Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny prądu nie przestają rosnąć. Jak uniknąć coraz wyższych rachunków? 

Ceny prądu nie przestają rosnąć. Jak uniknąć coraz wyższych rachunków? 

Materiał Partnera
Spółki energetyczne od kilku tygodni zapowiadają podwyżki cen prądu. Już teraz wiadomo, że Urząd Regulacji Energetyki nie będzie wstrzymywać rosnących opłat taryfowych. Szacuje się, że ceny prądu dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć nawet o 20%. Firmy zapłacą jeszcze więcej ze względu na rosnące ceny giełdowe wpływające na oferty, które otrzymują przedsiębiorcy ze spółek obrotu. Alternatywą dla tradycyjnej energetyki stają się odnawialne źródła energetyczne, na czele z dynamicznie rozwijającą się fotowoltaiką.
TGE Wykres – Sunday Polska

Podwyżki cen prądu w 2021

Dynamiczna sytuacja na rynku energetycznym zarówno europejskim, jak i polskim, jednoznacznie wskazuje na stały i nieuchronny wzrost kosztów energii w najbliższych latach. W 2019 roku rząd na 12 miesięcy zamroził ceny prądu dla odbiorców indywidualnych. Jednakże wraz z wygaśnięciem przepisów 1 stycznia 2020 roku, a także wprowadzeniem nowej opłaty mocowej, ceny energii elektrycznej zaczęły rosnąć. Od tego czasu wzrosły prawie o 20%.

W kolejnym roku również możemy spodziewać się podwyżek. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość kontraktów terminowych na dostawę energii elektrycznej na 2022 rok wzrosła aż o 68%, co też znacząco wpłynie na ceny prądu dla odbiorców końcowych. Wiadomo, że jeden z największych operatorów energetycznych zawnioskował już do URE o podwyżkę stawek w taryfach na 2022 rok o 40%. Pozostałe duże spółki obrotu też zapowiadają dwucyfrowe wzrosty cen. Tego trendu w najbliższych latach nie da się zatrzymać. Potwierdzają to wspomniane notowania na Towarowej Giełdzie Energii, wypowiedzi kierujących koncernami energetycznymi, a nawet polityków.

TGE Wykres Sunday Polska Zgodnie z zapowiedziami prezesa URE Rafała Gawina, w przyszłym roku należy spodziewać się nawet dwucyfrowej podwyżki taryf na energię dla gospodarstw domowych. Jednak dokładne wartości będą znane dopiero na koniec roku, po konsultacjach koncernów energetycznych z URE. Według naszych prognoz, w ciągu 10 lat cena 1 kWh może wzrosnąć nawet o 80% – komentuje Marcin Pieczora, prezes zarządu Sunday Polska.

Z czego wynika wzrost cen prądu?

Na cenę 1 kWh energii elektrycznej składa się łącznie 9 różnych opłat. Podstawową jest oczywiście koszt energii czynnej, czyli zwykle taryfa G11 lub G12. Oprócz tego, na rachunku widnieją takie opłaty, jak: stała dystrybucyjna, zmienna dystrybucyjna, abonamentowa, przejściowa, jakościowa, OZE, kogeneracyjna i mocowa. Poza wzrostem kosztów taryfowych, w 2022 roku zwiększy się opłata mocowa o ok. 21% i od przyszłego roku wyniesie od 2,37 do 13,25 zł/mies.

Transformacja energetyczna w Polsce jest nieunikniona, wymaga to jednak gigantycznych nakładów na modernizację i przebudowę infrastruktury. Dodatkowo koszt emisji dwutlenku węgla w skali roku wynosi ponad 2,11 miliarda euro. Te wszystkie wydatki składają się na rosnące rachunki za prąd, o czym świadczą wszystkie opłaty składowe. Korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii z roku na rok będzie coraz droższe, tym samym, dopóki są one podstawowym źródłem w Polsce, wzrost cen prądu nie zatrzyma się – dodaje Marcin Pieczora.

