Artykuł sponsorowany

Ceny prądu nie przestają rosnąć. Jak uniknąć coraz wyższych rachunków? 

Ceny prądu nie przestają rosnąć. Jak uniknąć coraz wyższych rachunków? 

Spółki energetyczne od kilku tygodni zapowiadają podwyżki cen prądu. Już teraz wiadomo, że Urząd Regulacji Energetyki nie będzie wstrzymywać rosnących opłat taryfowych. Szacuje się, że ceny prądu dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć nawet o 20%. Firmy zapłacą jeszcze więcej ze względu na rosnące ceny giełdowe wpływające na oferty, które otrzymują przedsiębiorcy ze spółek obrotu. Alternatywą dla tradycyjnej energetyki stają się odnawialne źródła energetyczne, na czele z dynamicznie rozwijającą się fotowoltaiką.

Podwyżki cen prądu w 2021

Dynamiczna sytuacja na rynku energetycznym zarówno europejskim, jak i polskim, jednoznacznie wskazuje na stały i nieuchronny wzrost kosztów energii w najbliższych latach. W 2019 roku rząd na 12 miesięcy zamroził ceny prądu dla odbiorców indywidualnych. Jednakże wraz z wygaśnięciem przepisów 1 stycznia 2020 roku, a także wprowadzeniem nowej opłaty mocowej, ceny energii elektrycznej zaczęły rosnąć. Od tego czasu wzrosły prawie o 20%.

W kolejnym roku również możemy spodziewać się podwyżek. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość kontraktów terminowych na dostawę energii elektrycznej na 2022 rok wzrosła aż o 68%, co też znacząco wpłynie na ceny prądu dla odbiorców końcowych. Wiadomo, że jeden z największych operatorów energetycznych zawnioskował już do URE o podwyżkę stawek w taryfach na 2022 rok o 40%. Pozostałe duże spółki obrotu też zapowiadają dwucyfrowe wzrosty cen. Tego trendu w najbliższych latach nie da się zatrzymać. Potwierdzają to wspomniane notowania na Towarowej Giełdzie Energii, wypowiedzi kierujących koncernami energetycznymi, a nawet polityków.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa URE Rafała Gawina, w przyszłym roku należy spodziewać się nawet dwucyfrowej podwyżki taryf na energię dla gospodarstw domowych. Jednak dokładne wartości będą znane dopiero na koniec roku, po konsultacjach koncernów energetycznych z URE. Według naszych prognoz, w ciągu 10 lat cena 1 kWh może wzrosnąć nawet o 80% – komentuje Marcin Pieczora, prezes zarządu Sunday Polska.

Z czego wynika wzrost cen prądu?

Na cenę 1 kWh energii elektrycznej składa się łącznie 9 różnych opłat. Podstawową jest oczywiście koszt energii czynnej, czyli zwykle taryfa G11 lub G12. Oprócz tego, na rachunku widnieją takie opłaty, jak: stała dystrybucyjna, zmienna dystrybucyjna, abonamentowa, przejściowa, jakościowa, OZE, kogeneracyjna i mocowa. Poza wzrostem kosztów taryfowych, w 2022 roku zwiększy się opłata mocowa o ok. 21% i od przyszłego roku wyniesie od 2,37 do 13,25 zł/mies.

Transformacja energetyczna w Polsce jest nieunikniona, wymaga to jednak gigantycznych nakładów na modernizację i przebudowę infrastruktury. Dodatkowo koszt emisji dwutlenku węgla w skali roku wynosi ponad 2,11 miliarda euro. Te wszystkie wydatki składają się na rosnące rachunki za prąd, o czym świadczą wszystkie opłaty składowe. Korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii z roku na rok będzie coraz droższe, tym samym, dopóki są one podstawowym źródłem w Polsce, wzrost cen prądu nie zatrzyma się – dodaje Marcin Pieczora.

Alternatywą staje się własna produkcja prądu

Samodzielne wytwarzanie energii staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Prym wiedzie fotowoltaika, na którą w 2020 roku wydano ponad 10 miliardów złotych. Jak wynika z danych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, tylko w pierwszej połowie tego roku w Polsce przybyło 144 tysiące mikroinstalacji.  Ten wzrost oznacza zwiększenie łącznej mocy przydomowych elektrowni słonecznych o 1,65 GW.

Polacy chcą inwestować we własne źródła energii. Z badania dla Sunday Polska wynika, że dwóch na trzech właścicieli domów planuje założyć panele w ciągu najbliższych trzech lat. Obecni posiadacze fotowoltaiki są bardzo zadowoleni z inwestycji w czysty prąd. Blisko 85% z nich ocenia bardzo dobrze codzienne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i korzyści przez nią generowane.

Korzystanie z energii słonecznej realnie obniża rachunki za prąd. W naszym najnowszym badaniu właściciele instalacji fotowoltaicznych deklarują zmniejszenie wysokości rachunków za prąd średnio o 73,4%. Dalsze wzrosty cen prądu tylko zwiększą rentowność inwestycji w fotowoltaikę. Przykładowo, gospodarstwo domowe zużywające rocznie 5 000 kWh, może zaoszczędzić na energii elektrycznej około 4 000 zł w skali roku, a to tyle co jedna średnia krajowa. W perspektywie piętnastu lat, uwzględniając wzrost cen, oznacza to niemal 90 tysięcy złotych oszczędności – analizuje Marcin Pieczora.

Ostatnie tygodnie korzystnego magazynowania w sieci

Prosumenci, którzy zamontują i podłączą instalację fotowoltaiczną do sieci do końca 2021 roku, mogą magazynować nadwyżki prądu w sieci z 15-letnią gwarancją korzystania z systemu opustów. W parlamencie procedowana jest nowelizacja odbierająca te przywileje przyszłym prosumentom, dlatego warto już dziś podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę.

Oczywiście, niezależnie od zmiany przepisów przy nieustannie rosnących kosztach energii ze źródeł konwencjonalnych, fotowoltaika jako najtańsza technologia produkcji prądu, nadal będzie opłacalna – podsumowuje prezes Sunday Polska.

Rynek energii wspiera

PGE

Zielone technologie rozwijają

Fotowoltaikę instalują

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE