Te trzy, niezbędne dla Baltic Pipe elementy to tłocznie Goleniów, Odolanów i Gustorzyn. Wszystkie trzy docelowo zostaną rozbudowane do mocy 30 MW każda. Goleniów to tłocznia leżąca na wejściu Baltic Pipe do polskiego systemu gazowego. Odolanów formalnie należy już do korytarza Północ-Południe, głównej trasy tłoczenia gazu z rury pod Bałtykiem i z terminala LNG.
Z kolei Gustorzyn pod Włocławkiem to duży węzeł gazowy. Co prawda nie leży bezpośrednio na trasie systemu Baltic Pipe i Korytarza, ale zwiększenie mocy tłoczni jest niezbędne, bo zmiana miejsca i kierunku wejścia gazu do polskiego systemu będzie generować w sieci inny ruch niż dotychczas. I Gustorzyn ma ten odmienne przepływy obsługiwać, a przy okazji wspomagać przepływ gazu w powstającym interkonektorze GIPL z Litwą.
Od końca czerwca 2019 r. plany rozbudowy wszystkich trzech obiektów uzyskały od odpowiednich wojewodów decyzje lokalizacyjne. Jako ostatnia – 25 lipca – otrzymał ją plan rozbudowy tłoczni Odolanów. Operator przesyłowy gazu Gaz-System może już we wszystkich trzech przypadkach starać się o pozwolenia na budowę. Budowa sieci powinna być skoordynowana w czasie z inwestycjami, które z tego gazu mają korzystać. Przede wszystkim wchodzą tu w grę planowane przez Polską Grupę Energetyczną dwa największe w tej części Europy bloki gazowe na terenie dzisiejszej elektrowni Dolna Odra. Dwie jednostki po 700 MW każda będą zużywać (w zależności od czasu pracy) od 1 mld do nawet 1,5 mld m szesc. gazu rocznie. Baltic Pipe dostarczy do Polski maksymalnie 10 mld m szesc gazu, zatem Dolna Odra skonsumuje co najmniej 10 proc. PGE ogłosiła w czerwcu przetarg na nowe bloki, jesienią planowane jest otwarcie ofert i wybór generalnego wykonawcy.
Czytaj także: Gaz-System będzie mógł przewiercić duński klif
Harmonogram rozbudowy polskiego systemu przesyłowego gazu przewiduje, że Gaz-System uzyska pozwolenia na budowę w I kwartale przyszłego roku. 2020 r. będzie inwestycyjnie napięty, bo równolegle z rozbudową tłoczni ruszą budowy najważniejszych lądowych gazociągów. Prace budowlane wszędzie mają się skończyć w III kwartale 2022 r., czyli tuż przed uruchomieniem całego systemu Baltic Pipe, który jest planowany na początek roku gazowego, czyli 1 października 2022.
Koszt rozbudowy polskiego systemu przesyłowego Gaz-System oszacował na ok. 342 mln euro. Część będzie pochodzić z unijnego dofinansowania. Na rozbudowę i budowę podmorskiej rury polskiej operator dostał w sumie 215 mln euro wsparcia z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility).
Czytaj także: Niemal cała lądowa część Baltic Pipe z decyzjami lokalizacyjnymi