Alternatywą staje się własna produkcja prądu

Samodzielne wytwarzanie energii staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Prym wiedzie fotowoltaika, na którą w 2020 roku wydano ponad 10 miliardów złotych. Jak wynika z danych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, tylko w pierwszej połowie tego roku w Polsce przybyło 144 tysiące mikroinstalacji.  Ten wzrost oznacza zwiększenie łącznej mocy przydomowych elektrowni słonecznych o 1,65 GW.

Polacy chcą inwestować we własne źródła energii. Z badania dla Sunday Polska wynika, że dwóch na trzech właścicieli domów planuje założyć panele w ciągu najbliższych trzech lat. Obecni posiadacze fotowoltaiki są bardzo zadowoleni z inwestycji w czysty prąd. Blisko 85% z nich ocenia bardzo dobrze codzienne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i korzyści przez nią generowane.

Korzystanie z energii słonecznej realnie obniża rachunki za prąd. W naszym najnowszym badaniu właściciele instalacji fotowoltaicznych deklarują zmniejszenie wysokości rachunków za prąd średnio o 73,4%. Dalsze wzrosty cen prądu tylko zwiększą rentowność inwestycji w fotowoltaikę. Przykładowo, gospodarstwo domowe zużywające rocznie 5 000 kWh, może zaoszczędzić na energii elektrycznej około 4 000 zł w skali roku, a to tyle co jedna średnia krajowa. W perspektywie piętnastu lat, uwzględniając wzrost cen, oznacza to niemal 90 tysięcy złotych oszczędności – analizuje Marcin Pieczora.

Ostatnie tygodnie korzystnego magazynowania w sieci

Prosumenci, którzy zamontują i podłączą instalację fotowoltaiczną do sieci do końca 2021 roku, mogą magazynować nadwyżki prądu w sieci z 15-letnią gwarancją korzystania z systemu opustów. W parlamencie procedowana jest nowelizacja odbierająca te przywileje przyszłym prosumentom, dlatego warto już dziś podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę.

Oczywiście, niezależnie od zmiany przepisów przy nieustannie rosnących kosztach energii ze źródeł konwencjonalnych, fotowoltaika jako najtańsza technologia produkcji prądu, nadal będzie opłacalna – podsumowuje prezes Sunday Polska.

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
O niemal połowę, do równowartości 17 gr/kWh, spadnie przyszłoroczna „opłata OZE” doliczana do rachunków odbiorców energii elektrycznej w Niemczech. Branża energetyki odnawialnej chce jednak, aby nowy niemiecki rząd… jak najszybciej zniósł ją całkowicie. Miałoby to ulżyć odbiorcom w obliczu ostrych wzrostów cen hurtowych energii, zwiększając jednocześnie ich zainteresowanie pompami ciepła i autami elektrycznymi.
rynek niemcy
Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Farmy fotowoltaiczne to inwestycja, która w większości przypadków jest bardzo opłacalna i może przynieść zyski w wysokości nawet 400 tysięcy rocznie. Liczby mówią więc same za siebie, ale niestety taki optymistyczny wariant nie zawsze się sprawdza. Na drodze do sukcesu mogą bowiem pojawić się różne przeszkody. Jak się przed nimi chronić?
pv farma panele
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Obecne zasady rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki (net-metering) zachowają na 15 lat tylko ci prosumenci, którzy po raz pierwszy wprowadzą energię do sieci do 31 grudnia 2021 roku. Kto uruchomi fotowoltaikę od 1 stycznia, skorzysta z obecnych zasad tylko do połowy roku, a później będzie już sprzedawać prąd z fotowoltaiki i kupować energię z sieci - przewiduje projekt zmian ustawy o OZE uzgodniony przez posłów Zjednoczonej Prawicy i rząd.
prawo panele pv oze

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!