Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Jak dopasować fotowoltaikę do dachu?

Jak dopasować fotowoltaikę do dachu?

Materiał Partnera
Najsilniejszy trend w rozwiązaniach fotowoltaicznych ostatnich miesięcy to „elastyczność”. Zapowiadane inwestycje w tworzenie magazynów energii nazywane są elastyczną alternatywą dla operatorów sieci; synonimem ultra elastycznej formy określa się perowskity. A teraz również nowy system montażowy IBC AeroFix G3 dla dachów płaskich, o którym marka mówi „maksimum elastyczności”. Doprecyzujmy zatem - czym przejawia się elastyczność w tym konkretnym przypadku?
IBC-Aerofix

Mariusz Wilk, Country Manager IBC SOLAR Polska: Gdybym miał sprowadzić wszystkie korzyści naszego rozwiązania do jednego mianownika, byłoby to maksymalne dopasowanie do różnych wymagań i potrzeb instalacyjnych. Nowy system montażowy z łatwością dostosowuje się do różnych rozmiarów modułów fotowoltaicznych. Panele PV na AeroFix G3 mogą być instalowane zarówno w orientacji poziomej jak i pionowej, pod kątem 8, 10 lub 15 stopni, w kierunku wschód-zachód oraz południowym. Elastyczność tego systemu wyraża się również w możliwości łączenia w jednym produkcie szerokich i wąskich szyn nośnych, co znacząco ułatwia pracę i zmniejsza koszt całego systemu.

W jaki sposób?

Maciej Drobczyk, Country Manager IBC SOLAR Polska: Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku stabilnych powierzchni dachowych lub fragmentów instalacji o obniżonym balaście można wykorzystywać ekonomiczną szynę wąską. To przekłada się na minimalizację wydatków i nakładów materiałowych. Wśród obszernej listy udogodnień dla instalatorów warto wyróżnić także fabrycznie wbudowane maty ochronne, kanały kablowe mogące pomieścić do 28 x 6 mm² kabli czy zintegrowane połączenie uchylne. To ostatnie pozwala instalować moduły bez dodatkowych naprężeń mechanicznych, co znacznie niweluje ryzyko uszkodzenia ogniwa i utraty wydajności.

Na jakich powierzchniach można instalować Wasz system montażowy?

Mariusz Wilk: IBC AeroFix G3 jest przeznaczony do dachów płaskich. Zastosowana w tym systemie zasada modułowości zapewnia optymalne rozwiązania dla niemal wszystkich rodzajów pokrycia powierzchni dachu, a więc bitumicznych, żwirowych, zielonych, betonowych czy krytych folią. Zaletą nie do przecenienia jest również możliwość instalacji bez konieczności przebijania poszycia dachu, nawet w przypadku modułów o dużej powierzchni. Na naszym systemie montażowym można instalować panele o długości od 1500 do 2100 mm i szerokości od 980 do 1150 mm.IBC Aerofix

Faktycznie trend zwiększania powierzchni modułów fotowoltaicznych jest coraz bardziej widoczny na rynku PV, co pociąga za sobą pytanie o stabilność instalacji takich rozmiarów.

Maciej Drobczyk: Bezpieczeństwo systemów PV to zagadnienie, które przyświeca naszej firmie od początku jej istnienia. Wszystkie produkty z naszego portfolio, zanim zostaną dopuszczone do użytku, są testowane w specjalistycznym laboratorium PV. I mowa tu nie tylko o testach komponentów osobno, ale także w połączeniu z konstrukcjami montażowymi, czyli tak, jak będą instalowane na dachu. IBC AeroFix G3 nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Przeszedł rygorystyczne testy jakości w PV SUNLAB, spełnia najnowsze kryteria Towarzystwa Techniki Wiatrowej (WTG) i jest aerodynamicznie zoptymalizowany dla ekstremalnej stabilności nawet podczas burzy.

Mariusz Wilk: Nie bez powodu na moduły i konstrukcje montażowe IBC, w tym AeroFix G3 oferujemy aż 15-letnią gwarancję łączoną. Nasze komponenty wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna. Dbamy o to, by wszystkie produkty w naszej ofercie zapewniały precyzyjne dopasowanie do każdego dachu. Nasi eksperci oferują swoją wiedzę, doświadczenie i wsparcie na każdym etapie projektu. To wszystko pozwala nam zagwarantować bezpieczeństwo i wydajność naszych systemów na długie lata.

Dziękuję za rozmowę.


O marce

IBC SOLAR to wiodący hurtownik oraz dostawca systemów dla rozwiązań fotowoltaicznych i energetycznych. Działająca od 39 lat firma ma na swoim koncie ponad pięć gigawatów mocy zainstalowanej, biura w 14 międzynarodowych lokalizacjach, rozbudowaną sieć ponad 1000 partnerów oraz portfolio imponujących realizacji na całym świecie.

Szeroki zakres działalności IBC SOLAR obejmuje budowę parków solarnych dostarczających energię bezpośrednio do sieci, instalacje komercyjne wspierające gospodarkę energetyczną przedsiębiorstw, a także lokalne systemy magazynowania energii i rozwiązania dla prywatnych gospodarstw domowych. https://www.ibc-solar.pl/

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Pierwsze farmy wiatrowe w polskiej strefie na Bałtyku mają zacząć produkować energię w 2026 r. Jednak wcześniej do jej przyjęcia musi zostać przystosowana lądowa sieć przesyłowa. Swoje odcinki po lądzie muszą poprowadzić również sami inwestorzy wiatraków. Firmy wykonawcze szykują się na żniwa
sieci rynek prad przesyl
Osiem działających w Polsce spalarni przetwarza łącznie ok. 1,1 mln ton odpadów komunalnych rocznie, produkując przy tym energię elektryczną i cieplną. Dzięki rozbudowie i budowie kolejnych w najbliższych latach ich moc przerobowa sięgnie ok. 2 mln ton. I na tym raczej się nie skończy. Samorządy nie mają pieniędzy, ale coraz więcej firm proponuje im partnerstwo publiczno-prywatne.
Spalarnie odpadów
Tydzień Energetyka: Drogi gaz, drogie nawozy; Rynek mocy zgodny z unijnym prawem; PKN Orlen złożył wniosek w sprawie przejęcia PGNiG; Brak prądu w Indiach i Libanie
Gaz gazociąg fot. JT
Rynek energii rozwija: