Trwa ocena aplikacji zgłoszonych do III edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Już niedługo dowiemy się, które startupy będą miały szansę szkolić się pod okiem specjalistów z PGNiG. Tymczasem zwycięskie projekty z II edycji zbierają międzynarodowe doświadczenia na najlepszym uniwersytecie technologicznym świata podczas MIT Bootcamp w Bostonie.
Największe polskie spółki angażują się w budowę pozytywnego klimatu dla rozwoju innowacyjności w Polsce. Jednym z takich działań jest wspieranie start-upów. Na przykładzie PGNiG możemy przekonać się na czym to polega w praktyce.
Wcześniej pisaliśmy o naborze i współpracy z technologicznymi projektami w wykonaniu PGNiG: Polskie startupy z energetycznym potencjałem.
Najlepsze startupy biorą właśnie udział w tygodniowym Bootcamp MIT w Bostonie. Szkolą się u amerykańskich specjalistów, nabywają doświadczenia i zyskują kontakty. Podobną ścieżką pójdą projekty zgłoszone w ramach III tury naboru. Projekt wspierany jest grantem uzyskanym w pilotażowym konkursie ScaleUp zrealizowanym w ramach rządowego programu Start in Poland.
O trzech technologicznych projektach, z którymi współpracował PGNiG, pisaliśmy wcześniej tutaj: Coraz bliżej startupowej rewolucji w energetyce? SEPIN, Predictail i VortexOil mają potencjał by wkroczyć na ścieżkę globalnego rozwoju. SEPIN bardzo chwali sobie współpracę z PGNiG, ale na tym nie poprzestaje. Spółka poinformowała w ostatnich dniach, że w lipcu będzie obecna na Microsoft Inspire w Waszyngtonie, jednej z największych konferencji technologicznych na świecie.
Startupy, które dopiero zaczynają, ale mają ambicje podążać w podobnym kierunku, również mogą skorzystać ze wsparcia PGNiG. Spółka otworzyła niedaleko swojej głównej siedziby w Warszawie InnVento – pierwszy w Polsce inkubator startupów energetycznych.
W zamian za wiedzę, wsparcie ekspertów i dostęp do swojego zaplecza, chce zyskać nieszablonowe pomysły i innowacje, które pomogą prześcignąć konkurencję. Do 2022 roku koncern zamierza przeznaczyć na rozwój innowacji, współpracę ze start-upami i działalność badawczą ok. 680 mln zł.
To pierwszy inkubator przedsiębiorczości w branży naftowo-gazowniczej w Polsce. Autorski program PGNiG oferuje startupom wsparcie w początkowej fazie ich działalności. InnVento to nie tylko przestrzeń biurowa do pracy, ale także dostęp do ekspertów z grupy PGNiG oraz wsparcie doradców z zakresu prawa, księgowości i sprzedaży. Z oferty inkubatora będą mogli skorzystać młodzi naukowcy i przedsiębiorcy, którzy zajmują się rozwojem innowacyjnych technologii dla sektora energetycznego.
– Otwieramy u nas przestrzeń dla młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. To dla nich przede wszystkim dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką branży gazowniczej i rozwijania własnych pomysłów pod fachowym okiem. Jestem przekonany, że wsparcie naszych specjalistów pozwoli na opracowanie pożytecznych rozwiązań technologicznych i biznesowych – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
InnVento ma 3 etapy: weryfikacja i ocena zgłoszeń do inkubatora, inkubacja wybranych do programu startupów, a następnie roll-out lub akceleracja, czyli osiągnięcie poziomu zaawansowania, który może skutkować nawiązaniem współpracy biznesowej z PGNiG.