunku.
  Pozdrawiam

 5. Na tego Małego Kowala uważać! Mnie się wydaje że celem nie jest dobro górników, nie jest dobro Polski i naprawa sytuacji KW, tylko władza.
  Że chodzi o dociągnięcie jako tako do wyborów wyciszając problem: teraz nakazując kupno zwałów przez elektrownie. Po ew. wygranych wyborach twarde cięcie i ludzie na bruk.
  Nie będzie zmiłuj: kopalnie pójdą albo w upadłość albo po kawałku na sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]