Polski wynalazek posłuży pod ziemią i... poza Ziemią

Polski wynalazek posłuży pod ziemią i... poza Ziemią

Induktory wykorzystuje się w niemal każdym zasilaczu czy transformatorze. To dzięki nim możemy zasilać sprzęty prądem o wysokim napięciu. Technologia opracowana przez polskich naukowców może znacząco zwiększyć wydajność tych urządzeń.

Producenci induktorów borykali się dotychczas z poważnym problemem – efektywność urządzeń znacząco spadała w maszynach nagrzewających się do wysokich temperatur. Rozwiązanie bolączki znaleźli naukowcy z Instytutu niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Opracowali innowacyjną metodę produkcji induktorów z wykorzystaniem materiałów miękkich magnetycznie, dzięki czemu mogą one pracować w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych. Tym samym, tworzy się induktory o niespotykanej dotychczas trwałości. Rozwiązanie było już testowane w warunkach rzeczywistych.

Z problemem przegrzewających się induktorów konfrontowała się dotychczas chociażby branża górnicza, gdzie wykorzystywane maszyny oprócz wysokich temperatur, pracować muszą w specyficznych, podziemnych warunkach. To tam w pierwszej kolejności powinny znaleźć zastosowanie nowe rozwiązania.

Jak wskazuje sama nazwa, chodzi przede wszystkim o indukcję magnetyczną. To jej poziom decyduje o wartości mocy przetwarzanej przez induktor. Dla zwiększenia ilości mocy przetwarzanej w możliwie najmniejszym urządzeniu wykorzystuje się opór elektryczny. Bez tego, maszyny bardzo szybko przepalałby się, chłonąc zbyt duże ilości energii.

W produkcji induktorów używa się dziś materiałów o wysokim oporze - polimerów i tworzyw sztucznych. Opór tych tworzyw spadał jednak znacząco wraz ze wzrostem temperatury. Polscy naukowcy postanowili je zatem… wyeliminować. W zamian stosuje się metodę spiekania ceramiki pod wysokim ciśnieniem. Od strony chemicznej, urządzenie składa się wyłącznie z żelaza i azotku boru.

Innowacyjne rozwiązanie znajduje się już w fazie komercjalizacji. Naukowcy powołali spółkę Nanoceramics, która złożyła wnioski patentujące wynalazek w ośmiu krajach. W ubiegłym roku spółka, jako jedna z 23 polskich startupów otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie MIT Enterprise Forum Poland, gdzie punktowane są przede wszystkim praktyczne walory urządzenia.

Przypomnijmy że ten sam MITEF wspólnie z PGNiG szuka w Polsce kolejnych takich startupów.

Induktory Nanoceramics mogą mieć zastosowanie nie tylko na Ziemi.  Dzięki odporności na promienie UV i niewielką masę są idealnymi urządzeniami do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej. Tym samym, polscy uczeni zyskują możliwość dołożenia kolejnej cegiełki do eksploatacji Układu Słonecznego.

Obecnie spółka sprzedaje wyłącznie licencje na produkcję, sama bowiem możliwości produkcyjnych nie posiada. W przyszłości ma się to jednak zmienić. 

Partnerzy działu

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Polski wynalazek posłuży pod ziemią i… poza Ziemią”

 1. Chciałbym zobaczyć kiedy uda im sie zarobić pierwszy milion euro.
  Oczywiście życzę im najlepiej … jednak nasi naukowcy nie potrafią sprzedawać swoich rozwiązań lub je produkować i SPRZEDAWAĆ.

  Mamy dobrych naukowców ale kiepskich sprzedawców 🙁

  To problem podobny gdy za prowadzenie szpitala bierze się lekarz a potem sa długi itp (oczywiście znajdzie się kilka wyjatków … ale niestety tylko kilka 🙁

 2. „pradem o wysokim napieciu”
  tak jestesmy eksperckim portalem, z nazwy…hehe
  czy ktos w artykule wie o czym jest mowa?
  czy cokolwiek w zyciu zaprojektowal?
  wielka kolejna zenada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]