Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Plan rozbudowy gazowego interkonektora z Niemcami w Lasowie

Plan rozbudowy gazowego interkonektora z Niemcami w Lasowie

Operatorzy przesyłowi gazu: Gaz-System i niemiecki Ontras opublikowali projekt zwiększenia przepustowości połączenia międzysystemowego w Lasowie. Chodzi o rozbudowę do ponad 1,5 mld m sześc. gazu rocznie zdolności przesyłu gazu w stronę Niemiec.
gaz-system-internkonektor-pl-de

Plan w konsultacjach z uczestnikami rynku 

Plan, który trafił do konsultacji z uczestnikami rynku gazu to pokłosie ubiegłorocznego badania, w którym operatorzy sondowali rynek i zbierali niewiążące oferty na przesył. Efektem było zidentyfikowanie oczekiwania rynków na zwiększenie możliwości transportu gazu przez Lasów z Polski do Niemiec.

Zgłoszone niewiążące zapotrzebowanie na przepustowość ciągłą rzędu 1,13 mld m sześc. rocznie w kierunku Niemiec. Oznacza to wzrost zdolności przesyłu gazu tą rurą o 700 mln m sześc. rocznie. Obecnie interkonektor w Lasowie jest wykorzystywany do doraźnego przesyłu gazu na podstawie produktów krótkoterminowych, na aukcji w 2019 r. nie sprzedano żadnego produktu rocznego.

Konsekwencje przebudowy rynku w Niemczech

W badaniu chodziło o przesył z polskiego obszaru już na nowy obszar Trading Hub Europe, który powstanie z początkiem października 2021 r. w wyniku połączenia istniejących GASPOOL i NetConnectGermany. Połączenie stref nakazał niemiecki Regulator.

Połączenie obszarów będzie wymagało sporych fizycznych inwestycji w Niemczech, ponieważ zmiana pociągnie za sobą ograniczenie możliwości rezerwowania przesyłu w niektórych punktach, a niemiecki regulator BNetzA wymaga, by te możliwości nie spadły. gaz system internkonektor pl de

Dotyczyć to będzie chociażby niemieckiego końca gazociągu jamalskiego, gdzie rurami zarządza operator Gascade. Po polskiej stronie punktu połączenia Mallnow żadne inwestycje nie są wymagane, bo istniejąca zdolność przesyłu odpowiada maksymalnym wymaganiom BNetzA.

Pewne zmiany będą wymagane również w sieci operatora Ontras, z którym sieć Gaz-Systemu łączy się właśnie poprzez Lasów, oraz w samej polskiej sieci.

Zadania dla Gaz-Systemu

Zgłoszone niewiążące zapotrzebowanie na przesył przed Lasów do Niemiec wymaga rozbudowy tego połączenia do zdolności rzędu 1,6 mld m sześc. rocznie (2 mln kWh na godzinę).

Gaz-System będzie musiał rozbudować węzeł w Kiełczowie, przez który przebiegać będzie gazowy korytarz Północ-Południe, oraz zwiększyć przepustowość planowanego 90 km gazociąg Jeleniów-Taczalin. W praktyce ta rura ma mieć średnicę 700 mm zamiast planowanych pierwotnie 500 mm. Budowa tego gazociągu jest ujęta w 10-letnim planie rozwoju systemu przesyłowego gazu na lata 2020-2029.

W planie rozbudowy Lasowa koszty dla Gaz-Systemu oszacowano z grubsza na 1 mln euro dla rozbudowy węzła w Kiełczowie oraz na dodatkowe 30 mln euro na budowę 700 mm rury Jeleniów-Taczalin, zamiast planowanej rury 500 mm. Operatorzy zastrzegają, że koszt te są bardzo przybliżone, mogą się różnić nawet o 30%, zarówno w dół, jak i w górę.

Plan zakłada, że zwiększone przepustowości w kierunku Niemiec w Lasowie zostaną wystawione na aukcje od roku gazowego 2026/2027. Standardowe najdłuższe 15-letnie produkty sięgną więc do jesieni 2041 r.

Zielone technologie rozwijają:
W Małopolsce i na Śląsku rośnie świadomość zanieczyszczenia powietrza i jego skutków. Prężnie działające alarmy smogowe wywierają presję na lokalne władze, by te wzmocniły działania edukacyjne i sypnęły groszem na wymianę starych pieców. Podkrakowski Zabierzów i położone pod Bielsko-Białą Wilkowice przekonały się, że wymianę kopciuchów można przyspieszyć.
 SKL5174