We wtorek, 21 lipca, na posiedzenie sejmowej komisji skarbu państwa, energii i klimatu przyszło aż dwóch przedstawicieli rządu – nadzorujący sieci energetyczne i gazowe pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu, pełnomocnik ds. rozwoju OZE, Ireneusz Zyska. Komisja rozpatrywała poselski projekt zmian w ustawie o OZE, który przedstawiała była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (obecnie w PiS, w poprzedniej kadencji w Porozumieniu J. Gowina). Projekt ustawy zakłada odejście od obecnego modelu upustów dla prosumentów z 1:0,8 do modelu z opustem 1:1. W obecnym modelu prosumenci za oddane do sieci nadwyżki energii z fotowoltaiki bezpłatnie (także bez naliczania opłat za dystrybucję energii) mogą pobrać 80% wysłanej ilości energii. Zaproponowany przez poseł Emilewicz model 1:1 zakłada naliczanie pełnych opłat dystrybucyjnych zmiennych, z których prosumenci obecnie są zwolnieni. Proponuje się jednak dla prosumentów nie będących przedsiębiorcami 15% rabat na opłacie dystrybucyjnej od energii, pochodzącej z instalacji OZE i wprowadzonej do sieci.
Okres wsparcia w tym modelu ma trwać 25 lat od wprowadzenia pierwszej energii do sieci. W projekcie pojawiają się też dwa nowe rodzaje prosumentów – zbiorowy i wirtualny. Ten pierwszy to wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe. Miałyby też 15% rabatu w opłatach dystrybucyjnych, ale wielkość źródła jest ograniczona do 50 kW. Prosument wirtualny to oferta dla tych, którzy nie mają własnych dachów a też chcieliby załapać się na korzyści z fotowoltaiki. Mogą zatem dostać „udział” w instalacji, położonej w zupełnie innym miejscu sieci niż sam prosument, nawet niekoniecznie na dachu. W tym przypadku nie obowiązywałoby też ograniczenie wielkości instalacji do 50 KW, ale za to nie byłoby rabatów w opłatach dystrybucyjnych. Inicjatorka projektu, Jadwiga Emilewicz podkreślała, że przyczyni się on ograniczenia przewymiarowanych instalacji, a tym samym zmniejszenia problemu przewymiarowania instalacji. Podkreślała też korzyści dla mieszkańców bloków, którzy dziś prosumentami być nie mogą.
Generalnie wiceminister klimatu tłumaczył posłom, że na projekt Jadwigi Emilewicz jego resort „kierunkowo się zgadza”, ale będzie zgłaszał poprawki.

Rząd jest kierunkowo za….
Projekt jest w dużej mierze konkurencyjny do propozycji resortu klimatu, o których od kilku tygodni trwa żywa dyskusja. Przypomnijmy, że ministerstwo też chce likwidacji upustów, ale proponuje rozliczanie na podstawie średniej ceny URE, podawanej za poprzedni kwartał. We wtorek minister Zyska ujawnił, że resort klimatu jednak chce zrezygnować z tego pomysłu i jest gotów zaakceptować netmetering czyli rozliczenie 1:1. Ale tylko w okresie przejściowym do 2023 bo „nie zachęca do zachowań rynkowych”. Po 2023 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie o rynku energii, które przewiduje rozliczenia na podstawie giełdowych cen energii, nawet godzinowe. Wiceszef resortu klimatu przyznał, że to lepsze rozwiązanie niż rozliczenia po średnich cenach URE. Zyska dodał też prosumenci są takimi samymi konsumentami jak inni, a to oznacza, że powinni ponosić opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną za energię pobraną z sieci.