Ulga termomodernizacyjna jest obecnie najpopularniejszym odpisem w zeznaniu podatkowym, z którego korzystają Polacy. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok skorzystało z niej 451 tys. osób. W ramach tej ulgi można odpisać od dochodu lub przychodu wydatki na inwestycje termomodernizacyjne do 53 tys. zł. Listę kwalifikujących się wydatków określa rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. Po prawie trzech latach jego obowiązywania pojawić się ma jedna zmiana. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” przesłał propozycję wyeliminowania z tej listy kotłów na węgiel.
Zamiast „kocioł na paliwo stałe” proponuje się zapis: „kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy”. Chodzi o biomasę pozyskaną z drzew i krzewów oraz biomasę roślinną z rolnictwa. Zaproponowano ponadto warunek, by eksploatacji takiego kotła nie zabraniała uchwała antysmogowa.
Nie planuje się poddawania projektu konsultacjom publicznym. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie ulgi termomodernizacyjnej do zmian zasad wspierania ze środków publicznych wymiany kotłów na paliwa stałe. Przypomniano, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dofinansowania kotłów węglowych w ramach programu „Czyste Powietrze”. „Ze względu na konieczność zachowania spójności obowiązującego systemu wsparcia termomodernizacji, projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu 1 stycznia 2022 r.” – argumentuje Minister Rozwoju Pracy i Technologii.
Projekt zmiany rozporządzenia został skierowany do konsultacji i planuje się go przyjąć w tym kwartale.