Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Debata na żywo – Transformacja niskoemisyjna, 24.10.2016, Warszawa

Debata na żywo – Transformacja niskoemisyjna, 24.10.2016, Warszawa

 

 

20161024 baner

 

 20161024 baner

Konferencja w formie debaty pt.: „Transformacja niskoemisyjna – przepis na wzrost konkurencyjności  i innowacyjności gospodarki”

Wydarzenie to jest pierwszą częścią „Zintegrowanego bloku konferencji dotyczących niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki jako klucza do określenia energy-mix” 

24.10.2016r., godz. 10:00-14:00 Warszawa, PAP, ul. Bracka 6/8

Patronat: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska, Instytut Sobieskiego,
Związek Banków Polskich, Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność

Transformacja gospodarki w kierunku niskoemisyjnym stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań gospodarczych i środowiskowych stojących przed Polską jako krajem członkowskim Unii Europejskiej. Wyznaczone cele są dla Polski wielką szansą i motywacją do dalszego rozwoju nowych technologii, istnieje jednak także szereg zagrożeń. Dlatego, by zmiana przebiegała pomyślnie, w planowaniu należy wziąć pod uwagę zmieniający się kontekst globalny oraz dopasować działania do realiów społeczno-gospodarczych państwa. Pożądanym wynikiem transformacji niskoemisyjnej obok oczywistych korzyści dla środowiska  jest wzmocnienie stabilizacji ekonomicznej, zwiększenie konkurencyjności gospodarki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie stopy życiowej obywateli.

Przekształcenia te są nie tylko konieczne, ale też nieuniknione. W XXI wieku zmiany zachodzą błyskawicznie, z dnia na dzień rozwija się nowy sposób myślenia o energetyce – np. coraz bardziej zauważalna staje się energetyka prosumencka o mocach do 40 kW na terenie wsi i małych miast. Wymienione wyżej cele mogą być osiągnięte m.in. dzięki postawieniu na innowacje i adaptowanie ich do istniejącego systemu, jednakże by takie nowe rozwiązania mogły stać się przyczyną rozwoju, a nie kulą u nogi, muszą konkurować kosztami i niezawodnością z technologiami o ugruntowanej pozycji.

Nie jest to koniec wyzwań. Transformacja niskoemisyjna nie może pominąć systemu, który udźwignie wspólne funkcjonowanie skrajnie różniących się od siebie w swojej specyfice źródeł wytwarzania energii, np. elektrowni tradycyjnych i OZE. Do tego celu niezbędne jest zbudowanie inteligentnych sieci, którymi  trzeba będzie w sposób inteligentny zarządzać.  Nasz kraj potrzebuje innowacji, w tym w zakresie infrastruktury energetycznej. Potrzebuje też kapitału, przede wszystkim tego długoterminowego, a także korzystnych regulacji dla biznesu.

Celem dyskusji jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o dalszy kierunek, którym podąży rozwój technologii w polskiej energetyce oraz znalezienie sposobów na ominięcie zagrożeń z tym związanych. Uczestnicy będą dyskutować m.in. nad następującymi zagadnieniami:

  1. Obniżanie emisyjności – obciążenie czy szansa dla gospodarki
  2. Technologie niskoemisyjne – olbrzymie wyzwanie innowacyjne
  3. Bariery w praktycznym wdrażaniu transformacji niskoemisyjnej

Do panelu eksperckiego zaproszeni zostali: Mateusz Kędzierski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii, Ministerstwo Energii, Małgorzata Mika-Bryska, Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych, Veolia Energia Polska,  Artur Michalski, Wiceprezesa Zarządu, NFOŚiGW, Henryk Baranowski, Prezes Zarządu, Polska Grupa Energetyczna SA, Andrzej Kaczmarek, Prezes Zarządu, PSE Inwestycje S.A, Roman Szwed, Prezes Zarządu, Atende, Jerzy Trzeszczyński, Prezes Zarządu, Pro Novum,  Mieczysław Wrocławski, Dyrektor Departamentu Innowacji Energa-Operator SA

Moderator: Przedstawiciel Instytutu Sobieskiego

Wszelkich informacji o wydarzeniu udziela Krystyna Kowalska,

e-mail: [email protected],  tel. 22 424 82 01.

Ministerstwo Energii przygotowało projekt rozporządzenia określający ilość energii i maksymalną cenę po jakiej zamierza kupić w przyszłorocznej aukcji energię z odnawialnych źródeł energii zlokalizowanych za granicą. Kwota ponad 150 mln zł tylko pozornie ma jakiekolwiek znaczenie.

oze wiatraki pieniadze 800
Rynek energii rozwija:

Ministerstwo Energii w najbliższych dniach planuje publikację projektu rozporządzenia określającego wolumen „zielonej” energii w poszczególnych koszykach technologicznych, którą rząd będzie chciał zakontraktować w przyszłorocznych aukcjach OZE. Obserwator Legislacji Energetycznej dotarł do wstępnych planów resortu.

Dotyczy: ilość i wartość energii do sprzedania na aukcji OZE
Tytuł: rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2017 r.
Wykonuje: ustawa o OZE
Etap: ministerstwo – przygotowanie projektu
Następny etap: ministerstwokonsultacje

{loadmodule mod_email}

oze udzial w polscce 2014 2016
Rynek energii rozwija: