Menu
Patronat honorowy Patronage

Gazociąg do EC Żerań: podsumowanie I etapu konsultacji

Ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Najczęściej zgłaszali pomysły dotyczące obecnej infrastruktury i utworzenia szlaku pieszo-rowerowego.

Ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Najczęściej zgłaszali pomysły dotyczące obecnej infrastruktury i utworzenia szlaku pieszo-rowerowego.

 

Konsultacje na zlecenie GAZ-SYSTEM przeprowadza firma Utila z Warszawy, która wykorzystuje metodę Planning for Real (TM). GAZ-SYSTEM nie ingeruje w metodykę konsultacji – dostarcza jedynie mapy i informacje o inwestycji.

Uznana na świecie metoda Planning for Real (TM) polega na spotkaniach, w trakcie których uczestnicy – na przygotowanych wcześniej podkładach – umieszczają karty przedstawiające różne kwestie lokalne, wymagające rozwiązania. Idea polega na tym, że położone na mapie karty stanowią katalog rozwiązań dla danej przestrzeni. Różnorodność kart, które w tym przypadku zostały dobrane dla terenów rekreacyjnych, otwartych i dostępnych publicznie, ma zobrazować, jak różne działania mogą być realizowane na danym terenie – do czego zobowiązuje przyjęta metodyka. Jest to wyłącznie narzędzie wspierające burzę mózgów – wyjaśnia Michał Kazem-Bek z firmy Utila.

W przypadku warsztatów odbywających się na Białołęce uczestnicy korzystali z wcześniej przygotowanych 122 kart, które określone są jako uniwersalne przez twórców metody. Znalazły się na nich przede wszystkim  zagadnienia przyrodnicze – łąki kwietne, drzewa ozdobne, krzewy i drzewa dające pożywienie ptakom czy ścieżka rowerowa. Tego rodzaju karty były chętnie wykorzystywane przez uczestników warsztatów. Zgłaszali również potrzeby utworzenia miejsc, w których mogliby się spotykać i wypoczywać. Ich zdaniem Kanał Żerański powinien zachować swój obecny naturalny charakter. W sumie zgłoszono kilkaset propozycji.

Na stronie www.kanalzeranski.pl nadal aktywna jest geoankieta. Do 24 października mieszkańcy mogą za jej pomocą zgłaszać swoje pomysły. Do tej pory wypełniło ją ponad 100 osób.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów – oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacji. Po jej zakończeniu powstanie jedna spójna i funkcjonalna koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.

====================================================================

Budowa gazociągu z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest konieczna do uruchomienia powstającego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań. Inwestycja ta podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego w aglomeracji warszawskiej oraz poprawi jakość powietrza (zmniejszenie emisji pyłów z EC-Żerań o ponad 60%).

Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM. Prace przy budowie gazociągu rozpoczną się na początku 2018 roku i prowadzone będą na odcinku ok. 10,5 km, z czego na terenie dzielnicy Białołęka (ok. 9 km) oraz gminy Nieporęt (ok. 1 km).

Inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych HDD.

Partnerzy portalu

Na serio ruszyły przygotowania do jednej z najważniejszych inwestycji w infrastrukturę gazową – gazociągu, który zasili nowy blok na warszawskim Żeraniu. W porównaniu do programu budowy przez Gaz-System setek kilometrów gazociągów w całym kraju projekt ten wygląda niepozornie – to zaledwie 10,5 km. Ale niesie ze sobą nieporównywalnie większy potencjał społecznego protestu.

Partnerzy portalu

Ministerstwo Energii chce zmniejszyć ingerencję państwa w budowę tzw. infrastruktury bazowej. - Będziemy starali się mniej sterować administracyjnie - zapowiada Michał Kurtyka, wiceminister energii.

Partnerzy portalu

Komisja Europejska uważa, że aby zagwarantować równy dostęp różnych technologii do rynku mocy, Polska powinna zmienić niedawno uchwalone przepisy

Rynek energii wspiera:
Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu