Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Półtora miliarda na dopłaty do prądu

Półtora miliarda na dopłaty do prądu

Tydzień Energetyka: Rekompensaty za prąd w Polsce i Europie; Atomowa oferta Francuzów; Macron o przyszłości francuskiej energetyki jądrowej; Ørsted chce budować morskie wiatraki z ZE PAK
Półtora miliarda na dopłaty do prądu

Dla kogo rekompensaty za prąd

1,5 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 planuje przeznaczyć rząd w przyszłym roku na dopłaty do rachunków za prąd. Zgodne z nieoficjalnymi informacjami, z dopłat skorzystają odbiorcy wrażliwi w gospodarstwach domowych, zagrożonych ubóstwem energetycznym. Progi dochodowe dla tej propozycji to 1563 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowych i 1115 zł na osobę w wieloosobowym.

Dopłaty mają przysługiwać korzystającym z zasiłków, emerytom i rencistom ze świadczeniami równymi lub niższymi od minimalnych, rodziny wielodzietne itp.

Dodatkowo obowiązywać  ma zakaz odcinania prądu gospodarstwom zalegającym z rachunkami. Obowiązywał by w sezonie zimowym – od 1 listopada do 31 marca oraz w dni wolne od pracy.

Zielone światło KE dla ochrony odbiorców wrażliwych

Polska ustawa skorzysta ze wskazówek Komisji Europejskiej, która przedstawiła zestaw narzędzi i krótkoterminowych działań, mających złagodzić skutki wzrostu cen.

Przede wszystkim to wskazanie, że wparcie dla konsumentów w kłopotach może być finansowane z dochodów z EU ETS. Komisja zezwala też na możliwość odroczenia płatności rachunków, ochronę przed odłączaniem od sieci, tymczasowe obniżenie opodatkowania energii dla odbiorców wrażliwych w gospodarstwach domowych, udzielanie przedsiębiorstwom lub gałęziom przemysłu pomocy publicznej zgodnie z unijnymi zasadami, badanie potencjalnych zachowań antykonkurencyjnych na rynku energii, w tym dokładniejsze monitorowanie przez europejski nadzór giełdowy ESMA sytuacji na rynku uprawnień do emisji.

Czytaj także: Bruksela daje rządom zielone światło do działania w sprawie wysokich cen prądu i gazu. Co zrobi Warszawa?

EDF składa Polsce atomową ofertę

Francuski koncern EDF złożył polskiemu rządowi wstępną ofertę budowy 4 lub 6 reaktorów EPR. Oferta obejmuje wszystkie kluczowe elementy polskiego programu programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram, zgodny z PPEJ.

Udało się nam potwierdzić doniesienia mediów o tym, że francuski rząd oferuje finansowanie połowy inwestycji. Za 4 reaktory EDF chce w ofercie 33 mld €, czyli ok. 150 mld PLN, a za 6 – prawie 49 mld €, czyli nieco ponad 220 mld PLN. Z jednym zastrzeżeniem – są to tzw. koszty overnight, czyli bez kosztów finansowania. A jak wiadomo, przy tak długotrwałych i kapitałochłonnych projektach jak elektrownie atomowe, to koszt kredytu jest czynnikiem decydującym o opłacalności inwestycji.

Jednak po raz pierwszy padły konkretne kwoty. Francuska oferta jest pierwszą z trzech na którą oczekuje rząd. Amerykański Westinghouse ma ją złożyć w przyszłym roku, swoją przygotowuje  także koreańskie KEPCO.

Gdzie Francja widzi przyszłość atomu

Prezydent Francji Emannuel Macron zaprezentował swój plan rozruszania i transformacji gospodarki do 2030 roku, w którym numerem jeden jest „wymyślenie na nowo energetyki jądrowej”. Chodzi zbudowanie w ciągu dekady działających małych reaktorów SMR z „przełomowymi” rozwiązaniami technicznymi. Na badania tej technologii rząd ma przeznaczyć miliard euro. Macron nie wspomniał czy Francja chce budować u siebie kolejne wielkie reaktory EPR (generacja III plus), które proponuje Polsce. Nad Sekwaną toczy się debata nad planami budowy kilku nowych reaktorów. Więcej szczegółów rząd ma przedstawić po opublikowaniu jeszcze w październiku raportu francuskiego operatora sieci przesyłowej RTE.

Przypomnijmy, że Amerykanie nie planują już budowy nowych reaktorów generacji III plus. Na  razie nie ma też nowych projektów w Korei Płd.

Czytaj także: USA pomogą Polsce z elektrownią atomową? A co budują u siebie?

Duńczycy  z Solorzem idą na morze

Ørsted i ZE PAK podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego udziału w aukcjach na polski offshore. Przypomnijmy, że chodzi o drugi etap rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na morzu. Aukcje mogą się odbyć ok. 2025 r. W pierwszym etapie, w którym rzad gwarantował kontrakty różnicowe bez aukcji,  Ørsted ma zbudować wspólną farmę z PGE.

Czytaj także: Kto wybuduje wiatraki na morzu po 2025? Trwa ostra walka o kluczowe rozporządzenie

Kilka zachodnich firm wstrzymało produkcję nawozów, bo stała się nieopłacalna. W Polsce nikt nie ogranicza produkcji, ale ceny poszły do góry, a rolnicy domagają się...zakazu eksportu.
Nawozy
Magazyny gazu i rurociągi w Unii Europejskiej są gotowe na zimę, ale gazownicy powinni prosić najwyższe czynniki aby była łagodna i krótka. W przypadku ekstremalnych i długich mrozów sytuacja "może być napięta".
gaz.Magazyny.2021
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Najsilniejszy trend w rozwiązaniach fotowoltaicznych ostatnich miesięcy to „elastyczność”. Zapowiadane inwestycje w tworzenie magazynów energii nazywane są elastyczną alternatywą dla operatorów sieci; synonimem ultra elastycznej formy określa się perowskity. A teraz również nowy system montażowy IBC AeroFix G3 dla dachów płaskich, o którym marka mówi „maksimum elastyczności”. Doprecyzujmy zatem - czym przejawia się elastyczność w tym konkretnym przypadku?
IBC-Aerofix
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: