W środę 19 lutego rada nadzorcza PGE ma rozpocząć przesłuchania kandydatów do zarządu. Poszukiwany jest prezes oraz pięciu wiceprezesów – ds. finansowych, operacyjnych, handlowych, korporacyjnych oraz innowacji. Obecny prezes Henryk Baranowski poinformował spółkę, że nie będzie kandydował. Oznacza, to że raczej uznał, że karty są rozdane i nie ma szans na zachowanie stanowiska. W praktyce bowiem konkurs organizowany przez radę nadzorczą jest ważną formalnością, ale ważniejszy jest nieformalny „konkurs” wśród najważniejszych polityków rządzącej koalicji. W tym przypadku potrzebny jest kompromis pomiędzy otoczeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które chciało mieć wpływ na obsadę zarządu oraz kluczowymi politykami PiS i pozostałych partii koalicyjnych. Brak takich uzgodnień wcześniej doprowadził do odwołania konkursu dwa tygodnie temu.
Czytaj także: Niespodziewany koniec konkursu na członków zarządu PGE
Na giełdzie nazwisk, z którą zapoznało się WysokieNapiecie.pl pojawili się już faworyci. Prezesem prawdopodobnie zostanie Wojciech Dąbrowski. Obecny prezes PGE Energia Ciepła, czyli ciepłowniczej części PGE, jest od dawna związany z PiS. Z ramienia tej partii był m.in. radnym Żoliborza, a także wojewodą mazowieckim. W latach 2011-2016 był szefem ciepłowni w Wołominie, potem krótko kierował PGNiG Termika, a od 2016 r. został szefem PGE Energia Ciepła. Wojciech Dąbrowski jest z wykształcenia prawnikiem, ukończył też studia podyplomowe z energetyki na Politechnice Warszawskiej.
Prawdopodobnie spółka będzie miała dwóch członków zarządu o tym historycznym nazwisku, bo wiceprezesem ds. handlu może zostać Tomasz Dąbrowski. To postać bardzo dobrze znana w energetycznym światku. Absolwent fizyki i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, urzędnik służby cywilnej i długoletni dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki (potem Energii), w 2018 r. został wiceministrem energii. Po zmianie rządu i utworzeniu resortów klimatu i aktywów państwowych nie został mianowany ani tu, ani tu. Teraz wzorem wielu urzędników przeniesie się do spółki skarbu państwa.
Kolejny kandydat, wiceprezes ds. innowacji według informacji portalu WysokieNapiecie.pl będzie pochodził z samej spółki. To jeden z młodych, świetnie wykształconych specjalistów, który od kilku lat pracuje w PGE.
Na stanowisku pozostanie obecny wiceprezes ds. operacyjnych, Ryszard Wasiłek, jako jedyny z obecnego zarządu. Nie udało nam się ustalić, kto zostanie wiceprezesem ds. finansowych oraz korporacyjnych, być może partyjny areopag nie zatwierdził jeszcze kandydatów. Z ubiegania się o prezesurę zrezygnował tylko Baranowski, pozostali członkowie zarządu startują w konkursie.
Zobacz także: PGE stawia pieniądze z CO2 na zielone