Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Akademia Energii kształci nowe pokolenie energetyków

Akademia Energii kształci nowe pokolenie energetyków

62 godziny zajęć, 40 ekspertów, 33 alumnów, wiele stron notatek, dziesiątki litrów kawy, niezliczona liczba pytań i 1 cel: szlifowanie talentów, a w efekcie wykształcenie przyszłych liderów branży energetycznejTak w dużym skrócie można opisać jeden ze sztandarowych projektów Fundacji im. Lesława A. Pagi- Akademię Energii, której VI edycja właśnie dobiega końca.

akademia

 

62 godziny zajęć, 40 ekspertów, 33 alumnów, wiele stron notatek, dziesiątki litrów kawy, niezliczona liczba pytań i 1 cel: szlifowanie talentów, a w efekcie wykształcenie przyszłych liderów branży energetycznej. Tak w dużym skrócie można opisać jeden ze sztandarowych projektów Fundacji im. Lesława A. Pagi- Akademię Energii, której VI edycja właśnie dobiega końca.

Spośród ponad 800 kandydatów wyłonione zostało grono finalistów- najlepszych studentów i absolwentów najbardziej prestiżowych uczelni technicznych, ekonomicznych i prawnych, którzy przez 4 weekendy mieli okazję czerpać z wiedzy oraz doświadczenia praktyków z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Alumni Akademii Energii mają dołączyć do elitarnego grona specjalistów kształtujących przyszłość polskiej energetyki. Zajęcia odbywały się głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale także w siedzibach firm BCG i Orange. Dzięki temu uczestnicy Akademii Energii poznali branżę energetyczną nie tylko od strony teoretycznej, ale także od strony praktycznej, co było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu firm partnerskich i ekspertów. Zajęcia różniły się od tych znanych z uczelni: nie było miejsca na suchą teorię czy nudne wykłady. Uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusjach, mierzyli się z realnymi problemami, rozwiązując liczne case study, czy rozwijali swoje umiejętności negocjacyjne pod okiem ekspertów. Mimo ogromu fachowej wiedzy, która została przekazana uczestnikom Akademii, nie zapomniano też o tak ważnych we współczesnym świecie umiejętnościach miękkich. Warsztaty z wystąpień publicznych zakończone wygłoszeniem krótkiego przemówienia z mównicy na Sali Notowań GPW czy zajęcia poświęcone omawianiu sposobów na walkę ze stresem na pewno zaprocentują w  dalszej karierze przyszłych liderów branży energetycznej.

Na czym skupiała się tematyka zajęć? Oprócz aspektów technicznych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej, przesyłem i obrotem gazu ziemnego czy licznych dyskusji odnośnie tego, w którą stronę ma zmierzać energetyka w Polsce, poruszone zostały także tematy związane z branżą OZE czy rozwojem elektromobilności w Polsce. Koncentrowano się także na regulacjach prawnych w energetyce oraz na zagadnieniach związanych z rynkiem mocy i energii, a także na wycenie spółek energetycznych. Zarówno inżynier, jak i ekonomista czy prawnik mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu własnej dziedziny, jak również z pozostałych obszarów. Taki „mix” uczestników dobitnie świadczy o tym, że energetyka jest naprawdę interdyscyplinarna.

Akademia Energii to także możliwość spotkania licznych ekspertów i przedstawicieli wiodących firm oraz nawiązania kontaktów z nimi. Bardzo dużym zaangażowaniu uczestników w projekt, a także o ich wielkiej chęci poszerzania wiedzy świadczyła ogromna liczba pytań po każdym szkoleniu. Zaproszeni eksperci zawsze starali się udzielić jak najbardziej wyczerpującej i precyzyjnej odpowiedzi, a tym samym zaspokoić żądne wiedzy umysły.

Nie można także zapomnieć, że Akademia to również cenne kontakty biznesowe oraz przyjaźnie, które trwają latami. Alumni wszystkich edycji projektu tworzą jedyną w swoim rodzaju społeczność, będącą swoistą platformą wymiany wiedzy
i doświadczeń. Na zakończenie uczestnicy wybierają firmę partnerską, w której chcieliby odbyć płatny staż. Jest to doskonała okazja do poznania funkcjonowania branży w praktyce oraz zyskania cennego doświadczenia zawodowego.

„Akademia Energii to przede wszystkim ludzie – począwszy od nas, tj. uczestników, przez ekspertów, po wyrozumiałych organizatorów. Uczenie się od nich, słuchanie ich i rozmowa z każdym z osobna to doświadczenie, które zapamiętamy na długo i które na pewno przysłuży się naszej ambitnej ścieżce zawodowej.”- mówi Rafał, student Politechniki Warszawskiej, Alumn tegorocznej edycji Akademii Energii.

VI edycja Akademii Energii została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Energii i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Partnerem Strategicznym po raz szósty został Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.  W gronie firm będących Partnerami są: DLA Piper, ENEA S.A., Grupa LOTOS S.A. Hermes Energy Group S.A., innogy Polska S.A., Orange Polska S.A., PKP Energetyka S.A, Polenergia Obrót S.A., , The Boston Consulting Group i Towarowa Giełda Energii.

Współorganizatorami projektu są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych.

Partnerami Wspierającymi zostali: Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej oraz NES Global Talent.

 

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala będzie dziś i jutro w Brukseli prezentował nowy model finansowy nowej spółki, która ma powstać już 1 kwietnia. W tym tygodniu z Brukselą ma się też spotkać czeski fundusz Arca Capital, skarżący się na pomoc publiczną dla polskiego górnictwa.

kopalnia

Ostatnie kwartały to wyjątkowo pracowity okres dla Gaz-Systemu - operatora gazowego sytemu przesyłowego. Z jednej strony rozbudowuje połączenia z sąsiadami, szykuje się do budowy gazociągu norweskiego, z drugiej musi sprostać wyzwaniom na terenie kraju, gdzie PGNiG mówi o nowej fali gazyfikacji kraju.

gaz Polska jutro

Przemysł, właściciele budynków, a nawet mniejsze firmy będą mogły zarobić na ograniczeniu swojego zapotrzebowania na moc w sytuacjach kryzysowych dla polskiego systemu energetycznego. Nowa usługa może zmniejszyć ryzyko ponownego wprowadzenia stopni zasilania już latem.

slup energetyczny
Rynek energii rozwija: