Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Bruksela dała zielone światło dla zmian w aukcjach OZE

Bruksela dała zielone światło dla zmian w aukcjach OZE

Komisja Europejska 31 października 2019 r. poinformowała polski rząd, że w jej opinii zmiany dotyczące systemu aukcyjnego, wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw mają charakter czysto administracyjny i nie pociągają za sobą konieczności powiadomienia Komisji o nowej pomocy - poinformowało Ministerstwo Energii.

Stanowisko Komisji Europejskiej pozwoli Prezesowi URE na przeprowadzenie zaplanowanych na koniec 2019 r. aukcji OZE na nowych zasadach.

Cieszę się z decyzji Komisji Europejskiej. Pozwoli ona na przeprowadzenie zaplanowanych na koniec 2019 r. aukcji OZE już na nowych zasadach, co będzie korzystne zarówno dla oferentów, jak i dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – skomentował stanowisko KE minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Akceptacja Komisji dotyczyła następujących zmian:

  1.  wydłużenie okresu wypłacania 15-letniego wsparcia dla zwycięskich instalacji w ramach aukcji OZE. Zmiana podyktowana jest koniecznością przyznania inwestorom czasu na uruchomienie instalacji (czas realizacji). W przypadku beneficjentów ostatnich aukcji, przewidzianych na 2021 r. powyższa zasada oznaczałaby skrócenie okresu wsparcia o czas realizacji inwestycji. Okres wypłaty wsparcia został wydłużony z 31 grudnia 2035 r. do 30 czerwca 2039 r.
  2. wydłużenie terminu sprzedaży energii elektrycznej po raz pierwszy po wygraniu aukcji OZE w celu utrzymania w mocy kontraktu różnicowego przyznanego w ramach aukcji. Dla instalacji fotowoltaicznych został on wydłużony z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 do 33 miesięcy, dla innych technologii wytwarzania z 36 do 42 miesięcy. Termin 72 miesięcy wyznaczony dla morskich farm wiatrowych pozostawiono bez zmian.

Jednocześnie wydłużono dopuszczalny wiek urządzeń wykorzystanych w instalacji, służących do wytwarzania energii z OZE. Dla instalacji fotowoltaicznych z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 na 33 miesiące, dla pozostałych technologii z 36 na 42 miesiące. W przypadku morskich farm wiatrowych termin ważności instalacji wynoszący 72 miesiące pozostawiono bez zmian.

  1. w celu dostosowania okresu, w którym udzielane jest wsparcie operacyjne (zielone certyfikaty przyznano od 1 października 2005 r.) do okresu, w którym inwestorzy otrzymywali pomoc inwestycyjną, wzięto pod uwagę tylko pomoc inwestycyjną, która została przyznana od dnia 1 października 2005 r.
  2. Inwestorzy będą mogli zaktualizować swoje oferty aukcyjne w odniesieniu do niektórych elementów technicznych na następujących warunkach:
  • oferta może zostać zaktualizowana jednorazowo;
  • aktualizację należy przekazać Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki nie później niż 30 dni przed pierwszą sprzedażą energii elektrycznej w ramach programu wsparcia i złożeniem pierwszego wniosku o rozliczenie wsparcia do organu rozliczeniowego (Zarządca Rozliczeń SA).
  • Aktualizacja może odnosić się jedynie do następujących elementów:
  • przewidywanej daty rozpoczęcia 15-letniego okresu, w którym wsparcie zostanie wypłacone (pod warunkiem, że taka aktualizacja nie będzie sprzeczna z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a uOZE);
  • przewidywanej ilości energii elektrycznej wytworzonej w kolejnych latach 15-letniego okresu (nie można jednak zmienić całkowitej ilości energii elektrycznej zawartej w ofercie wstępnej); zainstalowana moc instalacji (pod warunkiem, że taka zmiana nie spowodowałaby przypisania instalacji do innego koszyka aukcyjnego niż ten, w którym instalacja początkowo konkurowała).

Zakres dozwolonej aktualizacji nie zakłóci wyników aukcji. Cena i całkowita ilość energii elektrycznej (tj. jedyne kryteria, na podstawie których przyznawana jest pomoc) nie mogą ulec zmianie.

Pod koniec marca przyszłego roku przeprowadzone zostaną dodatkowe aukcje rynku mocy. Od tego momentu, zgodnie z ustawą o rynku mocy powinien ruszyć rynek wtórny mocy, czyli możliwość obrotu pewnymi obowiązkami, wynikającymi z ustawy. Jak będzie wyglądał? Prawdopodobnie ułomnie, jeśli nic się nie zmieni. 
benef rynek mocy
Rynek energii rozwija:
Dzięki jednemu pismu do spółki energetycznej właściciel biurowca już oszczędza 12 tys. zł rocznie na rachunkach za energię elektryczną. W innej firmie inwestycja we własne źródło ciepła i energii elektrycznej zwróci się w dwa lata i przyniesie 10 mln zł zysku w ciągu 15 lat – wyliczają przykładowe rozwiązania eksperci od zarządzania energią w firmach.
elektryk prad rynek energia