Cena gazu ziemnego ostro w dół. Najtaniej w historii polskiej giełdy

Cena gazu ziemnego ostro w dół. Najtaniej w historii polskiej giełdy

Tak mało za gaz ziemny nie płacono jeszcze nigdy w sześcioletniej historii notowań błękitnego paliwa na giełdzie energii w Warszawie. Ceny gazu spadły od ubiegłego roku o połowę. To powinno przełożyć się na niższe rachunki za gaz w 2020 roku.

W czerwcu średniomiesięczna cena gazu ziemnego na polskim rynku spot (czyli z dostawą paliwa w dniu zawarcia transakcji lub dzień później) spadła do 48,55 zł/MWh. To najniższy poziom w sześcioletniej historii notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Pod koniec czerwca błękitne paliwo można było kupić nawet poniżej 40 zł/MWh i chociaż lipiec przyniósł delikatne wzrostu (miesiąc zamknął się nieco powyżej 52 zł), to i tak był to drugi najniższy wynik w historii, a sierpień znów może przynieść spadki.

Ceny gazu ziemnego na europejskich rynkach zwykle idą w dół latem, bo zapotrzebowanie na to paliwo do ogrzewania jest znikome, a często dużo mniej potrzebnych jest też elektrowni gazowych. Jednak tym razem na sezonowe spadki nałożył się trend utrzymujący się od jesieni ubiegłego roku. W efekcie lipcowe ceny na polskiej giełdzie były o niemal połowę (dokładnie o 49 proc.) niższe od cen z lipca 2018 roku.

Cena gazu

Sytuacja podobnie wygląda w innych państwach Europy. Na spadki cen gazu wpływ miały ostatnio m.in. wzrosty produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz spowolnienie gospodarze. Ceny w ryzach trzyma także wysoki poziom napełnienia sezonowych magazynów gazu. W Polsce Gas Storage Poland ma dziś wypełnione już 87 proc. przestrzeni magazynowej (to niemal 30 TWh gazu).

Spadki spotowych cen gazu w mniejszym stopniu przekładają się na kontrakty roczne, ale tam też widać już wyraźną zmianę. O ile w lipcu 2018 roku dostawy gazu na ten rok kontraktowano po ponad 100 zł/MWh, o tyle w ubiegłym miesiącu kontrakty na 2020 rok wyceniane były już poniżej 90 zł/MWh.

Czytaj także:  Po węglu przyszedł czas na uderzenie w gaz

To dobre informacje m.in. dla odbiorców domowych. Chociaż trzeba się liczyć z przyszłorocznym wzrostem cen prądu, to wiele wskazuje na to, że przynajmniej za gaz zapłacimy mniej. Na ten rok największy sprzedawca – PGNiG Obrót Detaliczny – wywalczył sobie podwyżkę taryf dla gospodarstw domowych o 2,5 proc., ale po tak taniej pierwszej połowie roku o podwyżkę taryf na kolejny rok będzie mu już trudno wnioskować.

Wysokosć rachunku za gaz ziemny

Podobnie jak w tym roku, także w kolejnym spaść może natomiast druga połowa rachunku – za dystrybucję gazu sieciami. Ponieważ w Polsce stale rośnie zapotrzebowanie na to paliwo, Polska Spółka Gazownictwa dzieli koszty stałe funkcjonowania na większą liczbę klientów i większą ilość dystrybuowanego gazu, dzięki czemu jej taryfy systematycznie spadają.

Koszt ogrzewania gazowego

Na obniżkach skorzystać może także wielu mieszkańców mniejszych miast ogrzewających swoje mieszkania z sieci ciepłowniczych, bo tamtejsze firmy ciepłownicze stosunkowo często korzystają z gazu.

Na spadkach cen zarobić powinna też sama giełda. Gdy ceny na parkiecie idą w dół, części odbiorców może opłacać się kupować energię bezpośrednio na TGE lub przez brokerów handlujących na tym parkiecie. Widać to już w obrotach. – Rynek gazu posiada duży potencjał, mówi się o polskim hubie gazowym. Regularnie odnotowujemy wzrost obrotów na tym rynku, które przekładają się jednocześnie na przychody. W porównaniu z pierwszym półroczem 2018 roku odnotowaliśmy 30 proc. wzrost przychodów z rynku spot i terminowego gazu – mówi portalowi WysokieNapiecie.pl Grzegorz Żarski, dyrektor Biura Rozwoju i Analiz Towarowej Giełdy Energii. Zwraca on uwagę, że w pierwszym półroczu przychody z rynku gazu wyniosły już ok. 5,5 mln zł, co stanowiło 7 proc. całkowitych przychodów z rynku towarowego.Koszty ogrzewania gazowego

Czytaj także: PGNiG sięga po nowe złoża gazu - ukrytego w węglu

Zobacz także...

Lądowe węzły Baltic Pipe 

Leszek Kadej

Sieć przesyłowa gazu to nie tylko rury. Do przesłania gazu potrzebne są urządzenia, tłoczące gaz rurociągami. Aby system Baltic Pipe efektywnie funkcjonował, niezbędne są tłoc...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE