Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Polskie startupy z energetycznym potencjałem

Polskie startupy z energetycznym potencjałem

Prezentacje startupów technologicznych, które brały udział w 2. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland to powiew optymizmu i nowoczesności. Ale i sygnał, że szefowie wielkich koncernów powinni czuć oddech konkurencji na plecach. Nowa, oparta o zaawansowane technologie energetyka jest tuż za rogiem.

tech demoday

Prezentacje startupów technologicznych, które brały udział w 2. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland to powiew optymizmu i nowoczesności. Ale i sygnał, że szefowie wielkich koncernów powinni czuć oddech konkurencji na plecach. Nowa, oparta o zaawansowane technologie energetyka jest tuż za rogiem.

tech demodayOstatnie lata przyniosły w Polsce wiele dyskusji i początek prac nad wzmocnieniem współpracy korporacji ze startupami. W ramach finansowanego przez PARP projektu ScaleUp prowadzone są działania, które pomogą najlepszym projektom rosnąć. Wybrane startupy mogą dostać nawet 200 tys. zł dofinansowania.

Jednym z ostatnich etapów każdego programu akceleracyjnego jest DemoDay, czyli seria prezentacji. Zasiadający w jury inwestorzy przyglądają się najlepszym spółkom. I zadają trudne czasem pytania. W środę 26 kwietnia w Warsaw Google Campus swój potencjał zaprezentowało 20 startupów technologicznych, które brały udział w 2. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Wśród nich trzy – SEPIN, Vortex i Predictail – które współpracowały z PGNiG w ramach ścieżki energetycznej.

Na tle startupów z innych branż te trzy prezentują się po prostu dobrze. O ich profilach pisaliśmy już wcześniej tutaj: Coraz bliżej startupowej rewolucji w energetyce?

SEPIN dostarcza zaawansowane rozwiązanie, którego głównym zadaniem jest uproszczenie procesów biznesowych w energetyce, a także zwiększenie satysfakcji ich klientów. W rozwiązaniu używa technologii z zakresu Internet of Things (IoT), Cloud czy Machine Learning. Dzięki temu może dostarczać dane w czasie rzeczywistym np. o zużyciu energii. Spółka pochwaliła się podczas prezentacji, że udało się jej w ostatnim czasie zdobyć na polskim rynku projekt o równowartości 5 mln dolarów. Nazwy firmy, która zdecydowała się wdrożyć rozwiązanie SEPIN pozostaje owiana tajemnicą, ale szczegóły powinny być znane w pierwszej połowie maja.

Predictail także porusza się w obszarze technologii, o którym coraz szerzej mówi się w energetyce. To rozwiązanie pozwala przewidzieć awarie maszyn, zanim się wydarzą. Czujniki wykrywają zmiany w pracy urządzeń, np. zmiany częstotliwości drgań. Analiza odczytów metodą BigData pozwala reagować zanim coś się zepsuje. Technologia Predictail może zostać zastosowana zarówno w gazownictwie, jak i w sektorze OZE, np. do prognozowania awarii turbin wiatrowych.

VortexOil dysponuje z kolei rozwiązaniem, które pozwala mocno zmniejszyć zużycie wody podczas eksploatacji pokładów roponośnych. Spółka działa już w Rosji, Argentynie, Afryce i Rumunii. Obecnie poszukuje pieniędzy na rozwój, a współpracę z PGNiG w ramach MITEF traktuje jako bramę do rozwinięcia aktywności również w Polsce.

Przedstawiciele PGNiG deklarują, że z punktu widzenia koncernu współpraca ze startupami to również nauka i doskonalenie się oraz szansa na rozwijanie ciekawych produktów i usług.

Ale na tej rundzie akceleracji współpraca MITEF i PGNiG ze startupami wcale się nie kończy. Jeszcze do 25 maja trwa nabór do trzeciej tury programu w ramach ScaleUp. Kto może się do niego zgłaszać? Startupy technologiczne, które dysponują ciekawą, przynajmniej częściowo opracowaną już technologią – więcej informacji o programie na stronie MITEF Poland. Jak wynika z naszych informacji, zainteresowanie ze strony startupów rozwijających projekty przeznaczone dla energetyki jest spore.

Najlepsze z nich mogą liczyć zarówno na dofinansowanie, jak i wyjazd do Bostonu w połowie 2018 r., by tam zaprezentować się a najlepszym uniwersytecie technicznym świata ─ Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Justyna Piszczatowska z wysokienapiecie.pl, rozmawiała na antenie Polskiego Radia na temat elektromobilności.

V Międzynarodowe Forum Gospodarki Niskoemisyjnej - transmisja na żywo

patronaty forum gospodarki niskoemisyjnej