Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Mój Elektryk: ponad 1000 wniosków o dopłaty do aut elektrycznych

Mój Elektryk: ponad 1000 wniosków o dopłaty do aut elektrycznych

Ponad tysiąc polskich rodzin złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. NFOŚiGW zatwierdził już pierwsze z nich. Od 22 listopada o wsparcie mogą wnioskować także firmy. Natomiast dofinansowanie do leasingu i wynajmu elektryków ma ruszyć do końca miesiąca – dowiedziało się WysokieNapiecie.pl.
samochody elektryczne ladowarka arval ev

Chociaż Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosiły start programu dopłat to samochodów elektrycznych „Mój elektryk” 2 lipca, to do dziś do kupujących nie popłynęła ani złotówka. To ma się wreszcie zmienić i to w każdym z trzech modułów programu: 1) dopłatach do zakupu aut elektrycznych przez osoby fizyczne, 2) dopłatach do zakupu przez firmy, samorządy, spółdzielnie i inne podmioty niebędące osobami fizycznymi oraz 3) dopłatach do leasingu i wynajmu długoterminowego.

Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój elektryk” − PRZEWODNIK

1) Mój Elektryk dla osób fizycznych

Obecnie wnioski o dopłaty do elektryków mogą składać tylko osoby fizyczne kupujące samochody. To bardzo rzadka forma nabywania nowych aut, bo w ten sposób na drogi trafia zaledwie jedno na dziesięć aut elektrycznych. Mimo to, liczba wniosków od Kowalskich właśnie przekroczyła pierwszy tysiąc. Jak poinformował nas NFOŚiGW, do wczoraj do godz. 11:00 wpłynęło ich 1022 i ta liczba stosunkowo szybko rośnie. Nowe wnioski od osób fizycznych wpływają do Funduszu średnio co godzinę.

I chociaż można je składać od 12 lipca, także na pokrycie kosztów zakupu aut zarejestrowanych od 1 maja ubiegłego roku, to do dziś wszyscy wnioskujący czekają jeszcze na wypłaty. NFOŚiGW jak zaklęty milczy na temat przyczyn tak długiego rozpatrywania wniosków, ale za to ma dla beneficjentów pierwsze dobre wiadomości.

„Zarząd NFOŚiGW na posiedzeniach w dniach 18.10.2021, 25.10.2021 oraz 03.11.2021 podjął pierwsze zbiorcze decyzje o przyznaniu dotacji. Kolejne decyzje będą podejmowane przez Zarząd co tydzień wraz z napływem nowych wniosków lub uzupełnieniem przez wnioskodawców wniosków już złożonych, aby spełniały one wszystkie wymagania programu priorytetowego. Wnioski zaakceptowane już przez Zarząd automatycznie przekształciły się w umowy o udzielenie dotacji wraz z wnioskami o wypłatę środków. Do beneficjentów, których wnioski zostały zaakceptowane przez Zarząd, zostały już przekazane zaakceptowane przez NFOŚiGW umowy o udzielenie dotacji, a także wezwania do dostarczenia potwierdzenia ubezpieczyciela o przyjęciu cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz NFOŚiGW celem zabezpieczenia wykonania umowy dotacji. Po dostarczeniu potwierdzenia cesji, NFOŚiGW niezwłocznie dokonuje wypłaty środków” – napisał portalowi WysokieNapieice.pl wydział komunikacji Funduszu.

Rodzinne auto elektryczne z dopłatą. Co wybrać?

2) Dopłaty do zakupu elektryków przez firmy, rolników i instytucje

NFOŚiGW wczoraj podał także datę rozpoczęcia naboru w drugim module programu Mój elektryk – dopłatach do zakupu (bezpośredniego) aut elektrycznych przez wszystkich poza osobami fizycznymi. Kupno aut za gotówkę lub na kredyt przez firmy także jest stosunkowo rzadką praktyką, ale wszyscy przedsiębiorcy, którzy będą chcieli to zrobić, będą mogli składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie do zakupu od 22 listopada. Tą formą zapewne będzie zainteresowanych wiele jednostek budżetowych, bo zwykle decydują się one na zakup pojazdów, a wiele z nich jest zobowiązana do posiadania określonej liczby elektryków w swoich flotach.

3) Dopłaty do leasingu i wynajmu długoterminowego

Najdłużej trwa uruchamianie modułu programu, który powinien cieszyć się największym zainteresowaniem. Większość przedsiębiorców decyduje się bowiem na leasing samochodów, a coraz więcej z nich także na wynajem długoterminowy. Ta forma posiadania auta zyskuje na popularności także wśród osób fizycznych.  Jednak i tu mamy wreszcie dobre wiadomości. BOŚ Bank, który jako jedyny (na razie) będzie obsługiwać leasing aut kupowanych z dotacją, wreszcie szykuje się do podpisania umów z pierwszymi firmami leasingowymi, których szuka od 30 września..

− Wpłynęło już ponad 10 wniosków od firm leasingowych. Podpisanie pierwszych umów z pierwszymi z nich planujemy na połowę listopada i zakładamy, że również jeszcze w listopadzie pierwsi klienci będą mogli składać wnioski o leasing z dotacją – zapewnia portal WysokieNapiecie.pl Marek Szczepański, dyrektor Departamentu Programów Publicznych i Projektów Unijnych BOŚ Banku.

− Z leasingu z dopłatą mogą skorzystać m.in.: osoby, fizyczne, przedsiębiorcy, JST i inne podmioty. Możliwy jest leasing konsumencki. Klienci zainteresowani leasingiem z dotacją będą składać wnioski bezpośrednio w firmach leasingowych, które zawrą umowę z bankiem – tłumaczy Szczepański. − Czyli w firmie leasingowej klient złoży wniosek o dotację, podpisze umowę dotacji i złoży zabezpieczenie zwrotu dotacji. Wniosków o dotację nie będzie można składać w banku – dodaje.

Więcej chętnych niż samochodów

Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że zainteresowanie tym ostatnim komponentem programu Mój elektryk jest na tyle duże, że w jednej z firm zajmujących się wynajmem długoterminowym aut, która już ogłosiła chęć uczestniczenia w programie, tworzone są już listy rezerwowe zainteresowanych autami na baterie z rządową dopłatą. Według naszych szacunków w przyszłym roku dopłaty wesprą sprzedaż od 30 do 60 tys. nowych aut elektrycznych, w zależności ich dostępności na polskim rynku.

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Polenergia, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, ma umowę przedwstępną na zakup drugiej największej w Polsce firmy instalującej domową fotowoltaikę. Edison Energia został wyceniony na ok. 80 mln zł. Dla porównania kapitalizacja giełdowa lidera, Columbus Energy, sięga 1,7 mld zł. Skąd ta różnica i jakie plany wobec Edisona i Zielonego Rysia ma Polenergia?
fotowoltaika ludzie dach pv oze
engineer team working on replacement solar panel in solar power plant;engineer and electrician team swapping and install solar panel after solar panel voltage drop
Materiał Partnera
Gdzie naładujesz samochód elektryczny w trasie, jakiego złącza użyć, jakich kabli potrzebujesz, które aplikacje i karty warto mieć – czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, aby wybrać się na weekend w Polskę, czy odbyć daleką podróż po Europie.
plista 500×500-02
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!