Dotyczy: obowiązku i warunków zakupu „zielonego” ciepła
Tytuł: Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku i warunków technicznych zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz warunków przyłączania instalacji do sieci
Etap: ministerstwo – uzgodnienia międzyresortowe
Następny etap: ministerstwo – przyjęcie rozporządzenia
Równolegle z konsultacjami publicznymi dotyczącymi rozporządzenia ws. zakupu ciepła z OZE (o których piszemy tutaj), Ministerstwo Energii prowadzi uzgodnienia międzyresortowe. RCL i URE zgłosiły dość obszerne uwagi do projektu, uwagi Ministerstwa Cyfryzacji ograniczyły się natomiast do formy dokumentów przekazywanych w postępowaniu o wydanie warunków przyłączenia.
RCL wskazuje na kolizje i niespójności pomiędzy projektem a ustawą prawo energetyczne. Jak zaznacza RCL, rozporządzenie nie może w żadnym wypadku modyfikować przepisów ustawy. RCL wymienia w tym kontekście regulację projektu mówiącą o obowiązku dystrybutorów ciepła w zakresie przyłączenia „zielonej instalacji” przy „zapewnieniu minimalizacji kosztów przyłączenia instalacji oraz minimalizacji ilości strat ciepła”, podczas gdy prawo energetyczne posługuje się kryteriami „istnienia technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci i dostarczania paliw i energii”. Ponadto RCL wskazuje na wprowadzenie przez projekt własnej definicji pojęcia „instalacja”. A przecież pojęcie to funkcjonuje już w przepisach o randze ustawowej.
RCL zgłasza także wątpliwości, czy wszystkie obszary przewidziane w delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia zostały zawarte w projekcie (wskazując tu na „warunki techniczne zakupu ciepła” czy „wymagania techniczne w zakresie przyłączania”). RCL stwierdza również, że wyjaśnienia wymaga, jaki element upoważnienia w ustawie wykonują postanowienia projektu określające wysokość opłat za przyłączenie do sieci, modyfikując co więcej przepisy prawa energetycznego, czy też wprowadzając nieprzewidzianą w ustawie o OZE preferencję dotyczącą wymogu zakupu ciepła z OZE w pierwszej kolejności przed zakupem ciepła z innych źródeł. Wreszcie, RCL zwraca uwagę na szereg postanowień w projekcie o charakterze czysto informacyjnym, niepoprawnych odesłań i innych niedociągnięć legislacyjnych.
URE zgłosił do projektu poprawki zarówno legislacyjne, jak i redakcyjne. Krytykuje wspomniane przesłanki przyłączania instalacji do sieci, określając je jako ogólnikowe. Ponadto postuluje wprowadzenie w projekcie zmian zmierzających do ponoszenia przez ubiegających się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej rzeczywistych kosztów realizacji przyłączenia. URE proponuje też, żeby przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie warunków przyłączenia oceniać kwestie wpływu instalacji na wysokość opłat za dostarczanie ciepła. Regulator chciałby także, by przewidziany w projekcie obowiązek zakupu ciepła miałby być wykonywany pod warunkiem, że cena „zielonego ciepła” nie będzie droższa niż cena ciepła z innych źródeł (po uwzględnieniu odpowiednich wskaźników). Na koniec URE zgłasza wątpliwości w zakresie przepisów projektu dot. kontroli i zgłaszania reklamacji.
Ministerstwo Cyfryzacji w swoim stanowisku postuluje natomiast wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zgłaszanie wniosku o wydanie warunków przyłączenia dla ciepła z OZE wraz z załącznikami w postaci elektronicznej.