Technologie bezwykopowe a rynek energetyczny i paliwowy

Technologie bezwykopowe a rynek energetyczny i paliwowy

W obliczu zmian klimatycznych przeobraża się nie tylko środowisko naturalne, ale i strategia firm energetycznych i paliwowych. Gwałtowne zjawiska pogodowe wyrządzają coraz więcej szkód, powodujących niejednokrotnie przerwy w dostawach energii i surowców. Między innymi z tego względu na całym świecie inwestuje się coraz więcej w podziemną infrastrukturę przesyłową, wykorzystując do jej budowy nieinwazyjne technologie bezwykopowe (no-dig).

Metody no-dig są coraz powszechniej wykorzystywane także w Polsce. Sięgają po nie zarówno przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne (budowa i renowacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych), jak i koncerny energetyczne czy paliwowe. Największe polskie firmy z sektora energetycznego w obliczu występujących nieprzewidywalnych i często występujących gwałtownych zjawisk pogodowych zmieniają w ostatnich latach swoje plany w zakresie budowy i rozbudowy infrastruktury energetycznej. Wzorując się na dobrych przykładach zagranicznych, zamierzają inwestować coraz więcej w sieci podziemne, znacznie mniej narażone na zniszczenie. W budowie sieci podziemnej najlepiej sprawdzają się technologie bezwykopowe, które umożliwiają prowadzenie szeroko zakrojonych działań budowlanych bez szkody dla środowiska naturalnego, a równocześnie nie powodują utrudnień komunikacyjnych czy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w rejonie prowadzenia prac. Szczególnie istotne jest wykorzystanie rozwiązań bezwykopowych w terenach przyrodniczo cennych w ścisłej zabudowie miejskiej, gdzie ingerencja w powierzchnię jest niemożliwa bądź powodująca znaczące utrudnienia. Tak więc, w obecnych czasach i przy obecnych standardach, popularność technologii bezwykopowych będzie rosła, a skorzystają na tym wszyscy – i inwestorzy, i odbiorcy, i środowisko.

Innym przykładem wykorzystania na wielką skalę takich rozwiązań jest działalność Gaz-System S.A., który realizuje obecnie program inwestycyjny, w ramach którego do 2025 r. powstać ma ponad 2000 km gazociągów. W większości projektów wykorzystywane są właśnie technologie bezwykopowe, m.in. horyzontalne wiercenie kierunkowe HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), Direct Pipe, mikrotunelowanie czy przeciski. Bez nich pokonanie wielu przeszkód naturalnych (np. rzeki, bagna, jeziora, tereny chronione) nie byłoby w ogóle możliwe. Aktualne i planowane przekroczenia bezwykopowe realizowane przez spółkę będą tematem jednego referatów, których będą mieli okazję wysłuchać uczestnicy XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” odbywającej się w dniach 11–14 czerwca w Tomaszowicach k. Krakowa. Jest to coroczne spotkanie uczestników kilku sektorów budownictwa, w ramach których stosowanie technologii bezwykopowych jest nieodzowne. W jednym miejscu spotykają się: inwestorzy, projektanci, wykonawcy, producenci i dostawców produktów wykorzystywanych w pracach bezwykopowych, a także przedstawiciele środowisk naukowych i badawczych oraz branżowych organizacji.

W tym roku wydarzenie rozpocznie się od warsztatów, podczas których zaprezentowane zostaną najpopularniejsze technologie bezwykopowej renowacji i budowy przewodów podziemnych. Uczestnicy będą mieli okazję poznać specyfikę wbijania rur i zastosowania przebijaków pneumatycznych, zalety wykorzystania podczas budowy rurociągów przecisków hydraulicznych, przewiertów poziomych i mikrotunelowania, a także HDD czy metod hybrydowych. Warsztaty poprowadzą uznani w kraju naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, od lat zajmujący się w swoich badaniach metodami no-dig.

O nieinwazyjnych technologiach, które z powodzeniem stosowane są na świecie w budowie rurociągów i podziemnych sieci energetycznych będzie także mowa podczas obrad konferencyjnych, zaplanowanych na 12 i 13 czerwca br. Słuchacze zapoznają się z projektami bezwykopowymi realizowanymi m.in. w Finlandii i Danii, porozmawiają o historii, teraźniejszości i przyszłości metody HDD oraz wyzwaniach związanych z realizacją wielkośrednicowych przekroczeń w projekcie TAP, ale też przyjrzą się optymalizacji procesu wiertniczego i poznają technologię bezwykopowego układania sieci wysokiego napięcia. Prelekcje te wygłoszą uznani specjaliści, reprezentujący zarówno zagraniczne, jak i polskie firmy oraz instytucje, m.in. DCA-Europe, ISTT (International Society for Trenchless Technology), niemiecki IKT (Instytut Infrastruktury Podziemnej), Deltares, Herrenknecht AG i ROE.

Do projektów bezwykopowych w obszarze szeroko pojętej energetyki wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, urządzenia i produkty, które podczas Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” będzie można obejrzeć z bliska i sprawdzić ich działanie. Będzie to możliwe dzięki wystawie, zarówno wewnątrz obiektu konferencyjnego, jak i na zewnątrz, a także podczas cyklu pokazów technologii bezwykopowych, zorganizowanych na rozległym terenie zewnętrznym. Na żywo będzie można zobaczyć m.in. minisystem oczyszczania, pomagający zorganizować mały plac budowy w aspekcie recyklingu płuczki wiertniczej, a także poznać najnowszą metodę nawigacyjną Optitrac bazującą na najnowszych osiągnięciach w zakresie nawigacji żyrokompasowej i magnetycznej. Nie zabraknie także pokazów z innych obszarów inżynierii, choćby prezentacji uszczelniania wycieków wodnych i renowacji przyłączy czy studni kanalizacyjnych. W pokazach i wystawie będzie można uczestniczyć niezależnie od obrad konferencyjnych. Ceny biletów i szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia. https://konferencje.inzynieria.com/ib2019/

Ważną częścią spotkania będzie uroczysta gala (13 czerwca), podczas której wręczone zostaną uznane w branży nagrody TYTAN 2019(https://inzynieria.com/wpis-branzy/rankingi/1/55083,tytany-w-branzy-bezwykopowej-do-kogo-trafily-nagrody-w-latach-20032018). Statuetki przyznane będą w pięciu kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowy oraz Produkt roku. Warto wspomnieć, że w 2018 r. nagrodzono m.in. najdłuższe z dotychczas wykonanych w Polsce przekroczeń HDD w warunkach skalnych (979 m, DN700) oraz dwie instalacje gazociągu 48’’ w technologii Direct Pipe w ramach budowy Gazociągu Transadriatyckiego w Grecji.

Poza tym w programie czerwcowej konferencji znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. zbiórka środków finansowych i aukcja, z której dochód zostanie przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Anna Dymna będzie też gościem specjalnym spotkania i otworzy swoim wystąpieniem sesję specjalną poświęconą CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu. Oprócz tego odbędzie się wycieczka do Krakowa, wspólna biesiada, liczne konkursy i zabawy, a uczestnicy będą mogli zmierzyć się w konkurencji zręcznościowej na czas podczas jazdy na quadach po specjalnym torze, a także przejechać się samochodem rajdowym BMW X5-CC i haubicą samobieżną 2S1 Goździk.

Szczegóły XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie https://konferencje.inzynieria.com/ib2019/

Zapraszamy!

Organizatorem Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” jest Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. – wydawca portalu inzynieria.com oraz kwartalników branżowych („Inżynieria Bezwykopowa” i „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”), jak również organizator innych wydarzeń branżowych: „CIPP Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”, „Budownictwo Podziemne”, „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” oraz „Geoinżynieria w Budownictwie”.

 

Zobacz także...

Forum Inżynierów Przyszłości

WysokieNapiecie.pl

Zapraszamy na konferencję o przyszłości polskich inżynierów. Będzie to spotkanie: ● młodych inżynierów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki...

II Kongres Kogeneracji

WysokieNapiecie.pl

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, organizator Kongresu Kogeneracji, pragnie serdecznie zaprosić do udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w dniach 19-21...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE