Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Co dalej z gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej?

Co dalej z gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej?

Polski system gwaranci pochodzenia, dzięki któremu można dostać certyfikat energii pochodzącej z OZE jest ciągle mało wykorzystywany. Rozruszać mogłoby go zapowiadane od lat przystąpienie Polski do organizacji europejskich wydawców gwarancji pochodzenia. Ale nic się nie dzieje
gwarancje pochodzenia

Gwarancje pochodzenia dają producentom energii z OZE dodatkowy dochód. Wsparcie nie obciąża budżetu ani cen energii. Ostatnie lata przyniosły prawdziwe ożywienie na tym rynku. Obrót gwarancjami pochodzenia wzrósł z roku na rok, jednak 2020 rok po raz pierwszy pokazał spadek wolumenu obrotu tymi certyfikatami. Bez umożliwiania obrotu międzynarodowego polskimi gwarancjami znacznych zmian na rynku nie można się spodziewać. O problemie mówi się od lat, jednak Polska jako jeden z nielicznych krajów nie przystąpiła do europejskiego stowarzyszenia emitentów gwarancji pochodzenia AIB (Association of Issuing Bodies), a rynek gwarancji jest traktowany jako niszowy.

System gwarancji pochodzenia jest dobrowolny i tani, co okazuje się wygodne dla tych, którzy chcą szybko  i w prosty sposób być bardziej ekologiczni. Dodatkowo klient otrzymuje informację o unikniętej emisji CO2. Odbiorcy energii elektrycznej mogą wybrać sobie konkretne źródło, z którego kupią certyfikat i zawrzeć kontrakt nawet na niewielką ilość gwarancji  w krótkim czasie. W ten sposób najprościej można „zazielenić” energię elektryczną w firmie. I nie tylko, bo opcje dostarczania energii z gwarancjami pochodzenia oferowano także gospodarstwom domowym.

Czytaj także: Energia z gwarancja. Sprzedawcy kuszą zieloną ofertą

Działa czy nie działa?

W Polsce gwarancje wydaje Urząd Regulacji Energetyki, ale obrót polskimi gwarancjami jest możliwy tylko pomiędzy uczestnikami z rejestru  Towarowej Giełdy Energii.  Transakcje te mają charakter elektronicznych zapisów. Do tej pory rynek rósł bardzo szybko. W rejestrze gwarancji pochodzenia zarejestrowanych jest obecnie 845 podmiotów – około 200 więcej niż rok wcześniej. Liczba transakcji też rośnie, ale nie ich wolumen. W ostatnim roku obrót gwarancjami pochodzenia wyniósł 18,3 TWh i był to po raz pierwszy spadek (o 4,2 proc.) w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Warto też dodać, że od 2019 roku wydawane są gwarancje pochodzenia energii z wysokosprawnej kogeneracji. Do tej pory zawarto jednak zaledwie 4 transakcje dotyczące gwarancji CHP. Jak poinformowała portal WysokieNapiecie.pl Towarowa Giełda Energii, transakcje miały miejsce w grudniu 2019 roku, a ich średnioważona cena wynosiła 0,3 zł/MWh czyli była ponad trzy razy niższa niż w przypadku transakcji dotyczących gwarancji pochodzenia z OZE. Wolumen obrotu wyniósł zaledwie 14,3 GWh.

gwarancje pochodzenia

W lutym tego roku średnioważona cena wynosiła 1,21 zł/MWh. Ceny wahają się od kilkudziesięciu groszy do prawie 1,5 zł za MWh, nie jest to więc duża kwota, nie ma wpływu na decyzje inwestycyjne, jak to jest w przypadku umów typu PPA.

Gwarancje pochodzenia mogą być przenoszone niezależnie lub wraz z fizycznym transferem energii. – Istnieje możliwość zakupu energii elektrycznej z uwzględnionymi kosztami gwarancji pochodzenia lub odrębne działanie, mające na celu przekazanie gwarancji pochodzenia energii odbiorcy końcowemu w ramach dodatkowego kontraktu, niezależnie od bieżącego sprzedawcy energii – informuje PKN Orlen.

Otworzyć się na świat

Od lat mówi się o konieczności przystąpienia Polski do europejskiego stowarzyszenia AIB (Association of Issuing Bodies), które zrzesza organy zajmujące się wydawaniem gwarancji pochodzenia. Członkostwo w organizacji wymaga przejścia na wspólny format certyfikacji EECS (Europen Energy Certificate System). Dodatkowo konieczne jest zdefiniowanie tzw. miksu resztkowego (energii poza gwarancjami pochodzenia), zgodnie z metodyką AIB. Jest to kluczowy wymóg, by nie liczyć podwójnie tej samej energii.

Dołączenie Polski do organizacji mogłoby zwiększyć wolumen obrotu gwarancjami pochodzenia i podnieść ich ceny poprzez możliwość zawierania transakcji z zagranicą. Skala europejskiego rynku jest znacznie większa. W 2019 roku w ramach AIB przyznano gwarancje pochodzenia dla ponad 700 TWh energii elektrycznej, a w pierwszej połowie 2020 roku wolumen wydanych gwarancji wzrósł o 15 proc. do 530 TWh. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które nie przystąpiły wo AIB i nie aplikuje o członkostwo.

 

W perspektywie dekady popyt na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 60 proc. - takie założenie znalazło się w najnowszym Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju (KDPR) sieci przesyłowej gazu, przygotowanej przez jej operatora Gaz-System. Operator postuluje też pilną rozbudowę magazynów gazu. 
gaz-system KDPR
Rozpoczynając trwający ćwierć wieku program budowy wielkich bloków jądrowych w obliczu gwałtownego postępu alternatywnych technologii energetycznych, utopimy olbrzymie pieniądze. Będzie tak, jakbyśmy w latach 80., gdy pojawiały się pierwsze komputery osobiste uruchomili rozpisany na 20 lat wielki program zakupu maszyn do pisania - przekonuje Marcin Popkiewicz.
atom tak nie nuklearna
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: