Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Rekordowe zapotrzebowanie na moc – ponad 24 GW

Rekordowe zapotrzebowanie na moc – ponad 24 GW

W środę, 12 czerwca, zapotrzebowanie na moc elektryczną w Polsce latem po raz pierwszy w historii przekroczyło 24 GW. Część z sieci elektroenergetycznych pracuje już z obniżoną mocą. Elektrownie sobie radzą o ile upały nie będą się przedłużać.
klimat-slonce-siec-pv

Wraz z rosnącą temperaturą dzień po dniu rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną odbiorców. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdążyły poinformować dzisiaj, o wtorkowym rekordzie, a w środę o godzinie 13:15 padł kolejny rekord – chwilowe zapotrzebowanie na moc w Polsce osiągnęło 24150 MW – wynika ze wstępnych operacyjnych danych publikowanych przez operatora.

– Pomimo rekordowego zapotrzebowania sytuacja w systemie jest na razie spokojna. Nie ma ograniczeń w produkcji energii elektrycznej z powodów hydrologicznych. Do końca tygodnia nie powinno być problemów. A później dobrze byłoby, aby się trochę ochłodziło – tłumaczy w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl ekspert zajmujący się bezpieczeństwem pracy polskiego systemu.

Poziom wód i ich temperatura mogą ograniczać możliwości produkcji w niektórych elektrowniach, jak działo się to w sierpniu 2015 roku, gdy trzeba było wprowadzić 20 stopień zasilania, aby uniknąć blackoutu. Na razie rzeki i jeziora nie są jednak jeszcze tak bardzo nagrzane, a po niedawnej powodzi stan Wisły wciąż jest wystarczający. Problemem może być dopiero wielodniowe utrzymywanie się upałów.

W chwili rekordowego zapotrzebowania 19 GW mocy dostarczały odbiorcom elektrownie konwencjonalne (węglowe i gazowe), 2 GW importowaliśmy od sąsiadów (głównie z Niemiec, Szwecji i Litwy), 1,6 GW generowały turbiny wiatrowe, a 0,5 GW dostarczały elektrownie wodne. Dodatkowe ok. 0,5 GW (niewidoczne w oficjalnym bilansie mocy) powstawało w elektrowniach słonecznych.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku sieci elektroenergetycznych, choć wciąż sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu. – Część sieci, zwłaszcza dystrybucyjnych, ze względu na upały ma obniżone zdolności przesyłowe, ale nie jest to na razie problem – tłumaczy rozmówca WysokieNapiecie.pl.

W rzeczywistości zapotrzebowanie polskich odbiorców energii jest dzisiaj jeszcze wyższe. PSE szacują, że w Polsce mamy dziś ok. 700 MW elektrowni słonecznych – wliczając w to większe farmy komercyjne i panele na dachach domów i firm. – Wobec tego realne obciążenie systemu jest pewnie o ok. 500 MW wyższe, ale na razie tego nie widać, bo energia trafia bezpośrednio do prosumentów i rozchodzi się do ich sąsiadów na sieciach niskich napięć – wyjaśnia ekspert.

Po konieczności wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii w sierpniu 2015 roku PSE szacowała – we wciąż utajnionym raporcie dla rządu – że aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne krajowego systemu elektroenergetycznego potrzebnych byłoby ok. 2-3 GW mocy w elektrowniach słonecznych. Przez niemal 4 lata powstało jedynie 0,7 GW. W tym roku rząd planuje przeprowadzenie aukcji na kolejny 1 GW mocy w dużych elektrowniach fotowoltaicznych.

Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Renault ZOE drugiej generacji, które zacznie trafiać do klientów w 2020 roku, nie będzie przełomem w historii francuskiego koncernu. Auto zachowa linię zbliżoną do poprzednika i dostanie wnętrze clio V, ale w końcu będzie je można szybciej ładować, choć i tu nowe Renault ZOE nie zaszokuje klientów – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.
renault-zoe-2020-ev
Elektromobilność napędza: