Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. PAP, Interia – o konsolidacji energetyki

PAP, Interia – o konsolidacji energetyki

W komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej Bartłomiej Derski ocenia rządowe pomysły dalszej konsolidacji spółek energetycznych.

W komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej Bartłomiej Derski ocenia rządowe pomysły dalszej konsolidacji spółek energetycznych.

Zdaniem Bartłomieja Derskiego z portalu WysokieNapiecie.pl, państwowe koncerny energetyczne jeszcze przez co najmniej kilka lat nie powinny mieć trudności w pozyskiwaniu finansowania na rynku.

– Mają wysokie ratingi i poziom zadłużenia znacznie niższy niż np. zachodnioeuropejscy konkurenci. Gdyby za kilka lat ich programy inwestycyjne zaczęły przekraczać możliwości finansowania, wówczas rząd w pierwszej kolejności powinien się zastanowić np. nad prywatyzacją przez podwyższenie kapitału spółek, a nie kolejną próbą konsolidacji, która odciągałaby spółki od ich podstawowych zadań i ograniczałaby konkurencję na krajowym rynku. To byłoby rozwiązanie dobre dla odbiorców energii, ale nie dla budżetu, dlatego wiele zależeć będzie od sytuacji finansowej państwa – mówi.

Derski przypomina, że poprzednia próba dużej konsolidacji państwowych spółek energetycznych – przejęcia gdańskiej Energi przez PGE – została zablokowana przez UOKiK. – Odwołana już prezes uzasadniała, że na krajowym rynku powstanie monopol. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Polski rynek energetyczny nadal jest zamknięty przed konkurencją przez zbyt małe zdolności przesyłania energii przez granicę. Jak taki monopol może sobie radzić, widzimy na przykładzie grupy PKP. To nie jest dobry kierunek – mówi Derski.

Cały artykuł PAP na portalu Interia

i/news/w-szesc-lat-wydamy-100-miliardow-zlotych,2054394?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

♦ Los  polskich spółek węglowych zależy od rekinów finansjery w Londynie i Nowym Jorku.

♦ Kompania Węglowa dostała niezłe ratingi od międzynarodowych agencji.

♦ KW uzgodniła także transakcję sprzedaży czterech kopalń Węglokoksowi za 2,5 mld zł.

KW sciana

Redaktor Zasuń pisze w "Polityce" o przyczynach przeciągających się inwestycji w polskiej energetyce.

Konkluzje Rady Europejskiej z 24 X są już dostępne od kilku dni, ale wciąż wywołują kontrowersje, a przede wszystkim pytania. Prosimy także ekspertów aby pokusili się o ocenę tego co już wiemy, a także tego co powinniśmy zapewnić sobie w dyrektywach aby nie dopuścić do restrykcyjnej interpretacji korzystnych postanowień szczytu.

flagi UE

Jak tłumaczy Justyna Piszczatowska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, główny cel szczytu, czyli redukcja emisji CO2 o 40 proc został uzgodniony, ale Polska dostała taryfę ulgową.