Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Ceny CO2 rekordowo wysokie. Budżet zarobił 12 mld zł

Ceny CO2 rekordowo wysokie. Budżet zarobił 12 mld zł

Ceny praw do emisji dwutlenku węgla z początkiem roku przebiły rekordowy poziom 34 euro za tonę. Wysokie ceny CO2 obciążają energetykę i odbiorców, ale mogą podratować tegoroczny budżet państwa. Już w 2020 roku Polska zarobiło na ich sprzedaży 12,1 mld zł. Niemal 1 mld zł popłynął do przemysłu. W tym roku przychody mogą przekroczyć astronomiczne 17 mld zł.
ceny co2 2020 2021

Notowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla na pierwszej tegorocznej sesji lipskiej giełdy EEX ostro rosły, ustanawiając w ciągu dnia historyczne maksimum – 34,25 euro za tonę. Ostatecznie dzień zamknął się na poziomie  33,69 euro/tCO2 – o ponad 1 euro powyżej zeszłorocznych szczytów.

Także notowania kontraktów terminowych, wykonywanych na koniec 2022 i 2023 roku poszły do góry. Rynek obstawia, że ceny będą nadal rosnąć, wyceniając dostawę uprawnień w grudniu 2023 roku na ponad 34 euro/t. Wtorkowa sesja przyniosła dwuprocentową korektę, ale w środę uprawnienia wróciły do poniedziałkowych szczytów.

Jednym z głównych czynników wzrostu jest euforia na światowych giełdach, wywołana startem programów szczepień przeciw nowemu koronawirusowi. Na wartości zyskują zarówno akcje jak i paliwa. Kontrakty na uprawnienia do emisji CO2 traktowane są dziś na globalnych rynkach finansowych tak samo jak kontrakty na ropę – handlują nimi nie tylko właściciele elektrowni, ale też instytucje finansowe i inwestorzy. Dlatego ich ceny w coraz większym stopniu skorelowane są z indeksami akcji i paliw, a te rosły w ostatnich miesiącach dzięki niespotykanej w historii interwencji banków centralnych „drukujących” pieniądze.

ceny co2 2020 2021

Opłaty za CO2 podnoszą ceny energii

To spory problem dla krajowych koncernów energetycznych, które wciąż produkują po 70% prądu i ciepła sieciowego z węgla. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku elektrownie i elektrociepłownie zawodowe wydały na zakup uprawnień do emisji CO2 niemal 8 mld zł. Dla porównania ich łączne przychody ze sprzedaży prądu i ciepła nie przekroczyły w tym czasie 35 mld zł.

Część z tych kosztów energetyka przerzuca na swoich klientów, ale ze względu na rosnącą konkurencje (źródeł odnawialnych, gazowych i importu) oraz regulację części cen, nie jest w stanie przerzucać całości. Dlatego elektrownie i elektrociepłownie zawodowe – jak wynika z danych Agencji Rynku Energii (ARE), przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl – w ciągu trzech pierwszych kwartałów minionego roku wygenerowały już 44 mln zł strat na działalności energetycznej, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku przyniosły 2 mld zł zysków.

Zmiany cen praw do emisji odczuwają tez odbiorcy energii. Jak wynika z danych ARE ceny sprzedaży prądu dla drobnych odbiorców komercyjnych we wrześniu 2020 roku były o 24% wyższe niż przed rokiem, a największy wzrost odczuli odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy mają rozdzielone umowy sprzedaży i dystrybucji energii – rok do roku stawki za sprzedaż energii wzrosły na ich rachunkach aż o 44% wyższe.

Przemysł dostanie ok. 1 mld zł rekompensat

Mniej, bo od kilku do kilkunastu procent, wzrosły w tym czasie stawki za energię u największych odbiorców (przyłączonych do sieci wysokich i najwyższych napięć). Stawki dla tej grupy poszły już jednak do góry w 2019 roku. Stąd ubiegłoroczne podwyżki nie były już tak widoczne. Największy przemysł może jednak liczyć na rekompensaty kosztów CO2 ponoszonych pośrednio, przy zakupie energii elektrycznej. Co roku, w ramach Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji, do których trafia część pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji, rząd wypłaca przemysłowi prawie 1 mld zł. To unijny mechanizm, mający zapobiegać ucieczce europejskiego przemysłu energochłonnego poza UE, z którego Polska zaczęła niedawno korzystać.

Miliardy do budżetu

Poza 1 mld zł wpływów z CO2 wracających do przemysłu w formie refundacji, reszta pieniędzy ze sprzedaży uprawnień trafia wprost do budżetu państwa. Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, szacunkowe wpływy budżetowe z ich sprzedaży wyniosły w 2020 roku ok. 12,1 mld zł. To już ok. 3% całego polskiego budżetu.

dochody budzet co2 2020 2021

W 2021 roku Polska sprzeda uprawnienia do emisji ok. 119 mln ton CO2. Jeżeli obecne ceny (33 euro/tCO2) utrzymałyby się do końca roku, a średnia cena euro oscylowałaby wokół 4,40 zł, to łączne wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 przekroczą 17 mld zł, zbliżając się do 4% całkowitych dochodów budżetowych. Dla porównania wpływy z podatku CIT wyniosą w tym roku, wg ustawy budżetowej, 37 mld zł, a nowy podatek od sklepów wielkopowierzchniowych powinien przynieść państwu 1,5 mld zł nowych dochodów. Po stronie wydatkowej największy program socjalny „Rodzina 500+” będzie kosztować budżet w tym roku ok. 41 mld zł, a wydatki na pensje dla całej polskiej armii to ok. 12 mld zł.

Przychody ze sprzedaży CO2 będą więc już bardzo istotnym elementem polskiego budżetu. Rząd zaplanował, że w obszarze „klimat” dochody w 2021 roku wyniosą 10 mld zł, z czego zdecydowaną większość stanowić będą dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Jednak wszystko wskazuje na to, że to bardzo konserwatywne założenia, a ostatecznie do budżety wpłynie z tego tytułu znacznie więcej. To powinno zmniejszyć tegoroczny deficyt budżetowy, planowany na razie na 82 mld zł.

Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Wszyscy właściciele domów i mieszkań będą musieli złożyć deklarację o sposobie ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody pod groźną grzywny do 5 tys. zł. Będziemy mieć na to 12 miesięcy od uruchomienia rządowego systemu, którego projektowanie już trwa. Część CEEB ma ruszyć wiosną.
Solid fuel boiler.Boiler room concepte. 3D image
Solid fuel boiler.Boiler room concepte. 3D image
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Po 2025 roku sterowalna moc konwencjonalna może nie być w stanie zabezpieczyć krajowego systemu elektroenergetycznego. Czy system aukcyjny dla OZE może doprowadzić do lepszej integracji zmiennych odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznym?
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: