Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji

Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji

Niemal na całym świecie energia elektryczna w stosunku do siły nabywczej pieniądza jest tańsza niż w Polsce. Więcej za prąd płaci się tylko w takich krajach jak Sierra Leone czy Uganda i w dwóch innych państwach Europy. Od kilku lat stać nas na zakup coraz mniejszej ilości prądu, a przyszłoroczne podwyżki cofną nas o kolejne lata.
Ceny prądu na świecie w stosunku do pensji
Ceny prądu na świecie w stosunku do pensji

Od stycznia 2022 roku koszt zakupu energii elektrycznej przez przeciętną polską rodzinę wzrośnie z ok. 73 do 77 gr/kWh, a od kwietnia 2022 roku – gdy skończy się obniżka VAT – do 90 gr/kWh. W sumie w całym przyszłym roku przeciętna polska rodzina wyda na rachunki za prąd ok. 20% więcej niż w tym. Jednak od 2019 roku, gdy rząd „zamroził” ceny energii, skumulowany wzrost cen prądu sięgnie już 50%.

ceny pradu 2022

Polska nie jest z tym problemem osamotniona – ceny prądu rosną w całej Europie i w wielu (o ile nie w większości) innych państwa świata. Dla przykładu w Korei Południowej rząd zdecydował się na podniesienie stawek za energię dla gospodarstw domowych po raz pierwszy od 8 lat.

Możemy się też pocieszać, że i tak energia w naszym kraju nie jest tak droga jak w reszcie Europy. Aż w 16 państwach Unii Europejskiej przeciętne stawki za prąd dla gospodarstw domowych są wyższe niż w naszym kraju – wynika z danych Eurostat.

Jeżeli jednak w porównaniu cen prądu uwzględnimy parytet siły nabywczej, a więc – w skrócie – „wartość” naszych pensji – sytuacja w Polsce zmienia się diametralnie. W Europie droższy prąd (PPP) od nas mają jedynie Rumuni i Niemcy.

Czytaj także: Polska osiągnęła cel OZE na 2020 dzięki poprawie statystyki

Polska wyróżnia się też w skali globalnej. Ogólnoświatowe zestawienie cen energii dla odbiorców domowych z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej przygotował niemiecki serwis Verivox. Z zestawienia wynika, że poza wspomnianymi już dwoma krajami Europy, gdzie za prąd płaci się po 45 centów dolara amerykańskiego za kilowatogodzinę, trudno znaleźć jakikolwiek inny zakątek Ziemi, gdzie przeciętna rodzina płaciłaby za prąd więcej niż w Polsce (44 ct/kWh). Wyprzedzają nas już tylko biedne kraje, takie jak Mali (66 ct), Burkina Faso (62 ct), Kenia (54 ct), Uganda (53 ct), Nikaragua (52 ct), Togo (52 ct), Gwatemala (49 ct) czy Senegal i Filipiny (44 ct).

ceny energii ppp

Dla porównania przeciętne ceny dla gospodarstw domowych, z uwzględnieniem siły nabywczej pensji, wynoszą w USA i Korei Południowej ok. 15 ct, w Rosji 17 ct, w Tunezji 24 ct, w Australii 25 ct, w Indiach 26 ct, a w Brazylii 31 ct/kWh.

Co więcej, wbrew pozorom nasze wynagrodzenia już od kilku lat rosną wolniej niż ceny energii. W rezultacie stać nas na zakup coraz mniejszej ilości energii elektrycznej. I to zarówno gdy weźmiemy pod uwagę pensję minimalną, medianę, jak i przeciętne wynagrodzenie. Wszystkie trzy od lat nieustannie rosną, ale już od 2-3 lat możemy za nie kupić coraz mniej prądu. Spadek energetycznej siły nabywczej − po uwzględnieniu przyszłorocznych podwyżek cen energii zatwierdzonych przez URE oraz prognozowanego przez ZUS przeciętnego wynagrodzenia – będzie już na tyle duży, że pod względem energetycznej zamożności cofniemy się w okolice 2016 roku.

Czytaj także: Montaż podzielników ciepła na nowych zasadach

sila nabywcza pensji  cen eenergii pradu

Zmiany są już znaczące. Podczas gdy w 2019 roku za przeciętną pensję mogliśmy kupić 5868 kWh, o tyle w 2022 roku będziemy mogli nabyć jedynie 4721 kWh – to o niemal 20% mniej niż trzy lata temu. Z kolei za minimalną wypłatę kupimy w przyszłym roku już tylko 2446 kWh. To mniej niż ilość energii na jaką mógł sobie pozwolić Polak z przeciętną pensją pół wieku temu.

Sam wskaźnik ilości energii, jaką można kupić za przeciętną pensję, nie jest jednak najlepszym wskaźnikiem zamożności. Dość powiedzieć, że w 1980 roku, ze względu na utrzymywanie przez rząd niskich stawek za energię, za średnią pensję można było kupić prawie dwa razy więcej energii niż obecnie.

Całe porównanie dostępne na stronie Verivox

ceny energii na swiecie ppp

Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Duńczycy z Energinetu zdążyli przed zimą ułożyć cały odcinek gazociągu - przyszłego systemu Baltic Pipe - na wyspie Zelandia. Brakuje przyspawania go na obu końcach do reszty gazociągu i uporządkowania terenu. W Polsce Gaz-System układa rurę pod Wartą.
Welding works on gas pipeline
Welder mounts in the trunk pipeline electrochemical protection
Tydzień Energetyka: Od 20 do 200 zł miesięcznie więcej za prąd i gaz; 30 mld zł dla górnictwa; Trzy nowe elektrownie gazowe w rynku mocy; Klincz w UE w sprawie energii; Polski cel OZE osiągnięty
Electric bill statement and home energy consumption
Home electricity expenses and bill statement document
Rynek energii rozwija:
Większe wykorzystanie wodoru w przemyśle energochłonnym i mniejsze wydatki na sektor transportu - to zawiera Polska Strategia Wodorowa, która ostatecznie ujrzała światło dzienne. Rząd zakłada, że czysty wodór dostarczą elektrolizery, które staną przy farmach na morzu i dużych farmach słonecznych, w pobliżu dużych odbiorców przemysłowych.
Hydrogen renewable energy production – hydrogen gas for clean el
Hydrogen renewable energy production - hydrogen gas for clean electricity solar and windturbine facility. 3d rendering.
Główny Urząd Statystyczny zmienił sposób liczenia udziału odnawialnych źródeł energii. Dzięki doliczeniu się znacznie większego wykorzystania drewna w domowych kotłach, kominkach i kuchniach udział OZE w 2020 roku przekroczył 16%. Tym samym Polska, według nowych statystyk, zrealizowała obowiązkowy unijny cel i uniknie kar. Eurostat chce jednak jeszcze zweryfikować polskie dane.
oze polska 2020 cel osiagniety
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: